Palm Yağı Nedir, Palm Yağı Zararları Mıdır

115
palm yağı nedir, palm yağı zararlı mıdır
palm yağı nedir, palm yağı zararlı mıdır

Katı yağların içinde bulunan palm yağı maalesef piyasada satılan paketli gıdaların içinde bulunur. Palm yağı, zararları ile bilinen katı yağ grubundadır. Ucuz olması ve kıvam vermesinden dolayı tercih edilen palm yağı zararları olan bir yağdır. Bağışıklık sistemini etkilemesi ve kanser gibi hastalıklara neden olması palm yağının tekrardan gözden geçirilmesine neden olmuştur. Gelin önce  palm yağı nedir ona bakalım, palm yağı nerelerde kullanılır ve palm yağının zararları daha yakından görelim.

Palm Yağı Nedir

palm yağı nedir
palm yağı nedir

Palm yağı, palmiye yağı olarak da bilinir. Palm yağı özellikle bitkisel yağlara ve margarinlerin içine katılır. Ancak palm yağı sadece tüketilen gıdaların içinde bulunmaz, temizlik malzemeleri ya da kozmetik ürünlerin içinde de palm yağı bulunabilir.

Palm yağı palmiye meyvesinden elde edilir. Palm yağı oda sıcaklığında da katı halde kalabilen bir yağdır. Özellikle gıda sektöründe kullanılan palm yağı; ürünün tadını ve kıvamını daha düzgün bir hale getirmek için kullanılır. Yapısal özelliğinden dolayı palm yağı oksitlenmeye dayanıklıdır. Bu sebeple de raf ömrü uzundur. Bu nedenle palm yağı kullanılan ürünlerin de raf ömrü uzundur.

Yüksek ısıya dayandığı ve temin edilmesi kolay olduğu için palm yağı gıda sanayisinde kullanılır. Özellikle katı margarinler, bisküviler, şekerlemeler gibi gıdalarda palm yağı kullanılır.

Bunun yanında palm yağı temizlik sektöründe de kullanılır. Sabun, deterjan içinde de palm yağı bulunmaktadır.

Palm yağı Malezya ve Endonezya gibi tropikal iklimlerde yetişen palmiye meyvesinden elde edilir. Palm yağı elde etmek için çok miktarda palmiye ağacı da kesilmektedir, bunun da doğaya olumsuz etkileri olmaktadır.

Palm Yağı Neden Zararlı

palm yağı neden zararlı
palm yağı neden zararlı

Kendisi de bitkisel yağ grubunda olan palmiye yağı, doymuş yağ asitlerini içeren bir yağ çeşididir. Doymuş yağlar olarak en çok bilinen yağlar ise margarinlerdir. Doymuş yağlar özellikle kalp, damar ve karaciğer hastalıklarını tetiklemesiyle bilinirler ve damar tıkanıklığına neden olurlar.Yapılan araştırmalara göre ay çiçek yağında % 7 oranında doymuş yağ asidi bulunurken palm yağında bulunan doymuş yağ asidi % 44’tür.

Palm yağı eklendiği yiyeceklere daha yoğun bir lezzet katar. Patates kızartması gibi yiyeceklerin içinde de kullanılır. Ancak yağların yüksek sıcaklıkta kullanılması zaten sağlık için zararlıyken palm yağı gibi doymuş yağ asidi yüksek yağların kızartılması sağlığa olan zararı daha çok arttırmaktadır.

Palm Yağı Zararları

palm yağı zararları
palm yağı zararları

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre palm yağının kansere neden olduğu görülmüştür. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi tarafından yapılan araştırmalarda, palmiye yağının kanserojen içerdiği saptanmıştır. Toksik bir madde olan palm yağının tüketimi de vücudumuz için hücrelerin yıkımına neden olmaktadır.

Palm yağı bugün Avrupa’da hala kullanılmasına rağmen firmalar paketli gıdaların içerik bölümüne palm yağı kullandıklarını da belirtmektedirler. Yeni yapılan düzenlemeler ile içerik bölümünde hangi yağı kullandıklarını yazmaları yasal zorunluluk haline getirilmiştir.  

Palm Yağı Zararları Nelerdir; 

Palm Yağı Kilo Alımına Neden Olur;  Doymuş yağ asit oranı fazla olması ve palmitrik asit içermesi damar tıkanıklığına ve kilo artışına neden olmaktadır. Palmitrik asit içeriği yüksek olan yağların tüketilmesi, insülin direncini arttırır ve obeziteyi tetikleyici unsur olarak karşımıza çıkar.

Palm Yağı Sindirimi Zorlar; Palm yağı doymuş yağ oranı yüksek olduğu için ve çok fazla işlem gördüğü için besin değeri az olan bir yağdır. Besin değerinin düşük olmasının yanı sıra palm yağının sindirimi de oldukça zordur. Sindirimi zor bir yağ tüketmek, başta mide ve bağırsak olmak üzere vücudumuza çeşitli zararlar verebilir. Hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

Palm Yağı Kalorisi Yüksek Bir Yağdır; Tükettiğimiz her yağın bir kalorisi vardır. Yağları tüketirken faydalı yağlar olmasına dikkat etmek gerekiyor. Ancak palm yağı kalorisi oldukça yüksek yağların başında gelmektedir. 1 yemek kaşığı palm yağında yaklaşık olarak 120 kalori vardır. 1 yemek kaşığı palm yağı 13 gramdır. Amerikan Kalp Derneği’nden yapılan açıklamaya göre günlük olarak alınması gereken kalorinin yaklaşık %25’i tüketilen yağlardan gelmelidir ancak palm yağı hem kalorisi yüksek hem de besleyici özelliği düşüktür. Palm yağı içeren paketli gıdaların tüketilmesi ise hem fazla kalori alımına neden olur hem de obeziteyi de tetiklemiş olur.

Palm Yağı Kolesterolün Yükselmesine Neden Olur;  Doymuş yağ asit miktarının yüksek olması damarları doğrudan etkileyen bir faktördür. Doymuş yağlar damarlarda plak oluşmasına ve tıkanıklığa neden olur. Damarlardaki bu tıkanıklık ise kalp sağlığını olumsuz etkiler. Doymuş yağ asitleri kandaki yağ miktarını da arttırarak kandaki kolesterolün artmasına neden olur.

Palm Yağı Olan Ürünler

Piyasada satılına birçok şekerli ürünün içinde palm yağı olduğu bilinmektedir. Özelikle çikolata, gofret ve bisküvi gibi çocukların da severek yediği ürünlerde bulunmaktadır.

Kızartmalı hazır yemek ürünlerinde, hamurlu tatlılarda ve dondurma gibi daha birçok üründe palm yağı kullanılmaktadır. Paketli ürünlerin raf ömrünü uzatmak için hali hazırda katkı maddesi zaten kullanılmakta ancak paketli şekerli ve tatlı ürünlerin palm yağı içerip içermediğini kontrol etmek için ürünlerin içindekiler etiketini okumak doğru bir yaklaşım olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA