Panik Atak Hastalığı Nedir, Neden Olur

panik atak hastalığı nedir, neden olur
panik atak hastalığı nedir, neden olur

Panik Atak Hastalığı Nedir

Psikolojik hastalıklardan biri olan panik atak, günümüzde stres ve kaygının artması ile bireylerde daha sık görülmeye başlanan rahatsızlıklardan birisidir. Panik atak şiddeti kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte, bazı hastalarda geçirilen bir kriz yeni bir krizi tetikler ve bedensel değişimlere de neden olabilir. Bu yazımızda ismini sıklıkla duyduğumuz panik atak hastalığı nedir, panik atak hastalığı neden olur ve panik atak belirtileri nelerdir hakkında faydalı bilgilere yer vereceğiz.

Panik Atak Nedir

Panik atak hastalığı dünyada yapılan araştırmalara göre kadınlarda erkeklere kıyasla daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Panik atak yoğun çarpıntı ile kendini belli eder ve terleme, boğulma hissi, uyuşma ve titreme gibi durumlarda eşlik edebilir. Göğüs bölgesinde sıkışma ve karın ağrısının oluşması da panik atak krizleri arasındadır. Panik atak hastalarında bu belirtiler dışında aşırı yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler de görülebilir. Ölüm korkusu yaşarlar ve kontrolü kaybetme söz konusudur. Psikolojik bir rahatsızlık olan panik atakta hasta birçok olumsuz duyguyu bir arada hisseder. Aniden ortaya çıkan panik atak krizleri kısa sürede artarak devam eder. 10 dakika gibi kısa bir sürede en yoğun seviyelere ulaşabilir. Bazı panik atak krizleri 15 dakika sürer. Ancak 20 dakikadan uzun süren panik atak krizleri de vardır. Fobilerden çıkışlı oluşabilen panik atak çeşitli psikolojik etmenlerden de kaynaklanabilir. Panik atağın görülme oranı %1 ve %3 arasında değişkenlik gösterir. Her yaşta görülme olasılığı olan panik atak hastalığı cinsiyet olarak ise kadınlarda daha çok görülür.

Panik Atak Neden Olur

panik atak neden olur
panik atak neden olur

Panik atak altında yatan çeşitli nedenler vardır. Panik atak tedavisinde de hastalığın altında yatan nedenlerin tespiti önem taşır. Genetik yatkınlık panik atağın nedenleri arasındadır. Ailesinde panik atak hastalığı olanlar risk altındadır. Halk arasında karıştırılan iki kavram olan panik atak ve panik bozukluk birbirinden farklıdır. Panik bozukluğu olan kişilerde kalp krizi geçireceği hissi, felç olacağını ya da sürekli atak geçireceğini düşünme vardır. Bu nedenle sürekli panik halindedir.

Panik atak hastalığının nedenleri incelendiğinde hastalığın temelinde stres ve kötü olayların yaşanması vardır. Kötü beslenme, düzensiz yaşam ve madde bağımlılığı panik atak hastalığına neden olur. Panik atak hastalığına neden olan yanlış beslenme arasında uygulanan çok sıkı diyetler vardır. Vücudun uzun süre aç kalması ve kan şekerinde dengesizliklerin yaşanması panik atak hastalığına yol açabilir. Yaşanmış kötü olayların etkisi de panik atak nedenleri arasındadır. Farklı psikolojik hastalıklar nedeniyle kullanılan antidepresan ilaçları kişide panik atağa neden olabilir.Aşırı kafein tüketimi, alkol ve sigara kullanımı panik atak hastalığına neden olabilir. Astım hastalığı ve kortizon tedavisinde alınan ilaçların oluşturduğu etkiler de panik atağa neden olabilir. Denge kaybı, işitme kaybı ve görme bozukluğu gibi durumlara neden olan bu ilaçlar panik atak oluşmasını tetikleyebilir.

Panik Atak Nedenleri

Panik atak bazı hastalarda herhangi bir nedene bağlı olmadan da ortaya çıkabilir. Beyinde bulunan bazı kısımların işlevini kaybetmesi sonucunda panik atak oluşabilir. Sara ve astım hastalarında bu durum daha çok risk teşkil eder. Tiroid hormonu hastalıkları, kansızlık, diyabet ve beyinde meydana gelen tümör panik atak hastalığına neden olabilir.

Panik Atak Hastalığı Belirtileri

Panik atak hastalığının en sık görülen belirtisi kontrol edilemeyen kalp çarpıntısıdır. Kalp çarpıntısına titreme ve denge kaybı gibi durumlar da eşlik eder. Bu belirtilerin yanında nefes darlığı ve solunum güçlüğü de görülebilir.

Panik atak hastalarının büyük bir kısmı uyku bozukluğu yaşar. Uykuya dalmada zorlanma ya da uykudan aniden uyanma gibi belirtiler yaşanabilir. Bazı panik atak hastalarında ise uykudan uyanmada zorluklar yaşanır.

Panik Atak Hastalığı Tedavisi

Panik atak hastalığının tedavisinde doğru teşhis çok önem taşır. Şiddetli çarpıntı, telaş ve korku yaşayan kişiler doktora başvurduklarında öleceklerini ya da bayılacak gibi olduklarını söylerler. Panik atak tedavisinde doktor hastalığın durumuna ve kişinin genel sağlık durumuna göre ilaç tedavisi ya da psikoterapi tedavisi uygulayabilir. Panik atak tedavisinde ilaç tedavisi kadar önemli bir etmen ise stresten uzak durmaktır. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkların bırakılması panik atak tedavisinde çok önemlidir. Panik atak tedavisinde bu kötü alışkanlıklar bırakılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA