Pancarın Faydaları Neledir

pancarın faydaları nelerdir

Pancar

Akdeniz ikliminin bizlere sunduğu en faydalı bitkilerden biri olan pancar tam bir sağlık ve şifa deposu. Ispanakgiller ailesinin en faydalı üyelerinden olan kırmızı pancar bol miktarda folat ve manganez içerir. Anavatanı akdeniz iklimi olan pancar, ülkemizde de rahatlıkla yetişen sebze türlerinden birisidir.  Yumru köklü bir bitki olan pancarın; yem pancarı, şeker pancarı ve sebzelik pancar olarak kullanılan çeşitleri vardır. Pancarın bu çeşitlerinden ülkemizde en çok kırmızı pancar tüketilmektedir. Kırmızı pancar, salata, turşu ve kavurma şeklinde sofralarımızı lezzetlendirir.

Kırmızı renkli besinlerin kansere karşı koruyuculuğu diğer besinlere göre daha fazladır. Kırmızı pancarda kırmızı renginden dolayıkansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır. Kırmızı pancarın rengi betain maddesinden gelmektedir. Betain insan vücudunda biriken homosisteini azaltır. Homosisteinin vücutta fazla birikmesi kan damarlarına zarar verebilir ve kalp hastalıkları, felç gibi hastalıklar oluşabilir.

Bir çok vitamin ve minarel açısından zengin olan kırmızı pancar A, B, ve C vitamini içermektedir. Ayrıca demir, kalsiyum, çinko ve bakır mineralleri kırmızı pancarda bol miktarda bulunmaktadır.

Pancarın Faydaları Nelerdir

Pancar aynı zamanda yüksek oranda antioksidan özelliği taşımaktadır ve kansere karşı koruma gücü vardır. Kırmızı pancarın faydaları hakkında  yapılan araştırmalarda pancarın karaciğer hastalıklarından egzamaya, kalp hastalıklarına karşı koruyucu özellikler bulunmaktadır.  Ancak pancarın faydaları bu kadarla sınırlı değildir. Sağlığımız için  pancara mutfağımızda daha fazla yer açalım ve hem lezzetli olan hem de bir çok koruyucu özelliği bulunan pancarın faydalarını aktaralım.

Pancarın Sindirim sistemine faydası ; kırmızı pancar mide ve bağırsakları güçlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin sindirimlerini kolaylaştırması için pancar tüketmesi tavsiye edilir.

Pancar karaciğerin daha düzenli çalışmasını sağlar;  karaciğerin düzenli çalışması şeker hastalığının oluşmasını önler.

Pancar demir eksikliğine ve kansızlığa iyi gelir; pancar alyuvar seviyesini yükseltir ve kan yapımını destekleyici özelliği vardır. Kansızlık sorunu yaşayan kişilerin daha sık ve düzenli pancar tüketmesi kan değerlerinin artmasını sağlar.

Pancar Vücut direncinin artmasını sağlar; içerisinde bulunan nitrat vücudun direncinin artmasını sağlar ve enerjik hissetmenize neden olur. Spor yapan kişilerin  egzersizden önce bir bardak pancar suyu içmesi vücut enerjilerinin %16 oranında artmasını sağlar.

Damar sertliğine karşı koruyucu etkisi vardır; pancarın içeriğinde bulunan nitrik oksit sayesinde kan damarlarının genişlemesini sağlar ve böyleye kan akışının hızlanmasına neden olur. Böylelikle damar sertliği gibi sorunların yaşanmasına karşı koruyucudur.

Pancar doğal afrodizyak etkisi yaratır; pancarın içerisinde bulunan bor vücuttaki seks hormonunun artmasına yardım eder.

Pancar kalp sağlığın korur; kan değerlerini arttıran ve damar sertliğine karşı koruyucu etkisi bulunan pancar  kalp sağlığını da korur ve kan akışını hızlandırır.

Pancarın bunamaya karşı koruma etkisi; Pancar insan beyni için gerekli olan osijenasyon olayının gerçekleşmesine yardım eder. Özellikle yaşı ilerlemiş olan yetişkinlerde bunama rahatsızlığına karşı koruyucu özellik taşır.

Pancar kilo vermeye yardımcı bir sebzedir ; Lezzetli bir sebze olan pancar aynı zamanda düşük kalorili bir sebzedir. Bir porsiyon pişirilmiş pancar yaklaşık 60 kaloridir. Yüksek lif kaynağı olan pancar kilo vermeye yardım eder.

Pancar detoks etkisi yaratır; kanın temizlenmesine ve karaciğerin zehirden arınmasına yardım eden pancar vücudu toksinlerden arındırır. Günde 1 bardak pancar suyu içilmesi vücutta detoks etkisi yaratacaktır.

Pancar tansiyonu düzenler ve sinirleri yatıştırır; günde 1 bardak pancar suyu tansiyonu düzenler ve sinirleri yatıştırma etkisi vardır.

Cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar; pancar içerdiği A vitamini sayesinde cildin onarılmasına ve daha canlı görünmesine yardım eder. Düzenli olarak tüketilen pancar suyu cildi içeriden besler. Akne ve sivilce oluşmasını engeller.

Pancar Ne Kadar Tüketilmeli 

İçerdiği vitamin ve minareller nedeniyle sağlık için çok yararlı bir sebze olan pancarın haftada 2 gün yarım ya da tam porsiyon şeklinde tüketilmesi önerilir. Ancak bazı kişilerde pancar tüketilmesinden 24-48 saat içerisinde idrar veya dışkıda kırmızı renk değişimleri oluşabilmektedir. Böyle durumlardaki kişilerin  demir metabolizma bozukluğu ya da böbrek taşı düşürme rahatsızlığı bulunabilir. Önceden buna benzer sorunlar yaşayan kişilerin pancar tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Pancar Nasıl Seçilmelidir

Pancar çiğ ya da pişirilerek tüketilen bir sebze türüdür. Tüm yıl boyunca manav ve marketlerde bulunabilir. Ancak besin değerlerinin en yüksek olduğu zaman Haziran-Ekim arasıdır. Orta boy ya da küçük kökleri ve yaprakları canlı olan, çatlak ve eziği olmayan koyu renkli pancarlar tercih edilmelidir. Pancarlar yıkanmadan buzdolabında 3 haftaya kadar saklanabilmektedir.

Pancar Nasıl Tüketilmelidir

Pancarlar pişirilerek tüketilecekse 15 dakikadan fazla pişirilmemelidir. Uzun süre kaynatılan pancarlar besin değerlerini kaybedebilir. Pancarları yıkayıp garnitür olarak doğradıktan sonra bir tencere yaklaşık 5 dakika kaynatılabilir ve salatası yapılabilir.

Pancar Salatası

3 adet orta boy pancar

1 diş sarımsak

1 kahve fincanı sirke

1 çay kaşığı tuz

Pancarla yıkadıktan sonra soyulur. Sıcak suda haşlanır. Haşlanan pancarlar çok fazla soğumadan dilimlenir. Üzerine sirke ve ezilmiş sarımsak eklenir karıştırılır. İsteğe göre zeytinyağı ve tuz da ilave edilebilir.

Besin değerlerin kaybetmemesi için pancar çiğ olarak da tüketilebilir.

Pancarın Besin Değerleri

pancarın besin değerleri
pancarın besin değerleri

Vücudumuza etkileri oldukça fazla olan ve antioksidan deposu pancar günlük enerji ihtiyacı için tercih edilebilecek besin sularından birisidir. Pancarı çocuklar, emziren anneler rahatlıkla tüketebilir. Sağlığımız için faydalı ve kilo vermeye yardımcı pancarın içerdiği besin değerleri ile faydasını daha iyi anlamak mümkün.

1 Adet kırmızı Pancarın Besin Değeri :

Yaklaşık 35 kaloridir.

8.02 gram karbonhidrat

1,20 gram protein

0,50 gram yağ

1,30 gram lif

121 mg potasyum

12 mg kalsiyum

0,37 mg demir

287 mg A vitamini

8,2 mg C vitamini içerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA