Okul Alışverişi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

okul alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler
okul alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler

Yaz tatilinin bitmesi ile birlikte öğrenci veli ve öğretmenlerde tatlı bir telaş başlar. Okula hazırlık süreci iyi değerlendirilmelidir. Çünkü öğrencinin okula hem zihinsel olarak hazır olması ve hem de araç gereci tam olarak hazır başlaması başarının da ilk adımıdır.

Aileler okullar açılmadan önce çocuklarının okul kıyafeti, okul kitapları ve okul kırtasiye araç gereçlerinin alışverişi gibi pek çok işe zaman ayırmalıdırlar. Okul kıyafeti ve okul kitapları anlaşmalı yerlerden temin edilirken kırtasiye alışverişi ve ders araç gereçleri veliler kendileri temin etmektedirler. Peki, piyasada bir sürü marka, fiyat ve çeşitlilikte defter, kalem, silgi, dosya, çanta, kalem kutusu, kuru & pastel & keçeli boya kalemleri çeşitleri varken hangi ürün neye göre seçilmelidir. İşte tam da bu nedenle okul araç gereçlerinin alışverişi yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

Okul Alışverişi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

okul araç gereci alırken dikkat edilmesi gerekenler
okul araç gereci alırken dikkat edilmesi gerekenler
  • Okul için alınacak her türlü araç ve gerecin TSE ya da CE damgalı olmasına özellikle dikkat edilmelidir. TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi olan ürünlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü bu belgeye sahip üreticiler hammadde tedarik şirketlerini belirlenmiş kriterlere göre ve titizlikle seçmek zorundadırlar.
  • Okul araç gereçlerinin üzerinde üretici bilgilerinin olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Üreticisi belli olmayan ürünler kesinlikle tercih edilmemelidir.
  • Özellikle beslenme çantası, okul çantası ya da kalem kutusu gibi okul araç gereçlerinde ağır kimyasal ve boya kokusuna sahip olan ürünlerden uzak durulmalıdır. Markasından emin olunan ürünler tercih edilmelidir. Ürünlerin sağlık için tehlikeli bir durum oluşturmadığı ibaresinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Özellikle beslenme çantası ve su matarası gibi ürünlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ ndan alınan izin belge tarihine ve üretim izin numarasına yer verilmiş olması gerekmektedir.
  • Avrupa Birliği kriterlerine uygun olduğunu gösteren EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3 güvenlik göstergelerine dikkat edilmelidir. Bu göstergeler tüketiciye ürünün mekanik ve fiziksel açıdan uygun olduğunu, yanmazlık özelliğine sahip olduğunu ve ağır metal kimyasalların kullanılmadığının bilgisini vermektedir.
  • Hoş kokusu olan hiçbir okul araç gereci alınmamalıdır.
  • Solvent bazlı yapıştırıcı ya da boyama kalemleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Bunun yerine su bazlı ya da sağlık açısından zararlı etkileri olmayan alkol bazlı kalemler tercih edilmelidir.
  • Su matarası ya da beslenme çantası gibi gıda ile direkt temas eden okul araç gereçlerinin plastik olmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Kokulu ve boyalı ürünlerden uzak durulmalıdır.
  • Yüz boyası, parmak boya ya da oyun hamuru gibi okul araç gereçlerinin alışverişinde dermatolojik olarak test edilmiş ürünler tercih edilmelidir.
  • Biliyoruz ki tercih ederken ürünlerin fiyatı da önemli bir kriterdir. Fakat ciddi fiyat farkı olan ucuz ve adi ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Ürünün sadece fiyatı değil sahip olduğu kalite belgeleri ve sağlık testleri göz önüne alınarak karar verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA