Öksürük Nasıl Geçer Öksürüğe Ne İyi Gelir

öksürük nasıl geçer, öksürüğe ne iyi gelir
öksürük nasıl geçer, öksürüğe ne iyi gelir

Öksürük

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte artış gösteren üst solunum yolu hastalıkları, boğaz ağrısı ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkların beraberinde getirdiği öksürük her yaştan kişiyi olumsuz etkiler. Bu yazımızda özellikle gıcık şeklinde sık sık tekrarlayan ve bir türlü geçmek bilmeyen öksürük için alternatif bitkisel tedavi yolları ve uzman önerilerini araştırdık ve öksürük nasıl geçer ve öksürüğe ne iyi gelir sorularının cevaplarını sizler için derledik… Ayrıca bununla ilgili olarak çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer konusu hakkında kapsamlı olarak hazırlanan yazımıza da dilerseniz göz atabilirsiniz…  İyi okumalar dileriz…

Öksürük Nasıl Geçer

öksürük nasıl geçer
öksürük nasıl geçer

Öksürük nasıl geçer sorusunun cevabı olarak sizlere evde tamamen doğal malzemeler ile rahatlıkla hazırlayabileceğiniz tarifler vereceğiz. Böylece gıcık halinde tekrarlayan öksürüğünüz hafifleyecek ve düzenli kullanım sonrasında öksürüğünüzü hemen kesebileceksiniz.

Öksürük kesmek için elma çayı: Öksürüğünüzü şıp diye kesecek bir tarif elma çayı. Bunun için 1 elmanın kabuğunu, çekirdeklerini ayırın ve bir cezvenin içine alın. Cezvenin içine birkaç tane karanfil, bir parça kabuk tarçın, birkaç yaprak ıhlamur, 1 dilim limon ve bir miktar su ilave edip kaynatın. 10 dakika demlenmesi için bekleyip süzün. Dilerseniz ılıyan karışıma bir miktar bal katıp tatlandırabilirsiniz. Öksürük için elma çayını soğumadan sıcak sıcak tüketmeye özen gösterin.

Öksürük kesmek için bal & zencefil: Öksürüğü kesmek için hemen hemen herkes tarafından en iyi bilinen karışımdır zencefil ve bal ikilisi. Birçok hastalığa karşı koruyucu etkiler gösteren zencefilin faydalarından biri de öksürüğü kesmesidir. Özellikle kestane balı ile buluşunca etkisi daha da artmaktadır. Çünkü kestane balı faydalarından biri öksürüğü kesmesi ve boğaz enfeksiyonlarını yok etmesidir. Siz de öksürüğünüzü kesmek istiyorsanız 1’er kaşık zencefil ve bal karışımını günlük düzenli olarak tüketmeye özen gösterin.

Öksürüğü kesmek için dut pekmezi: Saymakla bitmeyen dut pekmezinin faydalarından biri de öksürüğü kesmesidir. Öksürüğünüzü 2 gün gibi kısa bir süre içinde kesen bu karışımı hazırlamak için 2 yemek kaşığı dut pekmezine 1 çay kaşığı karabiber (tercihen taze çekilmiş) ilave edin. İnatçı öksürük için bu karışımı her gün 1 kaşık kadar tüketin.

Öksürüğü geçirmek için doğal şurup: Doğal öksürük şurubunu hazırlamak önce 1 adet orta boy soğanın kabuklarını soymakla işe başlayın. İnce ince dilimlenen soğanları cam kavanozun içine alın. Soğanların üzerini kapatacak kadar esmer şeker ilave edin. Bu karışımı ağzı kapalı kavanoz içinde 1 gece bekletin. Sabah kadar şurup kıvamına gelen bu karışımdan günde 3 kez 1 çay kaşığı kadar içerek kısa sürede inatçı öksürükten kurtulabilirsiniz.

Öksürüğü kesmek için süt: 1 su bardağı ılık sütün içine 1’ er tatlı kaşığı karabiber ve doğal bal ilave edip iyice karıştırın.  Bu karışımı ılık halde iken içmeyi ihmal etmeyin.

Öksürüğü kesmek için ayva çayı: Bir miktar ıhlamur yaprakları, ayva kabuğu, ayva çekirdeği ve bir miktar suyu kaynatın. 10 dakika demlenmesi için bekledikten sonra süzün. Ilınınca bir dilim limon ilave ederek bekletmeden için.

Öksürüğü kesmek için kekik: Bir miktar kekik, 1 su bardağı su ile kaynatılır. Ilıyan kekikli su karışımına bir dilim limon ve 1 kaşık bal ilave edilir. Kekik çayı düzenli olarak içildiğinde hem boğazları rahatlatır hem de öksürüğü keser.

Öksürüğü kesmek için zeytinyağı: 1 kaşık doğal zeytin yağını içerek öksürüğünüzü kesebileceğiniz gibi sırtınıza sürerek de öksürüğünüzü anında kesebilirsiniz. Bunun için bir miktar zeytin yağını uygun bir tavada ısıtın. İçine karabiber ilave edip iyice kızdırın. Soğuyan karabiberli zeytinyağlı karışımı öksüren kişinin sırt ve göğüs bölgesine masaj eşliğinde sürün. Isıtılmış bir havlu veya bir bez ile karışım sürülen bölgeyi örtün. Bu uygulamayı gece yatmadan önce yapın ve sabaha kadar bekletin. Öksürüğün hemen kesildiğini göreceksiniz. Öksürüğe iyi gelen diğer bir uygulama da öksüren kişinin sırtına ve göğüs bölgesine bal sürmektir.

Öksürüğü kesmek için özel karışım: Nişasta ile suyu kaynatın. İçerisine bir miktar limon ve portakal suyu ilave edin. Karışımın boza kıvamında olması gerekmektedir. Tatlandırmak için bal ya da pekmez ilave edip karışımı ılık halde iken için.

Öksürüğe Ne İyi Gelir

öksürüğe ne iyi gelir
öksürüğe ne iyi gelir

Öksürük genelde bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Sigara içmek, boğazdan damlayan mukus, reflü, astım gibi hastalıkların yanı sıra bazı ilaçların yan etkisi olarak da şiddetli ve inatçı öksürükler görülebilmektedir. Öksürüğe sebep olan hastalık ortadan kalksa bile bazen öksürüklerin devam ettiği görülmektedir. İnatçı öksürüklerin 2 ya da 3 hafta gibi bir süre içinde geçmediği hallerde doktor muayenesi aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Peki, öksürüğe ne iyi gelir? Uzman tavsiyelerini ve dikkat edilmesi gerekenleri gelin hep birlikte inceleyelim;

  • Öncelikle öksürüğe neden olan etkenlerin belirlenmesi çok önemlidir.
  • Uyku sürelerine, uyku kalitesine ve uyku düzenine dikkat edilmeli ve iyi bir dinlenme rutini oluşturulmalıdır.
  • Kuru ve havalandırması yetersiz ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Günlük sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle günlük 2, 5 – 3 litre su tüketimi ihmal edilmemelidir.
  • Günde 3- 4 kez tuz ve ılık su karışımı ile gargara yapılmalıdır.
  • Tütün dumanından korunmalıdır. Sigara kesinlikle içmemeli ve içilen ortamlardan dahi uzak durulmalıdır.
  • Kimyasal koku yayan her türlü şeyden (araba parfümü, oda kokusu, parfüm, deodorant vb…) uzak durulmalıdır.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA