Pratik Tırnak Bakımı, Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

pratik tırnak bakımı, evde tırnak bakımı nasıl yapılır
pratik tırnak bakımı, evde tırnak bakımı nasıl yapılır

Pratik Tırnak Bakımı

Özellikle bakım konusunda meraklı olan kadınların en dikkat ettiği konulardan biri de tırnak bakımıdır. Pratik tırnak bakımı kendine has bazı detaylar içermektedir. Aslında zor ve teferruatlı gibi gözükse de minik ama önemli dokunuşlar ile sizler de evde doğal ve pratik tırnak bakımını kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Sağlıklı tırnaklara sahip olmak için öncelikle;

  • El ve ayak tırnak bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. çabuk kırılan tırnaklara sahip olanlar özellikle daha dikkatli olmalı ve güçlendirme çalışmaları yapmalıdırlar. Kalsiyum takviyesi almayı ve beslenme düzenine dikkat etmeyi de ihmal etmemelidirler.
  • El ve ayak tırnaklarının sağlıklı bir şekilde uzaması için doğru yöntemler ile törpülenmesi gerekmektedir. Örneğin küt törpülenen tırnaklar oval törpülenen tırnaklara göre takılma olasılığı daha fazla olabilir. Bu nedenle dikkat etmelidir.
  • Tırnak bakımında önemli olan bir diğer husus ise oje kullanımıdır. Oje sürüldükten en fazla 3 gün sonra yenilenmelidir. Tırnakların nefes alması sağlanmalıdır. Bu amaçla baz oje kullanımı önerilmektedir. Oje altına sürülen bu ürün sayesinde oje sürülse bile tırnakların nefes alması sağlanmış olacaktır. Oje kalitesine önem verildiği gibi oje çıkarıcı ürünün de kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Aseton içermeyen oje çıkarıcılar tercih edilmelidir. Yine de hatırlatalım sağlık açısından oje çıkarma işleminin ardından ellerin sabunlu su ile iyice yıkanması gerekmektedir. Hatta tırnaklara nem kazandırması açısından krem sürmek de oldukça etkili sonuçlar vermektedir.
  • Sağlıklı tırnaklar için tırnak dibindeki etlerin kesinlikle kesilmemesi gerekmektedir. Kestikçe daha da kalınlaşan ve kötü bir görüntü yaratan katiküllerin itilmesi en doğru uygulamadır. Bunun için ılık su içine bebe yağı damlatın ve birkaç dakika tırnaklarınızı bu karışım içinde bekletin. Ardından tahta bir çubuk ile itme işlemini gerçekleştirin. Katikülleri itme işlemi düzenli olarak yapılmalıdır. Sonrasında krem uygulamayı unutmayın.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

evde tırnak bakımı nasıl yapılır
evde tırnak bakımı nasıl yapılır

Hava kirliliği, stres, yanlış beslenme alışkanlıkları gibi faktörler cilt ile birlikte tırnaklarında sağlıklı olmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Güzellik salonlarında yapılan manikür, pedikür gibi uygulamalar tırnak bakımı için yaygın şekilde yapılsa da uygulanan kimyasallar, hijyen sorunları ve ekonomik nedenlerden dolayı pek çok kişiye evde tırnak bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını aratmıştır. Evde ve doğal bir şekilde tırnak bakımı yapmak için tırnak sağlığı için dikkat edilmesi gereken tüyoları bilmek ve düzenli olarak uygulamak yeterlidir. Beslenme düzeni genel sağlık için önemli olduğu gibi saç, cilt ve tırnak sağlığı için de oldukça önemlidir. Sağlıklı ve güçlü uzayan tırnaklar için magnezyum,  kalsiyum ve demir yönünden zengin besinler ile beslenilmesi tavsiye edilmektedir. Balık çeşitleri, soya, mercimek, yumurta, pancar ve ciğer gibi besinlerin düzenli olarak tüketilmesi tırnakların sağlığı ve canlı görünümü için çok etkilidir.

Şimdi de evde tırnak bakımı için uygulanması kolay doğal tırnak kürleri hakkında kısa bilgiler verelim.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Doğal Tırnak Kürleri

doğal tırnak bakım kürleri
doğal tırnak bakım kürleri

Tırnak bakımı için pahalı kozmetik ürünlerine gerek yoktur. Evde bulunan doğal malzemeler ile doğal tırnak kürü hazırlayabilirsiniz.

Doğal ve pratik tırnak bakımı için tuz ve sirke kürü: Tırnak bakımında kullanılan doğal ürünlerin en başında sirke gelmektedir. Sirkenin faydaları saymakla bitmez. Tırnaklara olan faydası ise çok bilinmez. Tırnakların hızlı ve sağlıklı uzaması için sirke ve tuz ile yapılan karışımın tırnaklara masaj yapılarak sürülmesi etkili sonuçlar almak için yeterlidir.

Doğal ve pratik tırnak bakımı için E vitamini: Eczanelerden kapsül halinde kolayca bulabileceğiniz E vitamini cilt bakımının yanı sıra tırnak bakımında da oldukça etkilidir. Güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak için E vitaminin kapsülünü herhangi bir tırnak kreminin içine boşaltın. Ve günlük tırnak bakımınız için düzenli olarak masaj ile uygulayın. Kısa sürede etkisini fark edeceksiniz.

Doğal tırnak bakımı için hardal yağı kürü: Özellikle güçsüz ve çabuk kırılan tırnaklara sahip olan kişiler tırnaklarını güçlendirmek istiyorlarsa bu kürü mutlaka denemelidir. Hafif ısıtılmış hardal yağında tırnaklarınızı 10 dakika boyunca bekletin. Ardından nazikçe ve tırnak etlerini de kapsayan masaj yapın. Fazla yağı peçete ile aldırın ve yağ emilimi gerçekleşene kadar en azından 15 dakika kadar bekleyin. Ardından ılık su ile ellerinizi sabunlayın. Düzenli uygulanan bu kür sonunda güçlenmiş tırnaklarınızı hemen fark edeceksiniz.

Doğal tırnak bakımı için limon: Limon içeriğindeki bileşenler sayesinde tırnaktaki sararmalara ve çökmelere karşı oldukça etkilidir. Bir miktar ılık su içine damlattığınız limon suyu içinde tırnaklarınızı 15 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayın ve kremleyin. Bu işlemi haftada 3 kez tekrar edin. Tırnaklarınızın üzerinde oluşan çizik, sararma ve çökme gibi olumsuz durumların azaldığını ve tırnak yapınızın güçlendiğini hissedeceksiniz.

Doğal tırnak bakımı için Hindistan cevizi kürü: Hindistan cevizinin bilinen faydalarından biri de tırnak ve cilt için oldukça etkili olmasıdır. Özellikle kurumuş, zayıf tırnakların güçlenmesi, tırnak üzerindeki enfeksiyonları engellemesi ve tedavi etmesi gibi özellikleri tırnak bakımında yaygın bir şekilde kullanılmasına neden olmuştur. Hindistancevizi yağının anti mikrobik özelliklere sahip olan çay ağacı yağı ile birlikte kullanılması tırnak bakımındaki etkisini daha da artırmaktadır. Bunun için eşit miktarda Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağı el yakmayacak kadar ısıtılır. Tırnak yüzeyinde dairesel hareketler ile masaj yapılır. Yağların emilimi gerçekleşene kadar masaja devam edilir. Tırnak mantarlarının tedavisinde günde iki kere düzenli olarak tekrar edilmesi önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA