Noel Baba Kimdir, İşte Noel Baba Gerçeği !

noel baba kimdir, noel baba gerçeği
noel baba kimdir, noel baba gerçeği

Aziz Nicholaos, fakir ve hastaları besleyen, Noel Baba’nın popüler karakterinin temelini oluşturan bir Hristiyan piskoposuydu. Peki Noel Baba kimdir diyorsanız, kendisi hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Noel Baba karakterine hayat veren Aziz Nicholaos hakkında bilgiler ile başlayalım.

Noel Baba (Aziz Nicholaos) Kimdir?

noel baba kimdir
noel baba kimdir

Tüm dünyanın tanıdığı Aziz Nicholaos, muhtaçlara yardım eden bir Hristiyan piskoposudur. Ölümünden sonra, hediye verme efsanesi büyüdü ve ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanına yayıldı. Aziz Nicholaos bir süre sonra çocuklara yılbaşı hediyeleri getiren Noel Baba adlı efsane karaktere dönüştü. Bu sebeple, günümüzde de yılbaşında hediye verme etkinliği hala devam etmektedir.

Noel Baba Hakkında Bilgiler, Hayatı

noel baba hakkında bilgiler, hayatı
noel baba hakkında bilgiler, hayatı

Gelelim herkesin merak ettiği soruya; noel baba nerelidir? Birçok kaynaktan alınan bilgilere göre Aziz Nicholaos, Likya’nın Patara kentinde M.S. 270’de doğdu. Her iki ebeveynini de gençken kaybetti. Ailesinin mirasını ise hastalara ve fakirlere yardım etmek için kullandı. Dindar bir Hristiyan olan Aziz Nicholaos, Antalya’nın Demre kentinde bulunan Myra’da piskopos olarak görev aldı.

Aziz Nikolaos hakkında birçok efsane vardır. Bir hikaye, üç zavallı kız kardeşe nasıl yardım ettiğini anlatıyor. Babalarının parası yoktu ve onları köle olarak satmayı düşünüyordu. Aziz Nicholas 3 gece gizlice evlerine gitti ve bir çanta dolusu parayı kız kardeşlerin evine bıraktı. Adam parayı kızlarından birinin evlenebilmesi için kullandı. Üçüncü ziyarette adam Aziz Nikolaos’ı gördü ve ona nezaketinden dolayı teşekkür etti. Ayrıca, yanlışlıkla hapse atılan ve idam cezası alan 3 kişiyi kurtarmış olduğu da biliniyor.

Aziz Nikolaos’ın Ölümü

Birkaç kaynak Aziz Nikolaos’ın 6 Aralık 343’te öldüğünü söylüyor. Yıllar geçtikçe mucizeleri ve yoksullar için yaptığı çalışmalar dünyanın diğer bölgelerine yayıldı. Çocukların ve denizcilerin koruyucusu olarak tanındı ve hediye vermekle ilişkilendirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA