Nohutun Faydaları Nelerdir, Nohut Kaç Kalori

nohutun faydaları nelerdir, nohut kaç kalori
nohutun faydaları nelerdir, nohut kaç kalori

Baklagiller ailesinden ve bitkisel protein deposu olan nohut; besin değerleri bakımından da oldukça zengindir. Anavatanı Orta Doğu olan nohutun geçmişi 8000 yıl öncesine kadar dayanır. Karasal iklimlerde rahatça yetişebilen nohut, ülkemizde de çok rahatlıkla yetişir, ayrıca nohut geleneksel yemeklerimizin başında da gelir. Özellikle nohut ve pilav ikilisi birçok kişi için en sevilen yemek çeşitlerindendir. Besin değerleri bakımından oldukça zengin olan nohut, bitkisel protein içerdiğinden et tüketmeyenler ya da vejetaryen olanlar için protein kaynağı görevini görür. Bu yazımızda nohut hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilecek, nohutun sağlığımız için faydalarını, kaç kalori içerdiğin okuyabilirsiniz.

nohut
Tüm yazılarnohut

Nohut Besin Değeri

Nohutun faydaları, içerdiği vitamin ve minerallerden gelmektedir. A, C, K, B6 ve B12 vitaminlerini bol miktarda içeren nohut, ayrıca cilt için çok faydası olan E vitamini de içerir. Göz sağlığı için en faydalı vitaminlerden olan A vitaminini bol miktarda içeren nohut, beta karoten içerdiği için bağışıklık sistemini de güçlendir. Magnezyum, potasyum, kalsiyum mineralleri bakımından zengin olan nohutta ayrıca bakır ve demir de bulunur.

Nohutun Faydaları Nelerdir

nohutun faydaları nelerdir
nohutun faydaları nelerdir

Bitkisel protein, lif, A vitamini ve faydalı karbonhidrat içeren nohut; başta sindirim sistemi olmak üzere, bağışıklık sistemi, kolon, mide ve cilt gibi pek çok alanda fayda sağlamaktadır.

Cilt Sağlığını Korur; Manganez ve E vitamini içeren nohut cilt sağlığını koruyan besinler arasındadır. Cildin hücre yapısını koruyan nohut, erken yaşlanma belirtilerini de azaltmaktadır. Nohutun cilt sağlığı üzerindeki etkileri sadece tüketerek değil maske yaparak da gerçekleşir. Özellikle zerdeçal ve nohut maskesi cildin canlanmasını, temizlenmesini sağlar.

Saç Sağlığı; Nohut suyu saç sağlığına iyi gelen maskeler arasındadır. Saç köklerini besleyen nohut suyu saç dökülmesini azaltır. Bilindiği üzere nohutta bol miktarda demir bulunur ve demir kan hücrelerinin çoğalmasına katkı sağlar. Nohut demir eksikliği ya da kansızlık nedeniyle oluşan saç dökülmelerini azaltır. Düzenli olarak nohut tüketmek demir seviyelerini arttırarak saç dökülmesini azaltacağı gibi nohut suyu da saçın daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır .

Kolesterolü Dengeler; Lif ve bitkisel protein içeren nohut kandaki kötü kolesterolün dengede kalmasını sağlar. Kötü kolesterolün yükselmesini engelleyen nohut, damar sağlığını da korur ve kalp hastalıkları riskini azaltır.Lifli gıdaları incelediğimiz lifli yiyecekler ve lifli beslenmenin faydaları yazımız da ilginizi çekebilir.

Sülfit  Dengesi Sağlar; Bol miktarda vitamin ve mineral içeren nohut, sülfit seviyesinin de yükselmesini sağlar. Sülfit seviyesinin düşük olması; baş dönmesi, mide bulantısı ve kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklara neden olurken, sülfitin normal değerlerde olması bu tip sorunların yaşanmasını ortadan kaldırır.

Kalp Sağlığı; Bitkisel protein kaynağı olan ve bol miktarda lif içeren nohut damar tıkanıklığına neden olmaz ve kalp dostu besinler arasındadır. Kolesterol ve kan şekeri dengesini sağlayan nohut kötü kolesterolün yükselmesini engelleyerek kalp hastalıklarından korur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Bağışıklık sistemini güçlendiren baklagillerden olan nohut, içerdiği vitamin, mineral ve besin değerleri sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Bol miktarda demir içeren nohut kan hücrelerinin de artmasını sağlayarak kansızlığın neden olduğu halsizlik ve çabuk yorulma gibi rahatsızlıkların da azalmasına neden olur. Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler yazımızı da okuyarak bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Meme Kanseri; Nohut ile ilgili yapılan araştırmalara göre; kadınlarda görülen meme kanserine yakalanma riskini azalttığı yönündedir. Fitokimyasallar ve saponinler içeren nohut meme kanserine yakalanma riskini azaltan besinler arasındadır.

Enerji Verir; Nohut faydalı karbonhidrat içeren besinler arasındadır. Bilindiği üzere vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi karbonhidratlardan alır. Ancak karbonhidrat seçimi çok önemlidir. Çünkü kan şekerini hızla yükselten, düşüren veya çabuk acıktıran gıdalar yerine tokluk veren faydalı karbonhidratların seçimi önemlidir. Nohut vücudun ihtiyaç duyduğu kompleks karbonhidrat içerir ve tokluk süresini uzatır.

Nohutun Diğer Faydaları;

  • Kan basıncını dengeler.
  • Kansere karşı korur.
  • Kilo kontrolü sağlar.
  • İçerdiği kalsiyum ve magnezyum ile kemik sağlığını korur.
  • İçerdiği lifler sayesinde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

Nohut Kaç Kalori

nohut kaç kalori
nohut kaç kalori

Nohut geleneksel yemeklerimizden birisidir ve sağlığımız için oldukça faydalıdır. Beslenmesine dikkat eden ve kilo kontrolü sağlayanlar tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. 1 porsiyon nohut yemeği yaklaşık 270 kaloridir ve bol miktarda bitkisel protein içerir. Bitkisel protein kaynakları özellikle et tüketmeyenler için protein ihtiyaçlarını karşılayacakları besin grubudur.

Nohut, bitkisel protein içeriği ile kas oluşumuna katkı sağlar ve bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA