Pilates Nedir Pilatesin Faydaları Nelerdir

pilates nedir, pilatesin faydaları nelerdir
pilates nedir, pilatesin faydaları nelerdir

Pilates Nedir

Son yıllarda ülkemizde pilatese dayalı egzersiz yapmak çok moda oldu. Her ne kadar pilates yeni bir trend gibi görülse de aslında pilatesin uzun bir geçmişi var. Pilates ilk olarak Joseph Pilates tarafından 1900’lerde Almanya’da geliştiriliyor. Joseph Pilates raşitizm nedeniyle zayıflayan vücuda destek olsun diye bu egzersizleri geliştiriyor. Aynı zamanda bu egzersizlerle ergenlik döneminde vücudun güçlenebileceğine ve başka hastalıklardan korunabileceğine inanıyor. Zamanla pilatesin direnç, güç ve esneklik sağlayan bir yapı olduğuna inanılmaya başlıyor ve birçok kişi tarafından uygulanıyor.

Joseph Pilates zihin beden ilişkisini keşfetmiş ve bu doğrultuda egzersizlerin de faydalı olduğunu görmüştü. Bu sebeple ilk zamanlarda pilates tanımlarken kontroloji sözcüğüyle tanımlanmıştır. Çünkü pilates hareketlerinin kontrol ve konsantrasyon olmadan yapılamayacağı biliniyordu. Joseph Pilates zihnin aynı zamanda bedeni kontrol ettiğini düşünüyor ve performansını etkilediğine de inanıyordu. Pilates hareketlerinin temel amacı da zihin beden bütünlüğünü sağlamaktı.

Joseph Pilates 1926 yılında ABD’ye gidiyor. Felsefesini ve yöntemini New York’ta açtığı bir stüdyoda gelenlere tanıtıyor.

Pilatesin Faydaları Nelerdir

pilatesin faydaları nelerdir
pilatesin faydaları nelerdir

Öncelikle baştan belirtelim pilatesin çıkış noktası egzersizler yardımıyla zayıflamak değil. Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi pilatesin çıkış noktası zihin-beden bütünlüğünü sağlamak. Pilates sayesinde kişinin vücudunu daha iyi tanıyıp onu kontrol etmesini sağlamak. Pilatese dayalı egzersizler ile vücudun dengesini bulmasına yardımcı olmak. Pilates egzersizleri bedeni geren ve güçlendiren egzersizler üzerine kuruludur.Gelin şimdi pilatesin faydalarını daha yakından görelim;

 • Pilates kişinin kendi vücudunu daha iyi tanımasını sağlar.
 • Pilates kasları germe ve güçlendirme egzersizleriyle vücudun denge ve duruş açısından gelişimini sağlar.
 • Pilates ile vücut hareketlilik, çeviklik kazanır.
 • Pilates vücudun daha dik görünmesine katkıda bulunur. Doğru duruş hizasını sağlar.
 • Pilates kas ve kemik gelişimine yardımcı olur.
 • Pilates ile özellikle sırt, karın gibi daha az kullanılan kasların gelişimi sağlanır.
 • Pilates sırt ağrılarını azaltır.
 • Pilates sayesinde doğru nefes alıp vermeyi öğretir.
 • Çıkış noktası kilo vermek olmasa da düzenli yapılan pilates kilo vermeye yardımcı olur.
 • Hamilelik döneminde yapılan pilates doğumun daha kolay ve sancısız olmasını sağlar.
 • Pilates bir meditasyon durumu oluşturmada kullanılabilir ve kişinin stres, öfke ve depresyonla mücadele etmesinde yardımcı olur.
 • Pilates düzenli yapıldığında kişinin kendini daha zinde hissetmesini sağlar.

Stresle Baş Etmenin Yolları

Reformer Pilates Nedir

reformer pilates nedir
reformer pilates nedir

Reformer pilateste standart pilatesten farklı olarak aletler kullanılır. Reformer pilates özel tasarlanmış aletlerle yapılan pilates çeşididir. Geleneksel pilatese göre daha yoğun ve dinamik olan reformer pilates, egzersiz çeşidinin daha fazla olmasından dolayı önemli avantaj sağlar.

Reformer pilatesin çıkış noktası 1. Dünya Savaşı yıllarına kadar gidiyor. O dönemde yaralı askerlerin yatakta tedavisi için tasarlanan aletler günümüzde reformer pilatesin de çıkış noktasını oluşturuyor. Yaralı askerleri tedavi için duvarlara ya da yataklara yaylar takılarak egzersizler yaptırılmıştır. Bunlar bir nevi reformer pilatesin ilk uygulamaları olmuştur diyebiliriz. Burada amaç yaralının ayağa kalkmada egzersiz yapmasını sağlamak olmuştur.

Reformer Pilatesin Faydaları Nelerdir

reformer pilates faydaları nelerdir
reformer pilates faydaları nelerdir

Reformer pilatesin klasik mat üzerinde ya da topla yapılan pilateste olduğu gibi birçok faydası vardır. Ancak reformer pilateste hareketler daha yoğun ve dinamik olduğu için faydaları da daha çok diyebiliriz.

Reformer pilatesin faydaları;

 • Reformer pilates klasik pilateste olduğu gibi güç, esneklik, koordinasyon ve denge gibi önemli kazanımlar sağlar.
 • Reformer pilates omurga ve iskelet sistemi için son derece etkili egzersizler ile omurganın hizalanmasında yardımcı olur.
 • Tüm plates çeşitlerinde olduğu gibi reformer pilates de vücudun esnekliğini arttırır.
 • Yine klasik pilateste olduğu gibi reformer pilates de sırt ve kas ağrılarını azaltır.
 • Reformer pilates kasları şekillendirdiği gibi nefes alma egzersizleri yaptırarak nefesi düzenler.
 • Reformer pilates kişinin dayanıklılığını arttırır.Kan dolaşımını hızlandırır ve eklem rahatsızlıklarını azaltır.
 • Klasik yapılan pilateste olduğu gibi stresi azaltır, kişinin kendini daha mutlu ve dinamik hissetmesini sağlar.

Pilates Nerede Yapılır?

Pilates hem evde hem de salonlarda yapılan egzersizler bütünüdür. Evde kendi kendine sadece bir mat ile yapabileceği gibi reformer pilates aletlerini alarak da yapabilir. Ancak bizim tavsiyemiz pilatese başlamadan önce doktora danışılması (özellikle hamileler için) ardından uzman birinden yardım alınmasıdır. Pilatesin çok popüler olması ve alanında uzman olmayan kişiler tarafından yaptırılması maalesef faydadan çok zarar vermektedir. Unutmayın,pilates sadece bir spor değildir. Bu sebeple başlangıçta uzman birinden yardım alınarak yapılması pilatesin felsefesinin de anlaşılmasına yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA