Parkinson Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

parkinson hastalığı nedir belirtileri tedavisi
parkinson hastalığı nedir belirtileri tedavisi

“Motor Sistem Hastalıklar” grubuna ait bir hastalık olan parkinson, beyin hücrelerinin kayıp yaşaması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Parkinson hastalığı nedir, nedenleri, parkinson hastalığı belirtileri parkinson hastalığına yakalanan kişiler ve bu kişilerin yakınları için en merak edilen konulardır.

Parkinson hastalığı yaşın ilerlemesi ile görülebilen ve kalıtsallığı yüksek bir hastalıktır. Ailesinde parkinson hastalığı olan kişilerde ilerleyen yaşlarda parkinson hastalığı oluşma riski vardır. Parkinson hastalığına risk faktörü oluşturan bazı kimyasal maddeler de vardır. Sentetik bir toksin maddesi olan MPTP maddesi beyin hücrelerine zarar vermektedir. Parkinson hastalığı için risk oluşturan diğer kimyasal maddeler ise bazı tarım ilaçları ve kuyu suyu kullanımıdır. Bu maddelere uzun süre maruz kalan kişilerde parkinson hastalığına yakalanma riski daha yüksektir. Gelin şimdi parksinson hastalığı nedenleriparkinson hastalığı belirtilerine ve parkinson hastalığı tedavisine geçmeden önce parkinson hastalığı nedir önce onu görelim.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Parkinson Hastalığı Nedir

Kademeli ilerleyen bir hastalık olan parkinson hastalığı; kol, bacak, el, yüz ve çene gibi organların kontrolsüz olarak titremesidir. Bu belirtiler zaman ilerledikçe artabilir. El ve kol titremesine zamanla konuşmada güçlük ve günlük ihtiyaçlarını karşılayamama gibi zorluklar da eklenebilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan parkinson hastalığının maalesef tedavisi yoktur. Ancak parkinson hastalığında kullanılan ilaçlar ile belirtiler hafifletilebilir ya da hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Alzheimer hastalığından sonra en sık görülen nörolojik bir hastalık olan parkinson hastalığı en basit tanımıyla beyindeki hücrelerin zarar görmesidir. Beyinde dopamin üreten nöronların zamanla bozulması parkinson hastalığının oluşmasına neden olur.

Yaş; Parkinson hastalığı 50 yaş ve üzeri kişilerde görülebilir. 50 yaşın altında parkinson görülme sıklığı çok azdır.

Cinsiyet; Parkinson hastalığın erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür.

Parkinson Belirtileri Nelerdir

parkinson belirtileri nelerdir
parkinson belirtileri nelerdir

Dopamin salgısı beyindeki motor kasların yönetilmesi için çok önemlidir. Parkinson hastalığı sırasında beden hareketlerimizde önemli bir görev alan dopamin salgısı azalır ve hatta bu salgının üretimi durur. Parkinson hastalığında buna bağlı olarak bazı belirtiler görülür. Parkinson hastalığındaki bazı belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterse de en sık görülen belirtiler vücudun kontrol edilmesiyle ilgilidir.

Parkinson Belirtileri; 

Titreme; Genel olarak titreme belirtileri görülür. Bu titreme el, baş parmak, çene ya da dudak titremesi olabilir. Bu titremeler parkinson hastalığında en sık görülen belirtidir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta her el titremesinin parkinson hastalığından kaynaklanmayacağıdır. Bazı ilaçların yan etkisi ya da ağır bir yük kaldırıldıktan sonra el titremeleri de olabilir. Parkinson hastalığından kaynaklanan el titremesi dinlenir haldeyken yaşanır.

Hareketlerde Yavaşlama; Günlük yaşamda yapılan basit hareketlerde yavaşlama görülür. Hareketlerde oluşan bu yavaşlama parkinson hastalığının ileri aşamasında görülür. Parkinson hastası olan bir kişi su bardağı almak için kolunu uzatırken çok yavaş uzatır ya da yürürken kişi adımlarını çok yavaş atar. Adeta ayaklarını sürükler gibi adım atabilirler. Parkinson hastası olan kişilerde zamanla kaslarda sertleşme yaşanır ve hareket yetenekleri azalabilir. Kalça ve omuzda ağrı, kolların sallanmaması gibi belirtiler de görülebilir.

Konuşmada Yaşanan Değişmeler; Parkinson hastalarında görülen belirtilerden birisi de konuşurken normalden daha yavaş konuşmak ya da hızlı konuşmak vardır. Ses tonunun alçak olması ya da ses kısık gibi konuşmak da belirtiler arasındadır. Parkinson belirtilerinde konuşurken kişi el, kol ve yüz hareketlerini kullanamayabilir. Konuşmada monotonlaşma yaşanabilir.

Koku Alma; Parkinson hastalarının zamanla koku alma yetenekleri azalabilir. En keskin kokuları almaları bile zorlaşır.

El Yazısı Küçülür; Kişinin el yazısında oluşan ani değişimler parkinson belirtisi olabilir. El yazısı yazarken harflerin büyüklüğü ya da küçüklüğü birbirini tutmaz ve yazıyı karışık yazabilir.

Parkinsonun Diğer Belirtileri;

  • Parkinson hastalığının belitileri arasında idrarı tutamama da yer almaktadır.
  • Uyurken aniden tekme ya da yumruk atmak parkinson belirtisi olabilir.
  • Parkinson hastalığında kişi mimik yapmakta zorlanır ya da kişinin mimikleri azalır. Kişi aynı yüz ifadesinde kalır.
  • Duruş bozuklukları oluşabilir. Kişi bedeninin kontrolünü sağlayamayabilir. Kambur ya da eğik durabilir.
  • Parkinson hastalığında kişi beden hareketlerinde bozulmalar yaşayabileceği gibi ruhen de bir çöküntüye girebilir. Duygularında ani değişimler oluşabilir ve depresyona girebilir.
  • Kan basıncında değişimler yaşanır ve buna bağlı olarak tansiyonu çıkabilir.
  • Bağırsak faaliyetlerinde yavaşlama görülebilir. Buna bağlı olarak kabızlık ve hazımsızlık sorunları görülür.
  • Parkinson hastalığında cinsel işlevde bozukluk sorunları yaşanabilir.
  • İleri seviyede parkinson hastalarında gündüz uyuma hali yaşanabilir.

Parkinson Genç Yaşta Olur Mu

Parkinson hastalığı ilerleyen yaşlarda görülen bir hastalıktır. Genç yaşta parkinson hastalığı görülmesi karşılaşılan bir durum değildir. Parkinson hastalığı ile tanışma yaşı genellikle 63-65 yaş aralığıdır. Ancak az da olsa genç yaşta parkinson teşhisi konan hastalar da vardır. 40 yaşından önce parkinson görülen tanıya Genç Yaşta Görülen Parkinson olarak adlandırılır. Parkinson genç yaşta olur mu sorusunun cevabı ise kalıtsal yapıyla ilgilidir. Parkinson hastalığının görülme riski 60 yaş altındakileri için %1’dir. Toplumumuzda her yüz kişiden 2’sinde parkinson görülme riski vardır.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

parkinson hastalığı tedavisi
parkinson hastalığı tedavisi

Parkinson hastalığı; ömür boyu sürecek bir tedavisi olan bir hastalıktır. Parkinson tedavisi uzman bir nörolog doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Ayrıca hareket bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir doktor tercih edilmesi ise tedaviden alınacak başarıyı da etkileyeceği düşünülmektedir. 

Parkinson tedavisinde ilk öncelikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde temel amaç; vücutta eksik olan dopaminin ilaçlar yoluyla temin edilmesi ya da bu eksiklikten kaynaklı olarak görülen vücut tahribatının en aza indirilmesidir. Parkinson tedavisinde genelde hastalar ilaç kullanımı ile yaşamlarını en az sorun ile normal bir şekilde devam ettirebilmektedirler. Ayrıca hayat kalitesini artırmak için ilaç tedavisinin yanı sıra fizyoterapi gibi tedavi yöntemleri ile de eşlik edilmektedir.

Ancak parkinson hastalığı tedavisinde ilaç kullanımı sonucunda hastalık ile etkili bir şekilde baş edilemediği durumlarda gereken şey cerrahi tedavi uygulamasıdır. Tabi ki hastanın cerrahi operasyona ihtiyacının olup olmadığı hastalığın semptomlarının derecesine bağlı olduğu unutulmamalıdır. Özellikle hareket kısıtlılığının hayat kalitesini bozacak şekilde iyice arttığı durumlarda cerrahi müdahale ile derin beyin stimülatör cihazların koyulması tercih edilir. Bu yöntem kısaca beyne operasyon aracılığı ile uyarıcı elektrot koyma tekniği olarak bilinmektedir.Beyin uyarı bölgelerine özel hedefleme ile güç kaynağı görevi gören bu cihazlar yaklaşık 8 – 9 saat süren uzun ameliyatlar sonucunda lokal anestezi ile kafa tasından açılan bir delik ile yerleştirilirler.  Ayrıca parkinson tedavisinde sadece titreme ya da istemsiz hareketleri yoğun olan hastalara yönelik de cerrahi müdahaleler söz konusu olabilir. İster ilaç tedavisi ister cerrahi yöntem teknikleri olsun parkinson hastalarının tedavisini, ilaçlarını ve kontrollerini aksatmadığı sürece hayatına normal bir şekilde devam ettiği görülmektedir.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;

El Titremesi Neden Olur Tedavisi
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir Belirtileri Tedavisi
Raşitizm Nedir, Neden Olur, Tedavisi Ne Kadar Sürer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA