Oruçluyken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

oruçluyken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir
oruçluyken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Oruçluyken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oruç tutarken özellikle güneşli havalarda gün içerisinde açık havada bulunmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer bulunmanız gerekiyorsa sizi güneşin zararlı etkilerden koruyacak şekillerde giyinmeye özen göstermelisiniz.

Oruçluyken çok hareket etmek kadar hareketsiz kalmak da tavsiye edilmemektedir. Özellikle masa başı işiniz varsa mutlaka gün içerisinde kısa egzersizler ve yürüyüşler yapabilirsiniz.

Kan şekeriniz düşmeye başladığı esnada yarım saat kadar uzanmalısınız hatta uyumayı denemelisiniz. Uyku sırasında kan şekeriniz dengelenmeye başlayacaktır.

Gün içerisinde çok uykunuz geliyorsa hızlı duş alıp uykunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz.

Sahurunuzu yaptıktan sonra hemen uyumak istiyorsanız uyurken mutlaka başınızı yüksekte tutun. Bundan mutlaka emin olun. Mümkünse her zamankinden farklı bir yastık kullanmalısınız. Başınızı koyduğunuz yeri yüksek tutmalısınız. Böylelikle hem rahat bir uyku uyursunuz hem de mideniz de bir rahatsızlık oluşmaz.

Gün içerisinde yapamıyorsanız dahi iftardan sonra mutlaka yürüyüş yapmalısınız ve temiz hava almalısınız. Bu da vücudunuzun dengesini bulmasını, iftarda yediklerinizi sahura kadar daha rahat ve sağlıklı şekilde sindirmesini sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA