Nasıl Kilo Veririm Kalori Hesabı Yaparak Kilo Vermek Mümkün Mü

nasıl kilo veririm,kalori hesabı yaparak kilo vermek mümkün mü
nasıl kilo veririm,kalori hesabı yaparak kilo vermek mümkün mü

Nasıl Kilo Veririm

Kilo verme sürecinde ümitsizliğe kapılmamak moral ve motivasyon olarak önemlidir. “Nasıl kilo veririm?” sorusunun cevabı olarak başarılı bir diyet süreci doğru beslenme ve doğru davranış etkileşimiyle gerçekleştiği unutulmamalıdır. Diyet, egzersiz ve yaşam biçimdeki değişiklikler birbirleriyle bağlantılı ve kilo kaybını destekleyicidirler. Tüm bu süreçlere dikkat edildiğinde diyet programları başarılı sonuçlar verirken uzun vadede kilo kontrolünü sağlar.

Kimi insanların metabolizma hızı istenen seviyenin üzerindedir ve yiyeceklerin kalorisini daha hızlı yakarlar. Bazı insanların yiyip yiyip kilo almamasının sebebi budur. Bu durumun tam tersi de olabilir tabi. Metabolizma hızınız yavaş olduğu için çok az yemek yeseniz bile kalori yakımınız da az olacaktır. Bu anlamda besin alımı iyi planlanmalı ve dengelenmelidir. Özellikle dikkat edilecek husus diyet planı kişiye özgü, kişinin metabolik hızına ve kan değerlerine, aktivite miktarına uygun olmalıdır.

Kalori Hesaplaması İle Kilo Verilir Mi

kalori hesaplaması ile kilo verilir mi
kalori hesaplaması ile kilo verilir mi

Kilo vermenin matematiksel bir formülü vardır. Gün içinde aldığınız enerji miktarının yaktığınız enerji miktarından az olması gerekir. Bu yüzden kalori hesaplaması gerekir. Kalori hesaplaması ile kilo verilir mi? Gün içinde yediğiniz besinlerin kalori olarak karşılığını bilir ve ona göre öğünlerinizi planlarsanız  kilo vermeniz mümkün olacaktır. Kilo vermenin sağlıklı ve hızlı yolu, tükettiğiniz besinlerin düşük kalorili olmasına dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmaktır.

Gün içinde yediğiniz besinlerin kalori hesabını yaparak tüketmeniz diyet ile birlikte kilo vermek isteyenler için çok önemlidir.  Dikkat edilmesi gereken başlıca konu boş kalori alımına engel olmaktır. Hepimizin bildiği gibi sağlıksız atıştırmalıklar, pasta, kek, bisküvi ve diğer paketlenmiş atıştırmalıklar, diyet veya gazlı içecekler gibi abur cubur gıdalar besleyici olmayan ve kalori değerleri bakımından yüksek oldukları için diyet yapanlar için tavsiye edilmemektedir.

Alınmaması gereken boş kalori olarak adlandırılan besinlerin bir listesini yapsak, listenin birinci sırasında hiç şüphesiz şeker yer alır. Her türlü diyet programında şeker ve şekerli ürünlerden uzak durmakta fayda vardır. Özellikle vücutta yağ oluşmasına yardım etmekten başka hiçbir işe yaramayan şekerli içeceklerin kalori hesaplaması ile gerçekleştirilen diyette yer almamasına dikkat edilmelidir. Şekere karşı düşkünlüğünüz var ve tatlı bir şey yemeden yapamıyorum diyenlerdenseniz şeker isteğinizi kesmek için miktarına dikkat ederek yaş veya kuru meyve tüketebilirsiniz.

1 Haftada Kaç Kilo Vermek Doğrudur

İdeal olarak kabul edilen ve sağlıklı olan kilo kaybı 1 haftada yarım kilo ile 1 kilo arasında verilen diyet programlarıdır. Bu rakamlara bakıldığında gerçekçi olmak ve çok yüksek hedefler koymamak gerektiği anlaşılıyor. Önemli olan kilo vermeyi uzun bir sürece yaymak ve acele etmemektir. Ortalama olarak bir kadının, günde 2000-2300 kalori tüketmesi gerektiği göz önüne alınırsa Günlük almanız gereken kalori miktarını 500 kalori azaltırsanız haftada yarım kilo, günlük almanız gereken kalori miktarını 1000 kalori azaltırsanız haftada 1 kilo vermeniz mümkün olur. Günlük almanız gereken kalori miktarını kesinlikle 1000 kalorinin altına düşürmeyiniz. Siz yine de bir uzmana danışarak yaş, boy, kilo, aktivite miktarınıza ve kan değerlerinize uygun olan ve almanız gereken enerji miktarını mutlaka öğrenin.

Günlük Kalori Hesabı Yaparken Nasıl Beslenmeliyim, Nelere Dikkat Etmeliyim

Kalori hesabı yaparken nasıl beslenmeliyim sorusu çok önemlidir. Kişinin yaşına, kilosuna, boyuna, kan değerlerine ve metabolik hızına uygun bir biçimde hazırlanmış diyet programı oluşturmak, istenen kiloyu vermek ve ideal kiloda kalıp kilo kontrolünü sağlamak açısından ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek açısından önemli bir konudur.

 • Kilo kaybı esnasında yağ ile birlikte protein kaybı da olacağı için günlük alınan toplam enerjinin % 20 si sağlıklı protein kaynaklarından alınmalıdır. Örneğin az yağlı süt, baklagiller gibi..
 • Günlük yağ alım oranı da % 20 civarında olmalı. Kızartma ve işlenmiş yağ tercih edilmemelidir. Balık, ceviz gibi kaliteli yağ içeren besinler bolca tercih edilmelidir.
 • Günlük alınması gereken enerjinin geri kalanında yani % 60’lık bölümünde karbonhidratlar yer almalıdır. Karbonhidrat alımında dikkat edilmesi gereken husus ekmek, pasta, bal, reçel, patates, unlu mamullerden mümkün olduğunca kaçınmaktır. Bunun yerine lif ve posa içeriği yüksek besinler tercih edilmelidir. Örneğin miktarlarına yine dikkat etmek koşuluyla tam buğday unu, arpa, yulaf, bulgur gibi ürünler tercih edilmelidir.
 • Sıvı alımına özellikle günde en az 2 ya da 3 litre su tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Tuz alımı mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır.
 • Kaliteli yağ, vitamin ve mineral kaynağı olan besinler yenmelidir.
 • Egzersizi günlük yaşantınızın bir parçası haline getirin. Yürüyen merdiven, asansör kullanmak yerine merdiven inin çıkın. Arabanızı en yakın yere park etmeyin, yürüyüş yapmanıza fırsat tanıyın.

Hangi Spor Kaç Kalori Yaktırır?

 • 30 dakika bisiklet sürmek:320 kcal
 • 30 dakika yürümek:270 kcal
 • 30 dakika yüzmek:350 kcal
 • 30 dakika kayak yapmak:330 kcal
 • 30 dakika basketbol oynamak:350 kcal
 • 30 dakika ip atlamak:270 kcal
 • 30 dakika squat hareketi:230 kcal
 • 5 dakika mekik çekmek: 30 kcal
 • Bu hesaplamalar 65-70 kilo aralığında olan bir insan için yapılmıştır.

Neden Kilo Alıyorum

Kilo problemi her ne kadar estetik açıdan kaygı uyandırsa da temel sorun ciddi sağlık problemlerinin belirtisi ve tetikleyicisi olmasıdır. Hem sağlık açısından hem de estetik açıdan fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Fazla kilolu olanın sebepleri arasında vücudun ihtiyacından fazla besin alımı, hormonsal düzensizlikler, genetik miras, egzersiz eksikliği gibi nedenler sayılabilir. Daha sağlıklı ve uzun bir yaşamın sırrı fazla kilolardan arınmaktır.

Normalden daha fazla yağ yakmak için yemekleri günün olabildiğince erken saatlerinde bitirmek gerekir. Yatmaya yakın geç saatlerde yediğimiz yemeklerden aldığımız enerjiyi yakmak daha da zorlaşmaktadır. Akşam öğününü geç saatlere bırakırsak kaçınılmaz olarak kilo alırız.

Erken öğünlerde daha fazla kalori içeren besinler almamızda sakınca yoktur. Gün içindeki tempodan kaynaklı yağ yakma hızımız da artacaktır. Bu yüzden kahvaltı ve öğle yemeğinde günlük almanız gereken enerjinin büyük kısmını yiyebilirsiniz.Sağlıklı bir kilo kaybı için  günün belirli saatlerinde belirli yiyecekler yemek gerekir. Diyet yapan kişiler sabah öğünlerini birkaç yüz kalori artırarak, sonraki öğünlerini kontrol altına alabilir ve sağlıklı olarak dengeli bir şekilde kilo verebilirler. Yani ne yiyeceğimize dikkat ettiğiniz kadar ne zaman yiyeceğimize de dikkat etmeniz gerekir. Gece geç saatlerde yemek yerseniz, gündüz çalışma temposundan kaynaklı olarak öğünleri atlayıp akşam öğününe aşırı yükleme yaparsanız kilo alımınız hem ikiye katlanır hem de hızlanır.

Şok Diyetler Kilo Vermede Etkili Midir

Çok kısa sürede hızlı bir şekilde kilo kaybını sağlayan diyetlere şok diyet denmektedir. Kilo vermek ile hızlı kilo vermek çok farklı şeylerdir ve aralarında sağlık yönünden de önemli olan birçok fark vardır. Şok diyetler kilo vermede etkili midir? Örneğin haftada 4-5 kilo verdiren şok diyetler kısa vadede kazandırmış hissi yaratsa da uzun soluklu bakıldığında verilen o kiloların hızlı bir şekilde tekrar geri alındığı görülmüştür. Unutmayalım ki hızlı verilen kilolar hızlı bir şekilde alınır. Halk arasında şok diyet olarak bilinen bu diyetler yağ değil su kaybına yol açarlar. Ve bu nedenle verilen bu kiloların kısa sürede geri alınması olasıdır. Dolayısıyla piyasada yer alan ve haftada 4-5 kilo verdirdiğini iddia eden diyet listelerine itibar etmemeniz sağlık sorunları ile karşılaşmamanız için ciddi bir uyarıdır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA