Pratik Halı Temizliği, Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar

pratik halı temizliği,halıdaki lekeler nasıl çıkar
pratik halı temizliği,halıdaki lekeler nasıl çıkar

Halılar evdeki toz, bakteri, mayt gibi birçok alerjik hastalıklara yol açan mikro organizmaların en yoğun yaşadığı eşyalardan bir tanesidir. Özellikle evde yaşayanlar arasında alerjik rahatsızlığı olan bireyler ya da küçük çocuk varsa halı temizliği daha da özenli bir şekilde yapılmalıdır. Bu nedenle etkili ve pratik halı temizliği nasıl yapılır, halı temizliği püf noktaları, halıdaki lekeler nasıl çıkar gibi konuları sizler için araştırdık. Zor ve uğraştırıcı bir temizlik çeşidi olan halı temizliği için önereceğimiz püf noktalara dikkat ederek sizler de pırıl pırıl parlayan mis gibi halılara zahmetsizce kavuşabilirsiniz.

Pratik Halı Temizliği

Pratik halı temizliği yaparken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken husus, halının toz ve kalıntılardan iyice arınmasını sağlamak için günlük ve düzenli bir şekilde süpürme işleminin yapılmasıdır. Halı temizliğinde günlük olarak yapılan süpürme işlemi zamanla kirlerin halı diplerinde birikmesi ve kalıntıların inatçı hale gelmesi sonucunda daha derinlemesine bir halı temizliği yapılmasını gerekli kılmaktadır. Derinlemesine halı temizliği yapmak için son zamanlarda halı yıkama şirketlerinden profesyonel yıkama hizmeti almak da halı temizliğinde etkili sonuçlar verdiği görülmektedir. Özellikle yoğun çalışma temposundan yeterli zaman bulamayan kişilerin evde halı temizliği yapmaları oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle temizlik şirketlerinden profesyonel destek almak halı temizliğini  oldukça kolaylaştırmaktadır.

Bunun yanı sıra yıllık temizlik ve bakımlarını profesyonel şirketlere yaptırdığınız halılarınızın haftalık, aylık temizliklerini kendiniz ev ortamında rahatlıkla bulabileceğiniz doğal malzemeler kullanarak da kolayca yapabilirsiniz. Doğal yöntemler ile pratik halı temizliği için çeşitli çözüm yollarının neler olduğunu bilmek, halı yüzeyine herhangi bir leke döküldüğünde etkili müdahale yöntemlerini bilmek halı temizliğinin daha kolay yapılmasını sağlayacaktır.

Halı temizliği püf noktaları;

  • Etkili ve pratik halı temizliği için süpürme öncesi halınızı sirkeli su ile silmeniz, kuruyunca süpürmeniz tavsiye edilir. Bakteri ve mikropları yok eden sirkeli su ile halınızı silerek evinizin mis gibi kokmasını da sağlamış olacaksınız.
  • Kötü kokuyu yok eden ve mikropları halıdan temizleyen diğer bir çözüm yolu ise karbonattır. Karbonat özellikle mısır nişastası ile karıştırıldıktan sonra halı temizliği için çok önemli bir etken malzeme haline gelmektedir. Pratik halı temizliğinde karbonatın faydalarından yaralanmak için mısır nişastası ile karbonat karıştırıldıktan sonra halının üzerine serpilir. Yaklaşık yarım saat süre bekletildikten sonra halı yüzeyi süpürülür. İşlem sonunda halınızın tüylerinin parladığını ve kabardığını hemen fark edeceksiniz.
  • Halı temizliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise halı yüzeyine dökülen lekeye anında müdahale edilmesidir. Bunu için halıdaki leke üzerine soda dökülmesi ve bir süre bekletilmesi ardından temiz bir bez ile silinmesi tavsiye edilen bir uygulama örneğidir. Ayrıca halı üzerine dökülen lekeye anında etkili müdahale etmek için bir diğer malzeme olarak da tuz önerilmektedir. Tuz lekenin halı içine girmesini engelleyerek yüzeyde kalmasını sağlamaktadır. Böylece lekelerin temizlenmesi tuz sayesinde daha da kolay hale gelmektedir.

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar

Sizin de aklınızda halıdaki lekeler nasıl çıkar sorusu var ise doğru yerdesiniz. Verilen tavsiyelere uyarak siz de evde uygulayacağınız basit ve pratik uygulamalar ile halıdaki inatçı kirleri yok ederek her daim pırıl pırıl halılara sahip olacaksınız.   

Halıdaki yağ lekesini çıkarmak için lekenin üzerine bikarbonat dökün,  dakika bekleyin ve ovalayın. Ardından elektrikli süpürge ile halıyı süpürün.Halı temizliğinin yanında koltuktaki yağ lekesini çıkarmak için de koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar yazımız da ilginizi çekebilir.

Halıdaki çay ve kahve lekesini çıkarmak için 1 bardak ılık su, 1 kaşık sirke ve 1 kaşık bulaşık deterjanı karışımını leke üzerinde yaymadan sünger ile ovalayarak silin. Leke gidene silmeye devam edin.

Halıdaki kan lekesini çıkarmak için önce fazla kanı bir bez ile aldırın. Leke üzerine bolca karbonat dökün ve bir süre bekleyin. Ardından soğuk su ile ovalayın ve havlu ile fazla nemi alın.

Halıdaki mürekkep lekesini çıkarmak için leke üzerine tıraş köpüğü sürün ve güzelce ovalayın. Ardında durulayın ve elektrik süpürgesi ile süpürün. Bu uygulamayı tıraş köpüğü yerine saç spreyi ile aynı şekilde deneyebilirsiniz.

Halıdaki meyve suyu lekesini çıkarmak için lekeyi yaydırmadan, leke üzerine baskı uygulayarak dökülen sıvının fazlasını alın. Ardından arap sabunu katılmış bol suyu leke üzerine dökün ve havlu ile temizleyin. İşlemi halı durulanıncaya kadar tekrar edin.

Halıdaki çamur lekesini çıkarmak için öncelikle yapmanız gereken çamurun kurumasını beklemektir. Kuruyan çamuru elektrik süpürgesi ile çekin. Ardından leke üzerine bir miktar çamaşır deterjanı eklenmiş suyu dökün. Temiz bir havlu ile ovalayın. Kuru bir havlu ile kalan suyu çekin ve elektrik süpürgesi ile süpürün.

Halıdaki sakızı çıkarmak için yapılması gereken sakız yapışan bölge üzerine bol miktarda buz koymaktır. Buz sayesinde sertleşen ve yapışkan özelliği giden sakız halıdan daha rahat bir şekilde temizlenmektedir.

Halıdaki kötü kokuyu gidermek için düzenli aralıklarla halının sirkeli su ile silinmesi, ardından temiz su ile durulanması ve son olarak da halının süpürülmesi tavsiye edilmektedir. Bu işlem esnasında halının yapısına göre sirke oranının çok iyi ayarlanması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA