Pepino Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir

pepino nedir, faydaları nelerdir, nasıl tüketilir
pepino nedir, faydaları nelerdir, nasıl tüketilir

Pepino Nedir

İsim olarak henüz yeni tanışılan bir meyve olsa da pepino meyvesi ülkemizde tüketimi giderek artan meyvelerden birisidir. Tropikal bir meyve olan ancak son zamanlarda Akdeniz bölgesinde yetiştirilmeye başlanan pepino hem lezzetli bir meyve hem de içerdiği faydaları ile şifa deposu olarak bilinmektedir. Ana vatanı Güney Amerika olan pepino dünyada en çok Peru’da üretilmektedir. Tadı kavuna benzeyen pepino etli ve sulu bir meyvedir. Büyük, orta ve küçük boy şeklinde yetiştirilen pepinonun ağırlığı 50 gramdan 1200 grama kadar çıkabilmektedir. Ülkemizde Akdeniz ikliminde yetişme imkanı bulan pepino kış aylarında soğuktan etkilenen bir meyvedir. Suma, Kawi,Miski, Gold,Asca isimlerinde çeşitleri bulunur.

Kavun, mango,ananas meyvelerine yakın bir çeşit olan pepino tropikal iklimlerde bolca yetişir ve tüketilir. Dünya mutfaklarında pepinonun kullanımı tatlı ve dondurmalarda süs meyvesi olarak tüketilir. Pepinonun mezesi yapılarak dondurmaların yanında servis edilmektedir. Pepinodan marmelat ve reçel de yapılmaktadır. Pepinonun kendine has güzel bir kokusu ve aroması vardır. Tropikal yörelerde bahçe hoş koku vermesi için bahçe bitkisi olarak da kullanılır.

Pepinonun Faydaları Nelerdir

pepinonun faydaları nelerdir
pepinonun faydaları nelerdir

Pepino meyvesi lezzeti kadar faydaları ile de değerli bir meyvedir. Bol vitamin ve mineral içeren pepino meyvesi besin değerleri bakımından zengindir. Magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi sağlık için önemli mineraller içerir. C vitamini, potasyum ve protein içeren pepino, sağlık için faydalı meyvelerden birisidir.

Pepino meyvesinin faydaları;

Diyabete İyi Gelir; Pepino doğal şeker kaynaklarından birisidir. K vitamini içerir ve porsiyon kontrolü yapılarak tüketildiğinde şeker hastaları da pepino tüketebilir. Doğal şeker olduğu için vücuda zarar vermez.

A ve C Vitamini İçerir; İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemine iyi gelen meyvelerden olan pepino A ve C vitaminlerini içerir. A ve C vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu virüslere karşı korur.

Enfeksiyonlarla Savaşır; Mineral ve vitaminler bakımından zengin olan pepino üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı savaşır ve vücudun bağışıklığını güçlendirir.

Kan Damarlarını Güçlendirir; İçerdiği faydalı vitaminler ile kan damarlarını güçlendiren pepino damar hastalıkları riskini azaltır.

İltihap Önleyicidir; Pepino içerdiği vitamin ve mineraller ile vücutta iltihaplanmayı önler ve özellikle ağız ve diş iltihaplanmaları riskini azaltır.

Uyku; Pepino meyvesi düzenli olarak tüketildiğinde uyku düzeni üzerinde olumlu etki gösterir. Uykuya dalmayı kolaylaştırır ve rahatlama sağlar.

Kilo Vermeye Yardımcıdır; Kilo verme sürecinde kalorili besinlerden uzak durmak ve egzersiz yapmak gerekir. Bu süreçte sebze, meyve ve tahıl ürünlerinin dengeli şekilde tüketilmesi gerekir. Meyveler kilo vermeye yardımcıdır. Ancak aşırı tüketimi vücuda fazla şeker girmesine neden olabilir. Bu nedenle meyveler porsiyon kontrolünde tüketilmelidir. Bu noktada pepino hem düşük kalorisi hem de lezzeti ile diyetlerde tüketilebilecek meyve çeşitlerinden biri olarak tercih edilebilir. Diyet dostu meyvelerden sayılan pepino ara öğünlerde dengeleyici bir meyve olarak diyetlerde tüketilebilir.

Sindirim Sistemine Yardımcıdır; Sindirim sisteminin daha iyi çalışması için lifli besinler tüketilmelidir. Pepino lifli meyvelerden birisidir. Pepinonun içinde bulunan lif kaynakları sindirime yardımcı olur ve hazmı kolaylaştırır.

Kemik Erimesine İyi Gelir; Pepino A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve kalsiyum içerir. Kalsiyum ve potasyum minerali kemik sağlığını güçlendirir ve kemik erimesi riskini azaltır.

Doğal Afrodizyak Etkisi; Pepino cinsel gücü arttıran bir besindir. Doğal afrodizyak besinlerden olan pepino cinsel isteksizlik yaşayan kişiler tarafından tüketilebilir.

Kanserle Savaşır; Yüksek vitamin ve mineral değerleri ile doğal antioksidan olan pepino, kansere karşı hücreleri korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Cilt Sağlığını Korur; Pepino içerdiği C vitamini sayesinde cildi besler ve nemlendirir. Pepinonun cilt için maske olarak kullanılması, etkisinden daha fazla yararlanılmasını sağlar. Pepino ezilerek merhem kıvamına getirilir ve temiz yüze sürülür, bu sayede cildin nem kazanması sağlanır.

Böbrekleri Korur; Pepino böbrek dostu bir meyvedir. İçerdiği faydalı vitamin ve mineraller sayesinde böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar.

Kalp Sağlığını Korur; Kolesterolü düşürücü etkisi bulunan pepino kalp ve damar sağlığını korur.

Pepino Nasıl Tüketilir

pepino nasıl tüketilir
pepino nasıl tüketilir

Pepino kabuklu bir meyvedir. Kavun gibi kabuklarını soyarak tüketilmesi tercih edilir. Ancak pepino dünyada bazı yörelerde kabukları ile birlikte de tüketilmektedir. Pepino tatlı bir meyvedir ve güzel bir aromaya sahiptir. Meyveli kokteylerde kullanılan pepino marmelat ve reçel olarak da tüketilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA