Okula Başlama Yaşı Hesaplama

okula başlama yaşı hesaplama
okula başlama yaşı hesaplama

Okula Başlama Yaşı

İlkokula başlama yaşı hem veli hem öğrenci için oldukça önemlidir. Çocuğun hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak ilkokula hazır olmasının en büyük göstergelerinden biri de yaşıdır. İlkokula zamanında ve çocuğun gelişim özelliklerine uygun bir zamanda başlaması hem öğrenci adına hem de veli adına devamında mutlu ve başarılı bir eğitim hayatı anlamına da gelmektedir.

Bir eğitim ve öğretim yılının daha sona ermesi ile birlikte okula başlama yaşı gündeme gelmiştir. Özellikle 2019 yılında son yapılan değişiklik ile birlikte çocuğu bu sene birinci sınıfa başlayacak olan veliler tarafından okula başlama yaşı, kaç aylık çocuklar okula başlayabilir, okula başlama yaşı kaç oldu gibi sorular oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir.

Hal böyle olunca 2019 yılında yapılan en son değişiklik ile birlikte çok önemli bir yerde olan okula başlama yaşı ile ilgili olarak merak edilen detayları siz değerli velilerimize açıklamaya ve kafalardaki soru işaretlerine cevap vermeye çalışacağız…

Çocuğum Birinci Sınıfa Hazır Mı

27 Haziran 2019 tarihinde yapılan son değişiklik ile birlikte okula başlama yaşı 66 aydan 69 aya çıkarılmıştır.

Anaokulu kayıtları ise yönetmeliğe göre 2019 yılının Eylül ayı itibariyle 36 – 69 ay arasındaki çocuklar için yapılacaktır. Ana sınıfına kayıt yaşı ise 48 – 69 ay olarak belirlenmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken husus anaokulu kaydı için çocuğun 36 ayını, ana sınıfı kaydı için ise 48 ayını o eğitim öğretim yılının eylül ayı itibariyle doldurmuş olması gerektiğidir. 69 ayını tamamlayan çocuklar ise ilkokula kayıt yaptırabileceklerdir.

İlkokula başlama yaşı ise bakanlığın yönetmelikte yaptığı en son değişikliğe göre 69 aylık olarak değiştirilmiştir. Çocuğun eğitim öğretim yılı eylül ayı itibariyle 69 ayını doldurmuş olma şartı vardır.

İlkokula kayıt zamanı ise temmuz ayının ilk haftası olarak planlanmaktadır. Çocuğun adres kaydına göre gideceği ilkokul belirlenmektedir. Kayıt işlemleri e- okul sistemi üzerinden okul yönetimi tarafından yapılmaktadır. Kayıt zamanı ve çocuğun okula başlama yaşı ile ilgili detaylı bilgileri ikamet ettiğiniz adreste yer alan ilkokula giderek öğrenebilirsiniz.

Okul Alışverişi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okula Başlama Yaşı Tablosu

Okula başlama yaşı tablosuna geçmeden önce son yapılan değişikliğe göre açıklama yapmakta fayda var. aşağıdaki tabloda doğum yıl ve ayına göre hazırlanmış olsa da sizlerin dikkat etmesi gereken şey çocuk hangi yıl okula başlayacak ise o eğitim öğretim döneminin Eylül ayı itibariyle ay hesaplaması yapmaktır.

Özetle okula başlayacağı yılın Eylül ayı itibariyle;

66, 67 ve 68 aylık olan çocukların okula başlaması zorunlu değil ancak velinin isteğine bağlı olarak okula kayıtları yapılabilir.

69, 70 ve 71 aylık olan çocukların okula başlaması zorunludur. Ancak fiziki ya da psikolojik yetersizlik gibi nedenlerden dolayı velinin dilekçesi ile ertelenebilir.

72, 73, 74, 75, 76, 77 ve 78 aylık olan çocukların da okula başlaması zorunludur. Ancak Rehberli Araştırma Merkezi (RAM) raporu ile ertelenebilir.

79 aylık olan çocuğun okula başlaması zorunludur ve herhangi bir dilekçe ya da rapor ile ertelenemez.

 • 2014 Mart doğumlu olan 66 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunlu değildir. Veli isteği varsa dilekçe ile ilkokul kaydı yapılabilir.
 • 2014 Şubat doğumlu olan 67 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunlu değildir. Veli isteği varsa dilekçe ile ilkokul kaydı yapılabilir.
 • 2014 Ocak doğumlu olan 68 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunlu değildir. Veli isteği varsa dilekçe ile ilkokul kaydı yapılabilir.
 • 2013 Aralık doğumlu olan 69 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunludur. Ancak veli göndermek istemiyorsa dilekçe ile ertelenebilir.
 • 2013 Kasım doğumlu olan 70 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunludur. Ancak veli göndermek istemiyorsa dilekçe ile ertelenebilir.
 • 2013 Ekim doğumlu olan 71 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunludur. Ancak veli göndermek istemiyorsa dilekçe ile ertelenebilir.
 • 2013 Eylül doğumlu olan 72 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunludur. Ancak veli göndermek istemiyorsa Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) raporu ile ertelenebilir.
 • 2013 Ağustos doğumlu olan 73 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunludur. Ancak veli göndermek istemiyorsa Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) raporu ile ertelenebilir.
 • 2013 Temmuz doğumlu olan 74 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunludur. Ancak veli göndermek istemiyorsa Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) raporu ile ertelenebilir.
 • 2013 Haziran doğumlu olan 75 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunludur. Ancak veli göndermek istemiyorsa Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) raporu ile ertelenebilir.
 • 2013 Mayıs doğumlu olan 76 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunludur. Ancak veli göndermek istemiyorsa Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) raporu ile ertelenebilir.
 • 2013 Nisan doğumlu olan 77 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunludur. Ancak veli göndermek istemiyorsa Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) raporu ile ertelenebilir.
 • 2013 Mart doğumlu olan 78 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunludur. Ancak veli göndermek istemiyorsa Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) raporu ile ertelenebilir.
 • 2013 Şubat doğumlu olan 79 aylık çocuk: İlkokula başlaması zorunludur. Erteleme söz konusu değildir.

Çocuklarda Okul Korkusu Nedenleri Nasıl Yenilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA