Pirinç Suyu Maskesi Nasıl Yapılır

pirinç suyu maskesi nasıl yapılır
pirinç suyu maskesi nasıl yapılır

Pirinç Suyu Maskesi Nasıl Yapılır

Özellikle Asya ülkelerinin temel gıda maddesi olan pirinç; güzellik ve bakım ürünü olarak da çok etkili sonuçlar vermektedir. Pirinç suyu maskesi yapanların yorumlarına bakıldığında gayet olumlu sonuçlar alındığı görülmüştür. Bu sebeple saç ve cilt maskelerinin içeriğinde pirinç suyundan faydalanılmaktadır. Son yıllarda oldukça popüler olan ve Suna Dumankaya gibi güzellik uzmanları tarafından da önerilen bir ürün olarak pirinç suyunu ve pirinç suyu maskesi nasıl yapılır konusunu sizler için araştırdık… keyif dolu okumalar dileriz…

Pirinç Suyu Maskesi

Pirinç suyu nedir ve nasıl elde edilir diye merak edenler için hemen açıklayalım; pirinç suyu pirincin soğuk suda bekletilmesi ya da pirincin suda bir süre kaynatılması yoluyla elde edilir. Süzdükten sonra elde ettiğiniz pirinç suyu ile pirinç suyu maskesi hazırlayabilirsiniz. Şimdi sizlere pirinçlerin kaynatılması ile yapılan ve soğuk suda bekletilerek hazırlanan iki farklı pirinç suyu maskesi tarifi vereceğiz.

Pirinç suyu maskesi 1; 1 su bardağı pirinci yıkadıktan sonra tencereye alın. Üzerine 3 bardak su ilave edin. Ocağın altını yakın ve kaynayıncaya kadar pişirin. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve yaklaşık 20 dakika ılınması için bekleyin ve süzün. (Pişen pirinçleri çorbada ya da yemeklerde kullanabilirsiniz. ) Süzdüğünüz pirinç suyunu yaklaşık 1 hafta boyunca ağzı kapalı bir kabın içerisinde buzdolabında bekletebilirsiniz. Hazırlanan pirinç suyu konsantre bir karışımdır. Temizlenmiş cildinize tonik olarak uygularken 1 su bardağı içme suyuna 2 yemek kaşığı pirinç suyu ilave edin ve tüm yüz bölgesine bir pamuk yardımı ile sürün.

Pirinç suyu maskesi 2; Uygun bir kabın içine 1 su bardağı pirinci ve 2 su bardağı içme suyunu ilave edin. Yaklaşık 1 saat bekletin. Bir saatin sonunda karışımı bir kaşık yardımı ile karıştırıp süzün. (Süzdüğünüz pirinçleri yemek ya da çorbalarda kullanabilirsiniz.) süzdüğünüz pirinç suyunu 3 gün boyunca ağzı kapalı bir kap içerisinde oda sıcaklığında dinlendirin. Ardından 3 gün boyunca da yine ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında bekletin. Hazırladığınız pirinç suyunu 1/3 oranında içme suyu ile karıştırıp cildinize tonik olarak kullanabilirsiniz. (Tonik için 1 bardak pirinç suyu ilave edildiyse ise 2 bardak içme suyu kullanılacak gibi.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA