Polikistik Over Sendromu Nedir Belirtileri Nelerdir

91
polikistik over sendromu nedir belirtileri nelerdir
polikistik over sendromu nedir belirtileri nelerdir

Polikistik Over Sendromu Nedir

polikistik over sendromu nedir
polikistik over sendromu nedir

Günümüzde kadınlar arasında en sık görülen problemlerden birisi de polikistik over sendromudur. Polikisik over sendromu kadınlarda kilo alma, tüylenme, adet düzensizliği gibi birçok rahatsızlığa neden olabilir. Polikistik over sendromunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte yumurtalıklarda büyüme ya da küçük kistlerin oluşmasıyla kadınlarda hormonal değişimlerin meydana gelmesidir.  Özellikle üreme çağındaki kadınlarda görülen polikistik over sendromu yumurtalıklar, böbreküstü bezleri, santral sinir sistemi arasındaki etkileşimin bozulmasıyla ortaya çıkan bir sağlık problemidir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yöntemler Yiyecekler Nelerdir

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir

polikistik over sendromu belirtileri nelerdir
polikistik over sendromu belirtileri nelerdir

Polikistik over sendromunun birçok belirtisi vardır. Günümüzde her 10 kadından 1’inde polikistik over sendoromu görülmektedir. Polikistik over sendromunun en sık görülen belirtileri; Adet düzensizlikleri, tüylenme, aşırı saç dökülmesi, fazla kilo alımı, hamile kalmada zorluk, yüzde ve sırtta aşırı sivilcelenmedir.

Kadınlar arasında kısaca PKOS olarak da bilinen polikistik over sendromunun ortaya çıkma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak polikistik over sendromu en önemli nedenleri arasında genetik ve çevresel faktörler ön plana çıkmaktadır. Ailesinde PKOS olan bireylerin hastalığa yakalanma riski diğerlerine göre oldukça fazladır. Bunun yanında sağlıksız ve glisemik endeksi yüksek gıdalarla beslenme polikistik over sendromunun oluşma riskini arttırmaktadır. PKOS‘un ortaya çıkmasında hızlı kilo alma ve verme, hareketsiz yaşam tarzı, hormonlu gıdaların sık tüketilmesi gibi dışsal faktörler de yer almaktadır.

polikistik over sendromu belirtileri
polikistik over sendromu belirtileri

Ayrıca yapılan araştırmalarda polikistik over sendromu yaşayan hastaların %50’sinde insülin direncinin de görüldüğü bilinmektedir. Polikistik over sendromunun bir diğer önemli belirtisi de adet düzensizliğidir. Üreme çağındaki kadınlarda her ay olması gereken regl dönemi PKOS‘lu kadınların birçoğunda düzensiz görülmektedir. Bu durum yumurtalıkların düzenli çalışmadığının belirtisi de olabilir. Ayrıca adet kanamaları PKOS‘lu kadınların bazılarında çok az ya da çok fazla gelmektedir. Bazı kadınlarda ise adet görememe gibi durumlar da yaşanabilmektedir. Bu durum yumurtlama olmamasından dolayı kısırlığa ve metabolizma düzensizliğine neden olabilmektedir.

Poliskistik over sendromunun hormonal belirtilerinden birisi de androjen hormonundan kaynaklı olarak yüz ve vücut bölgelerinde istenmeyen tüylenmelerin oluşmasıdır. Ayrıca polikistik over sendromlu kadınlarda aşırı saç dökülmesi gibi sorunlar da görülebilmektedir.

Rahim Ağzı İltihabı Nedenleri Belirtileri Tedavisi

Polikistik Over Sendromu Tedavisi 

polikistik over sendromu tedavisi
polikistik over sendromu tedavisi

Her hastalıkta erken teşhis önemli olduğu gibi polikistik over sendromunun erken teşhisi de hastalığın tedavisi için çok önemlidir. Polikistik over sendromunun tedavisi hastanın gösterdiği belirtilere ve durumuna göre değişmektedir. PKOS’un tedavisi hastanın yaşına ve durumuna göre değişmektedir. Eğer hasta kilo problemi yaşıyorsa öncelikle kilo sorunu çözülmelidir. Çünkü aşırı kilo insülin direncine de neden olmaktadır.

Eğer hastalık adet düzensizliği ve tüylenme problemi olan kadınlarda görülüyorsa tedavi doğum kontrol hapları ile yapılır. İlaç tedavisi ile yumurtalıklarda üretilen erkeklik hormonunun baskılanması amaçlanır.

Polikistik over sendromu yaşayan kadınların en belirgin problemlerinin başında adet düzensizliği yani yumurtlama sorunu gelmektedir. Yumurtlama sorunu çocuk isteyen kadınlar için büyük problem oluşturmaktadır. Özellikle çocuk isteyen polikistik over sendromlu kadınlarda yumurtlamanın olması için ilaç tedavisi uygulanır. Uygulanan tedavi yöntemi ile polikistik over sendromlu kadınların % 80’inde yumurtlama sağlanmış olur.

Polikistik over sendromu bazı hormonal değişimler gösterdiği gibi kadınlarda kilo ve insülin direnci gibi problemlere de neden olabilmektedir. Yapılacak muayeneden sonra PKOS teşhisi konulmasından sonra kilo vermek için diyet programları uygulanabilir. Kilo problemi yaşayan kadınların kilo vererek hormonal dengelerinin yerine gelmesi sağlanır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta her polikistik over sendromu olan kadınların kilo problemi olmayabilir. Kimi durumlarda polikistik over sendromlu kadınlar normal kiloda ya da olması gerekenden daha zayıf olabilirler.

Polikistik over sendromu tedavisi ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur. Tedavisi uzun zaman sürebilir. Tedavinin uzun sürmesinin nedeni; yumurtalıkların üzerindeki baskılama ortadan kalktıktan sonra yumurtalıklar yeniden düzensiz hormon üretimine geçebilirler ve buna bağlı olarak şikayetler yeniden görülebilir.

Manda Sütü, Yoğurdunun Faydaları

Polikistik Over Sendromu Bitkisel Tedavisi 

Poliskistik over sendromu yaşayan kadınlar yumurtalıkların daha düzenli çalışmasını sağlamak için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği soğan kürünü uygulayabilirler. Soğan kürü polikistik over sendromu, miyom, hamile kalma  ve menopoz gibi durumlarda tedavi amaçlı kullanılan bitkisel bir kürdür.

Doğal bir antibiyotik olan soğan kadınlarda sık görülen çikolata kistleri için de uygulanır. Polikistik over sendromu için bitkisel soğan kürü tarifi; 1 adet orta büyüklükte kabuklu soğanı iyice yıkayın. Yarım litre kaynamış suyun içine soğanlar kabuklarından ayrılmadan 4’e bölün ve suyun içine atın. Soğan ve suyu yaklaşık 5 dakika daha kaynatın. Soğan suyu demlendikten ve ılıdıktan sonra içmeye hazır hale gelir.

Polikistik Over Sendromu Diyeti

Polikistik over sendromu olan kadınların beslenme düzenlerine dikkat etmesi çok önemlidir. Polikistik over sendromu hormonlar üzerinde de çok etkili olduğu için kilo alımına neden olabilmektedir. Polikistik over sendromu olan kadınlar diyet ve beslenme düzenlerinde daha çok lifli ve glisemik indeksi düşük gıdalar tüketmeye özen göstermelilerdir. Beyaz un, pirinç, şeker, kızarmış ürünlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Glisemik indeksi yüksek besinler yerine; bezelye, yulaf, çavdar, meyve, baklagil ve çavdar ekmeği tüketebilirler.  Polikistik over sendromulu kadınlar insülin direncini ölçtürmeli ve bunun için bir endokrin uzmanına giderek kan değerlerini ölçtürmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA