Muskat Cevizi Nedir Faydaları Nerelerde Kullanılır

muskat cevizi nedir faydaları nerelerde kullanılır
muskat cevizi nedir faydaları nerelerde kullanılır

Muskat Cevizi

Diğer adı olan ‘Küçük Hindistan Cevizi’ olarak tanınan muskat cevizi bu günkü yazımızın konusu. Muskat nedir, muskat faydaları ve muskat nerelerde kullanılır gibi konu başlıkları hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Muskat Cevizi Nedir

Muskat genellikle Endonezya’nın yağmur ormanlarında yetişen tropikal bir bitkinin tohum çekirdeğidir. Özellikle Hint mutfağında yemeklerin vazgeçilmez baharatı olarak yaygınca tüketilmektedir. Etkileyici aromatik bir kokuya sahiptir. Görünüşü itibariyle büyük bir zeytini andıran muskat, keskin tadı ile katıldığı yemek ve soslara baskın olan karakteristik bir lezzet vermektedir.

Muskat Cevizi Faydaları

muskat cevizi faydaları
muskat cevizi faydaları

Vücuttaki toksinleri uzaklaştırmaktan tutun da baş ağrısına kadar pek çok alanda etkili olan muskatın insan sağlığına faydaları ise saymakla bitmiyor. Şimdi dilerseniz muskat faydalarını daha yakından inceleyelim;

 • Antiseptik özellikler göstererek vücuttaki toksin maddeleri temizler.
 • Organların çalışmasını olumlu yönde etkileyerek, işlevlerinin en iyi seviyede olmasını sağlar.
 • Sinir sistemi için de çok iyi bir baharat olan muskat, hoş kokusu ile ruhu dinlendirir ve sakinleştirir.
 • İçeriğindeki etkili bileşenler ve vitaminler ile cildin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar.
 • Karın ağrısına, bulantı ve kusmaya iyi gelir.
 • İdrar yolları iltihabının oluşmasını önler ve var olan enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olur. İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavi hakkında tüm merak edilenler için tıklayınız.
 • İçeriğinde mentol bulunana muskatın ayrıca etkili bir ağrı kesici özelliği de vardır.
 • Yüksek lifli yapısı gereği sindirim sistemi çalışmasını olumlu yönde etkiler, hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir.
 • Ayrıca lifli yapısı gereği uzun süre tok tutucu özelliği bulunan muskat; bu nedenle diyet yemeklerinde düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur.
 • Beyin hücrelerini uyarıcı etkisi yüksektir. Bu nedenle motivasyonu artırır, zihnin berraklığını ve uyanıklığını sağlar. Yorgunluğa ve strese karşı birebirdir.
 • Muskat faydalarından bir diğeri de böbrek taşına iyi gelmesidir. Düzenli olarak tüketilen muskat sayesinde böbreklerde taş oluşumu riski en aza indirilmiş olur. Böbrek taşı neden olur diye merak ediyorsanız yazımızı okumanızı öneririz.
 • Muskat karaciğer dostu bir besindir. Karaciğeri temizlenmesini sağlayarak en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Anti bakteriyel özelliklere sahip olan muskat, ağız sağlığı ve diş eti bakımında da önemli faydalar sağlar.
 • Siyah noktaların giderilmesinde ve akne temizliğinde de oldukça etkilidir.
 • Uykusuzluk şikâyetiniz varsa yatmadan önce ılık su içine 1 çay kaşığının ucunda muskat ilave edin ve için. Muskat, rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. Halüsünasyon gibi çeşitli yan etkiler gösterebileceği için muskatın süt içine katılması tavsiye edilmez.
 • Damarlardaki kan basıncını en ideal seviyede tutar. Tansiyonu dengeler.
 • Bazı ilaçların yan etkisi nedeniyle oluşan ya da kronikleşmiş ağız kokusunun giderilmesinde anında etkilidir. Ağız kokusu nasıl geçer ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.
 • Afrodizyak etki göstererek cinsel isteği ve performansı artırır.

Muskat Cevizi Nerelerde Kullanılır

muskat cevizi nerelerde kullanılır
muskat cevizi nerelerde kullanılır

Muskatın faydalarını en iyi şekilde görebilmek için yapılması gereken şey; muskatı tabi ki en doğru şekilde tüketmeye özen göstermektir. Çünkü ancak doğru şekilde tüketildiği zaman, muskat sağlığımız açısından faydalı bir baharat olacaktır.

Aktarlarda toz halde bulunan muskat baharatının tazesi ülkemizde maalesef bulunmamaktadır. Muskat nerelerde kullanılır sorusunun cevaben taze muskat rendesi yemeklerde ve salatalarda tüketilebilirken toz halde olan muskat da yine aynı şekilde sos, yemek, salata ve içeceklerde rahatlıkla tüketilebileceğini söyleyebiliriz. Ancak hemen hatırlatalım ki her sağlıklı besin gibi muskatın da günlük tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Aşırı tüketilen muskat kalp çarpıntısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı, ağız kurulupu, solunum zorluğu, kabızlık, ishal, idrar yapamama gibi çeşitli yan etkiler gösterebilir.

Hamile ve emziren kadınların hormon değerlerine olumsuz etki edebileceği için muskat tüketmemesi gerekmektedir. Ayrıca 2 yaşından küçük bebeklere, kronik rahatsızlığı olan ve ilaç tedavisi gören kişilere de muskat tüketmeleri tavsiye edilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA