Paraben Nedir, Nelerde Bulunur, Zararları Nelerdir

paraben nedir, nelerde bulunur, zararları nelerdir
paraben nedir, nelerde bulunur, zararları nelerdir

Paraben Nedir

Özellikle bebekler ve hassas ciltler için uzak durulması gereken bir maddedir paraben. Kozmetik sektöründe üretilen ürünlerin birçoğu cilde uygulanır ve bazı markaların paraben içermediği şeklinde uyarıları da vardır. Peki Paraben Nedir? Parabenin zararları nelerdir ve hangi ürünlerde paraben bulunur gelin şimdi hep birlikte bu sorularımızın cevaplarını görelim.

Paraben; kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılan bir kimyasal koruyucudur. Şampuan, saç kremi, yüz yıkama jeli, renkli kozmetik (fondöten,far,maskara,pudra,allık) ve traş losyonlarında paraben maddesi kullanılmaktadır. Parabenin kozmetik sektöründe bu kadar yaygın kullanılmasının nedeni; maliyetinin düşük olması ve ürünlerin raf ömrünü uzatmasıdır. Para- hidroksibenzoik asitlerinin oluşturduğu bu madde kısaca paraben olarak bilinir. Paraben koruyucu bir kimyasaldır ve vücut için bir takım zararları bulunur. Paraben ile ilgili yapılan araştırmalarda özellikle meme kanserine yakalanmış kişilerin tümörlü hücrelerinde 20 nanogram civarında paraben bulunduğu tespit edilmiştir.

Paraben günlük yaşamda kullandığımız birçok üründe bulunur. Özellikle kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin raf ömrünü uzatır. Ürünlerin bakteri ve mikrop üretmemeleri için kullanılan paraben, bu ürünlerin etiketi üzerinde methylparaben, ethylparaben,benzylparaben olarak yazar.

Paraben Nelerde Bulunur

paraben nelerde bulunur
paraben nelerde bulunur

Günlük yaşamda kullandığımız ürünlerin birçoğunda paraben bulunmaktadır. Paraben içeren ürünler kadar paraben içermeyen ürünler de bulunur. Özellikle günümüzde satın alınan ürünlerin arka kısmında bulunan içerik bölümünü iyi okumalı ve paraben içerip içermediğini kontrol etmemiz sağlığımız için faydalı olacaktır.

Paraben Hangi Ürünlerde Bulunur

Özellikle kozmetik ve kişisel bakım sektöründe kullanılan ürünlerin bileşenlerinde bu madde bulunur. Paraben en çok şu ürünlerde kullanılır;

 • Saç Boyası
 • Şampuanlar
 • Yüz yıkama Jeli
 • El, Yüz ve Vücut Kremi
 • Traş Losyonu
 • Parfüm, Deodorant
 • Duş Jeli
 • Saç ya da Yüz Maskeleri
 • Fondöten, allık, maskara,pudra,kapatıcı gibi renkli kozmetik ürünler

Yukarıda da belirtilen ürünlerin birçoğunu kullanıyoruz. Ancak satın alırken paraben içerip içermediklerini kontrol edip araştırma yapmalıyız. Peki parabenden korunmak için neler yapılabilir ?

 • Artık paraben içermeyen ürünler üretilmektedir. Mümkün ise bu ürünler satın alınmalıdır.
 • Ürünlerin içindekiler bölümü dikkatlice okunmalıdır.
 • Paraben maddesi hiç açılmamış olan ürünlerin yaklaşık 3 yıl hiç bozulmadan korunmasını sağlar. Eğer varsa elinizde bulunan açılmış ve eski tarihli ürünleri atın. Kozmetik ürünlerin üzerinde kullanım süresi olarak 12M ya da 24M şeklinde ibareler vardır. Bunlar o ürünün son kullanım tarihidir ve Month (AY) olarak ifade edilir. Örneğin bir şampuanın üzerininde 12M yazıyorsa satın alındıktan sonra 12 ay boyunca kullanılabilir anlamındadır.
 • Kozmetik ürünleri birden fazla kişi kullanmamalıdır. Ürünler size özel olmalıdır.
 • Kullanılan şampuan, krem ya da tonik gibi ürünlerin ağzı kesinlikle açık bırakılmamalıdır.

Parabenin Zararları Nelerdir

parabenin zararları nelerdir
parabenin zararları nelerdir

Parabenin insan sağlığı için pek çok zararları bulunur. Cilt sağlığı ve bağışıklık sistemine kadar paraben oldukça zararlı bir maddedir. Parabenin en yaygın bilinen zararları;

 • Bağışıklık sistemine zarar verir. Özellikle yeni doğan bebeklerin, çocukların bağışıklık sistemini etkilememesi için paraben içeren ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Özellikle cilde direkt uygulanan krem ve tonik gibi ürünlerin içinde bulunan paraben cilt tarafından hemen emildiği için cildi tahriş ederek zarar verebilir. Sedef, egzema, kızarıklık ve alerji gibi semptomlar hassas ciltlerde görülebilir.
 • Cilt yaşlanmalarına neden olur.  Paraben içeren ürünlerin cilt ile teması neticesinde cilt güneşin zararlı ışınlarına karşı daha savunmasız hale gelebilir. Güneşin zararlı ışınlarından daha çabuk etkilenen ve kendini koruyamayan cilt ise erken yaşlanmaya maruz kalabilir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanılan ürünlerde de paraben bulunması kozmetik sektöründe bir kısır döngü oluşturmaktadır.Güneş lekelerinden şikayetiniz var ise güneş lekelerine ne iyi gelir, nasıl geçer yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.
parabenin kol altı ürünlerde vücuda zararları
parabenin kol altı ürünlerde vücuda zararları
 • Kadınlarda bulunan östrojen hormonu ile benzerlik gösterir. Kol altı için kullanılan ürünlerde bulunan parabenin meme kanseri ile ilişkisi henüz kesinleşmemekle birlikte bu ürünlerin koltuk altı için çok sık kullanılmaması gerektiği yönündedir.
 • Paraben erkeklerin üreme hormonuna olumsuz etki eder. Üreme hormonu olan testesteron seviyesini düşürdüğü bilinen paraben sperm sayısını bile etkilemektedir.

Paraben Ne İşe Yarar

Paraben bir kimyasal koruyucudur. Özellikle kozmetik ürünlerinin raf ömrünü uzatmak ve erken bozulmasını engellemek için kullanılan bu madde her kimyasal ürün gibi zararlı maddeler içeriyor. Parabenin üretimi kolay olması ve maliyetinin düşük olması kozmetikte koruyucu olarak sık sık kullanılmasına neden olmaktadır.

Özellikle bebeklerde şampuan, krem, ıslak mendil gibi sık kullanılan ürünlerde paraben içermeyen ürünler tercih edilmelidir. Piyasada özellikle bebekler için paraben içermeyen ürünler üreten markalar bulmak mümkün. Özellikle çocukların cildine temas edecek ürünleri alırken içerik kısmını iyice okumalı ve paraben içerip içermediği kontrol edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA