Papatya Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır

papatya yağı faydaları nelerdir
papatya yağı faydaları nelerdir

Papatya Yağı Nedir

Papatya bahar aylarında doğanın sunduğu en güzel çiçeklerden birisidir. Papatya hem hoş kokusu ile rahatlama sağlar hem de oluşan rahatsızlıklara karşı insan sağlığına olan faydası ile  bilinir. Alternatif tıpta sıklıkla kullanılan papatya çay olarak kullanılabileceği gibi papatya yağı şeklinde de kullanılabilir. Papatya yağı papatyaların soğuk sıkım yöntemi ile sıkılması ile elde edilir. Hoş kokusu ile aromaterapi yağı olarak da kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı cilt bakımı için faydalı yağlardan olan papatya yağı el ve ayak bakımı için de kullanılmaktadır.

Papatya Yağı Faydaları Nelerdir

Egzama ve Akneye İyi Gelir; Yağlı ve karma ciltlerde sık sık meydana gelen cilt sorunlarından biri olan akneyi geçirmek için doğal tedavi yöntemlerinden biri papatya yağıdır. Papatya yağı içerdiği faydalı bileşenler ile aknenin kısa sürede geçmesine yardımcı olur ve akne izlerini geçirir. Tıkalı gözeneklerin açılmasında etkili olan papatya yağı egzama ve cilt kızarıklıklarının da geçmesinde etkilidir. İltihap kurutucu özelliği olan papatya yağı cilt üzerinde çıkan küçük yaraların geçmesini sağlar.

Cilt Kızarıklıklarını Geçirir; Cilt üzerinde onarıcı etkisi olan papatya yağı ciltteki kızarıklıkların geçmesinde oldukça etkilidir. Ciltteki kızarıklıklar kaşıntı ya da alerji nedeniyle oluşabilir. Bu cilt kızarıklıklarını geçirmek için papatya yağı doğal tedavi edici etki gösterir. Cilt kızarıklıklarını geçirmek için birkaç damla papatya yağı cilt kızarıklığının olduğu yere sürülür. Papatya yağı cilt kızarıklığını geçirirken aynı zamanda cildin nemlenmesini sağlar.

Yaraların Geçmesini Sağlar; Basit darbe ya da yaralanmalarda oluşan, kızarık, morluklar kısa zamanda yaraya dönüşebilir. Bu yaraların geçmesi için evdeki doğal yardımcılardan birisi de papatya yağıdır. Papatya yağı ciltteki bakterilerin geçmesini sağlar ve doğal antibakteriyel etki gösterir. Papatya yağı hafif güneş yanıklarında geçmesine de yardımcı olur.

Cilt Hücrelerini Gençleştirir; Yaşın ilerlemesine bağlı olarak cilt hücreleri zamanla gençliğini kaybeder. Ciltte oluşan yaşlanma etkilerini azaltmak için papatya yağı doğal bakım yağlarından birisidir. İçerdiği vitamin ve mineraller ile papatya yağı ciltteki yaşlanma etkilerini azaltır. Cildin ihtiyacı olan nemi kazanmasını sağlar. Ciltteki kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

Doğal Saç Rengi Açıcıdır; Papatya saç rengini doğal olarak açmak isteyenler için en doğal seçimlerden birisidir. Saç rengini açmak için kimyasal boyalar kullanmak saçı yıpratır ve cansızlaştırabilir. Bu nedenle saç açmak için papatya yağı en doğal yöntemlerden birisidir. Papatya içerdiği bileşenlerle saç renginde doğal renk geçişleri meydana getirir. Saç rengini doğal olarak açmak isteyenler 1 kap suyun içine 3 yemek kaşığı papatya yağı eklenir ve karıştırılır. Daha sonra karışım sprey yardımı ile saçlara sıkılır. Papatya yağını saça sürdükten sonra güneşe çıkılmalıdır. Güneş ışığı papatya yağının etkini arttırarak saç renginin daha kısa sürede açılmasını sağlar.

Saçları Kepekten Korur; Saçlarda meydana gelen sorunlardan birisi de kepek oluşumudur. Saç diplerinde meydana gelen saç kepeği saçların dökülmesine, saç derisinin kaşınmasına ve saçların incelmesine neden olur. Saç kepeği ayrıca saçlarda kötü bir görüntüye neden olur. Papatya yağı saç kepeğini geçirmek için doğal bakım ürünlerinden birisidir. Birkaç damla papatya yağı damlatılarak saç diplerine masaj yapılır. Daha sonra saç yıkanır ve durulanır. Papatya yağı kepeğe karşı etkisini kısa sürede gösterecektir.

Sakinleştirici Etki Gösterir; Papatyanın sakinleştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Özellikle papatya çayı günün stresini atmak ve rahat bir uyku çekmek için yatmadan önce bir bardak papatya çayı içilmesi tavsiye edilir. Papatya yağı da sakinleştirici özelliği olan bir yağdır. Papatya yağından birkaç damla peçeteye dökmek ve koklamak sakinleşmeye yardımcı olur.

Papatya Yağı Nasıl Kullanılır

Papatya yağı koyu bir yağdır. Birkaç damla papatya yağı cilde uygulanabilir. Ya da pamuğa damlatarak sürülebilir. Papatya yağını inceltmek için farklı bir yağ ile karıştırabilirsiniz. Böylece hem papatya yağının etkisi artar hem de yağ daha ince hale gelir. Papatya yağının hoş kokusundan yararlanmak için bir miktar su ile karıştırıp spreyli bir şişeye aktarılarak püskürtülebilir.

Papatya Yağının Zararları

Papatya yağı alerjik ve hassas ciltlerde bazı yan etkilere neden olabilir. Kullanmadan önce cildin küçük bir bölgesine papatya yağı sürülmelidir. Eğer alerjiye neden oluyorsa kesinlikle kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA