Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

mürekkep lekesi nasıl çıkar
mürekkep lekesi nasıl çıkar

Eğitimci, öğrenci, bankacı, baskı ve matbaa sektöründe çalışanlar başta olmak üzere hemen hemen herkesin korkulu rüyasıdır: Mürekkep lekesi.  İnsanlar arasında mürekkep lekesinin çıkarılmasının oldukça zor olduğuna dair bir önyargı bulunmaktadır. Bu nedenle sizler için hazırladığımız yazımızda mürekkep lekesini çıkarmak için kuru temizleme ihtiyacı duymadan pratik ve doğal yöntemler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu amaçla eldeki mürekkep lekesi nasıl çıkar, gömlekteki mürekkep lekesi nasıl çıkar, koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar, halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar, duvardaki mürekkep lekesi nasıl çıkar, derideki mürekkep lekesi nasıl çıkar, ahşaptan mürekkep lekesi nasıl çıkar konu başlıkları hakkında hazırladığımız yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Eldeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Elden mürekkep lekesi nasıl çıkar diye baktığımızda karşımıza ilk çıkan doğal malzeme olarak domates çıkmaktadır. Evet, yanlış duymadınız, domates özellikle kurumuş mürekkep lekesini elden çıkarmak için kullanılan etkili bir malzemedir. Bunun için yapmanız gereken mürekkep lekesi olan elinizi domatesin içiyle bir süre ovalamaktır. Domates içeriğindeki asit mürekkep lekesi için etkili bir çözücüdür. Eldeki mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuna diğer alternatif cevaplar arasında aseton, etil alkol, alkol bazlı saç spreyleri, tıraş köpüğü ile elin ovulması ya da ponza taşı ile ovulması yer almaktadır.

Gömlekteki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

gömlekteki mürekkep lekesi nasıl çıkar
gömlekteki mürekkep lekesi nasıl çıkar

Kot pantolon, kumaş pantolon, polar gibi her türlü kıyafetteki ve gömlekteki mürekkep lekesi nasıl çıkar sorularının cevabına yönelik olarak bazı basit uygulama önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle belirtmek isteriz ki tekstil ürünlerindeki mürekkep lekesine müdahale ederken kesinlikle sıcak suyun kullanılmaması ve lekenin ovularak dağıtılmaması gereklidir.

 • Öncelikli olarak leke yüzeyine bolca bebek pudrası dökmek lekenin derinlere gitmesini engelleyecektir.
 • Doğal yapıda olmayan sentetik kumaşlardaki mürekkep lekeleri için beyaz sirke oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Sirke ile ıslatılmış bezi ovmadan bastırarak leke üzerine uygulayın, ardından elde veya makinede yıkayın.
 • Sentetik kumaşlardaki mürekkep lekesini çıkarmak için bir diğer yöntem ise lekeli bölgeyi 30 dakika ılık sütte bekletmektir. Duruladıktan sonra kalan leke var ise üzerine limon suyu sıkıp 5 dakika daha bekletilip durulanması tavsiye edilmektedir.
 • Pamuklu, yün, kaşmir, keten gibi doğal kumaşlar üzerindeki mürekkep lekesini çıkarmak için eczanelerden rahatlıkla alabileceğiniz rubbing alkol oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Bir pamuk yardımı ile leke üzerinde bastırarak mürekkebin emilmesi sağlanmalıdır.
 • Doğal kumaşlardaki mürekkep lekesini çıkarmak için sirke, karbonat ve bulaşık deterjanı ile hazırlanılan karışım da çok etkilidir. 1yemek kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı sirke ve az miktarda bulaşık deterjanı ile macun kıvamında olan karışım leke üzerine sürülür. 15 dakika boyunca bekletilir. Ardından ılık suda deterjan ile yıkanır ve durulanır.

Koltuktaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuna doğal malzemeler kullanarak etkili sonuçlar almak mümkündür. Bunun için;

 • Arap sabunu ve su karışımı bir bez ile leke üzerine bastırarak ovalanır. 10 dakika bekletilir ve durulanır.
 • Diğer bir yöntem olarak limon suyu veya limon kolonyası ile lekeyi ovmak önerilmektedir.
 • Ayrıca leke üzerine saç spreyi sıkarak ya da asetonsuz oje çözücüsü ile ovularak koltuktaki mürekkep lekesinden kurtulmak mümkündür.

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar
halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı gayet basit bir karışım ile çözülebilmektedir. Bunun için 3 çorba kaşığı mısır nişastası, yarım su bardağı ılık süt karışımı ile halıdaki mürekkep lekesi ovulur. 30 dakika bekletildikten sonra halı fırçası ile tekrar ovulur. 30 dakika sonra elektrik süpürgesi ile vakumlanır.

Duvardaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

duvardaki mürekkep lekesi nasıl çıkar
duvardaki mürekkep lekesi nasıl çıkar

Özellikle çocuklu ailelerdeki minik ressamların sanat eseri deneme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan duvar lekelerinin çıkarılmasına yönelik olarak sorulan sorulardan bazıları da duvardaki mürekkep lekesi nasıl çıkar, duvar kâğıdından mürekkep lekesi nasıl çıkar sorularıdır.

 • Mürekkep lekesini duvardan çıkarmak için öncelikli olarak yapılması tavsiye edilen mürekkep silgisi ile duvarı ya da duvar kâğıdını silmektir.
 • Duvardaki mürekkep lekesi daha yoğun ise karbonatlı su ile duvarın ya da duvar kâğıdının nazikçe silinmesi önerilmektedir.
 • Gerekli güvenlik önlemleri alınarak amonyak kullanılması da duvardaki mürekkep lekesini çıkarmak için etkili olmaktadır.
 • Ayrıca saf alkol ya da saç spreyi de duvardaki mürekkep lekesi için uygulanabilir maddelerdir.

Derideki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Deri çanta, deri koltuk, deri ayakkabı, deri araba koltuğu gibi her türlü derideki mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı sizlerle paylaşıyoruz. Derideki mürekkep lekesini çıkarmak için uygulanacak yöntemler titizlikle yapılmalıdır. Aksi halde özellikle deri mobilya gibi değerli eşyaların geri dönüşü olmayabilir. Deri eşyalara zarar vermeden mürekkep lekesi deriden nasıl çıkar sorusunun cevap alternatiflerine bakacak olursak;

 • Derideki mürekkep lekesine ilk önce mürekkep silgisi ya da cd kalemi silgisi ile müdahale edebilirsiniz.
 • Derideki mürekkep lekesine arap sabunu katılmış ılık su ile de müdahale edilebilir. Yumuşak bir bez ile arap sabunu sulandırılır ve mürekkep lekeli bölge ovulur.
 • Aseton içermeyen oje çıkarıcı ürünler de derideki mürekkep lekesini çıkarmak için kullanılmaktadır.
 • Yarım bardak sirke, yarım bardak süt karışımı ile silinerek de mürekkep lekesi deri yüzeyinden güvenle çıkarılabilir.
 • Diğer bir yöntem olarak ise; öncelikle bulaşık deterjanı ile lekeli bölge temizlenir. Ardından bir miktar diş macunu sürülen lekeli bölge yumuşak tüylü, eski bir diş fırçası ile nazikçe ovulur, pamuk ile silinir ve kurulanır.

Ahşaptan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Ahşaptan mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun çözümü için diş macunu, tiner, domates, beyaz sirke gibi doğal malzemeler kullanılmaktadır.

 • Ahşaptaki mürekkep lekesini çıkarmak için öncelikle yapılması tavsiye edilen uygulama domates içi ile lekeli bölgenin ovulmasıdır.
 • Başka bir yöntem olarak eski bir diş fırçası ile diş macununun mürekkep lekesi üzerine sürülmesi önerilmektedir.
 • Ayrıca beyaz sirke ile ovmak da ahşaptaki mürekkep lekesini çıkarmak için etkili sonuçlar vermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA