Probiyotik Besinler Nelerdir, Probiyotik Besinlerin Faydaları

probiyotik besinler nelerdir,probiyotik besinlerin faydaları nelerdir
probiyotik besinler nelerdir,probiyotik besinlerin faydaları nelerdir

Probiyotik Nedir?

probiyotik nedir
probiyotik nedir

Probiyotik nedir? Probiyotikler yaşayan mikroorganizmalara verilen addır. Probiyotikler yeterli miktarda alındıklarında vücut sağlığı için çok önemli görevler üstlenirler. Tarih boyunca insanlığın beslenme şekilleri incelendiğinde bakteri kültürlerinden fermente edilmiş olan besinlerin bol miktarda tüketildiği görülmektedir. Probiyotikler iyi huylu bakterilerdir ve diğer zararlı bakterilerin aksine sindirim ve boşaltım sisteminin daha iyi çalışmasına çok büyük katkı sağlarlar. Ayrıca K vitamini gibi önemli vitaminlerin vücudumuzda üretilmesini sağlarlar.

Probiyotik Besinler Nelerdir?

Probiyotikler doğal besinlerden takviye yoluyla alınabileceği gibi maya veya bakteriyal fermantasyon yoluyla da alınabilmektedir. Probiyotikler kapsül, toz ve gıda yoluyla alınacaksa doktor tavsiyesi şarttır. Probiyotik besinlere örnek olarak probiyotik yoğurt, probiyotik kefir, lahana turşusu veya turşu çeşitleri, probiyotik peynir, ayran, süt, şalgam, nar ekşisi, sirke, bitter çikolata ve boza gibi gıdalar örnek olarak gösterilebilir. Probiyotiklerin en yaygın olarak bilinenleri Lactobacillus ve Bifidobacterium gruplarıdır. Multi-probiyotik olarak bilinen tek tablet içinde birçok türden probiyotiği barındıran takviyeleri de bulunmaktadır. Probiyotik takviyesi kullanmadan önce doktor tavsiyesi almanız gerektiğini unutmayınız.

Probiyotik içeren besin yoğurt. Yoğurt içerdiği probiyotikler sayesinde vücudumuz için çok faydalı bir besindir. Günde iki su bardağı kadar yağsız yoğurt tüketilmelidir. Yoğurt ve ayran özellikle günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen probiyotik içerikli besinler arasında yer almaktadır. Ancak pastörizasyon yöntemi ile içeriğindeki probiyotikler yönünden zayıf olan hazır yoğurtların yerine evde yapılmış yoğurtların tüketilmesi tavsiye edilir.  Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemini güçlendiren yoğurt içindeki probiyotikler sayesinde kansere karşı korur, bağırsak hastalıklarını düzenler, kolesterol ve ishale iyi gelir.

Probiyotik içeren besin kefir. Bir başka probiyotik zengini besin kefirdir. Kefir laktobasiller açısından zengin olmasının yanı sıra içeriğindeki polisakkaritler ile sağlığa oldukça fayda sağlamaktadır. Kefir bağışıklık sistemini güçlendirir, tümör gelişimini önler, mantar ve mikropları öldürür.  Kefirin tadını beğenmeyenler ve tüketmekte zorluk yaşayanlar olabilir. Bunun için kefirin içine sevdiğiniz bir meyvenin püresini veya kuru meyve parçalarını ilave etmeniz daha hoş bir kefir tadı almanızı sağlamak için tavsiye edilebilir.Kefiri daha ayrıntılı olarak incelediğimiz kefirin faydaları nelerdir yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Probiyotik içeren besin keçi sütü. Anne sütüne en yakın referanslara sahip olan keçi sütü zengin bileşenli içeriği ile yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Keçi sütü sayesinde bağırsakta bulunan proteinlerin ve yağların sindirilmesi sağlanmaktadır. Böylece tüketilen gıdaların kolay hazmedilmesi ve sindirilmesi sağlanmış olur. Keçi sütü diğer sütlere kıyasla serum protein, mineral ve kalsiyum açısından daha zengindir. Probiyotik yönünden zengin besinler ile beslenmek isteyenler için keçi sütünden yapılmış olan yoğurt, peynir gibi ürünler de tavsiye edilebilir.Keçi sütü ile ilgili daha kapsamlı bir yazı için de keçi sütünün faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

‘’Prebiyotik’’ içeren doğal besinler. Dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta ise prebiyotik ile probiyotiklerin karıştırılmaması gerektiğidir. ‘’Prebiyotikler ‘’ probiyotiklerin canlı ve zinde kalmaları için destek türünde olan gıda bileşikleridir. Yani ‘’prebiyotikler’’ probiyotiklerin besinleri olarak görev yapmaktadırlar. Doğal prebiyotiklerin beslenme listesine eklenmesiyle vücutta bulunan probiyotiklerin sayısını ve kalitesi artırılmış olmaktadır. Doğal prebiyotik deposu olan muz, enginar, soğan, sarımsak, bezelye, pırasa gibi sebzeler beslenme planında bolca yer almalıdır. Ayrıca probiyotik kalitesini ve sayısını artırmak için buğday, yulaf, çavdar, arpa gibi tam tahıl ürünleri, kuşkonmaz ve soya gibi besinlerinin de tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Probiyotik içeren besin kombu çayı. Ülkemizde genel olarak bilinmeyen kombu çayı fermente edilmiş bir çaydır. Probiyotik içeriği oldukça yüksek olan kombu çayı ayrıca vücut için enerji sağlamakta ve vücudun rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Probiyotik Besinlerin Faydaları

Probiyotik besinler dost ve zararsız olan bu bakterileri içeren ve bağırsaklarda çoğalmasını sağlayan yiyecekler olarak bilinmektedirler. Probiyotik besin takviyeleri aracılığıyla kilo verme, sindirim kolaylığı, daha güçlü bir bağışıklık sistemi, sağlıklı bir cilt yapısı, düzenli çalışan bir boşaltım sistemi sağlanmaktadır. Probiyotiklerin faydalarının en çok sindirim sistemi üzerinde olduğu söylenebilir. Bağırsak florası üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadırlar. Probiyotikler bağışıklık sisteminin iyi çalışması, bakterilerden korunma, gıdaların sindirimi ve emilimi için önemli görevler üstlenmektedir. Probiyotikler bağırsak sağlığı açısından çok önemlidirler. Vücutta kötü huylu bakteriler iyi huylu bakterilerden fazla olduğunda ciddi sağlık sorunları oluşmaktadır. Bu nedenle vücuttaki probiyotikleri çoğaltmak gerekmektedir. Vücuttaki probiyotiklerin sayısını artırmanın birçok yolu vardır. Fermente edilmiş gıdaları tüketerek, probiyotik yönünden zengin besinleri tüketerek, doktor tavsiyesi ile kapsül ve toz probiyotikler aracılığıyla vücutta probiyotik sayısı artırılabilmektedir. Buna rağmen bilinçsiz bir şekilde kullanılan antibiyotik ilaçlar vücut genel sağlığına olumlu etkileri olan dost bakterilerin azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle doktor tavsiyesi dışında bilinçsiz bir şekilde antibiyotik ilaçların kullanılmaması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. Probiyotiklerin faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Bağırsaktaki enfeksiyonlara karşı direnç kazandırması probiyotiklerin faydaları arasında yer alır.
  • Probiyotiklerin ishal, gaz ve şişkinliğe iyi geldiği bilinmektedir.
  • İdrar yolu enfeksiyonu, cilt enfeksiyonları, diş çürümesi, vajina enfeksiyonları, ülser, kolit gibi rahatsızlıkları iyileştirmesi probiyotiklerin faydaları arasında olduğu söylenmektedir.
  • Probiyotikler vücuda alınan enerji kullanımının düzenlemesini sağlamaktadırlar.
  • Mesane kanseri ve kolon kanseri riskini azaltma probiyotiklerin faydaları arasında yer alır.
  • Karaciğer hastalıklarının tedavisinde probiyotiklerin faydaları vardır.
  • Kolesterol seviyesinin dengede tutulmasını sağlamada probiyotikler çok önemli rol oynar.
  • Probiyotikler serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayarak stres ve depresyon oluşumunu azaltmaktadır.

Probiyotikler Zayıflatır mı?

Probiyotiklerle ilgili hayvanlar üzerinde yapılmış bazı çalışmalara göre probiyotikler zayıflatır mı sorusuna evet cevabı verilebilmektedir. Aynı çalışmanın devamı insanlar üzerinde de yapılmıştır. Zayıf insanlardan alınan probiyotik kilolu insanlara enjekte edilmiş ve ilk başlarda yağ oranında azalma olduğu ancak sonrasında alınan kiloların geri geldiği görülmüştür. Dolayısıyla bu çalışmalar neticesinde probiyotik yapısının insan genetik yapısıyla ilgili olduğu her insanda her türden probiyotiğin yaşayamadığı sonucuna ulaşılmasını sağlamaktadır. Bazı probiyotik ırklarının kilo vermeye yardımcı olduğu, obeziteyi önlediği tahmin edilse de probiyotikler zayıflatır mı sorusuna kesin bir cevap vermek şu an için pek mümkün görünmüyor.

Sonuç olarak; probiyotikler her ne kadar bazı besin maddelerinde doğal olarak bulunuyor olsa da, yapay bir şekilde de üretilmesi mümkün olabilmektedir. Kapsül veya haplar yerine probiyotik ihtiyacının doğal yollardan karşılanması sağlık için daha etkilidir. Doğal olmayan probiyotikleri ilaçlar halinde tüketmek zararlı etkilere yol açabilmektedir. Ayrıca sürekli ilaç kullanan, süreğen hastalığı olan, emziren veya gebe kadınların, bebekler ve çocukların bu tip doğal olmayan probiyotik besin takviyelerinden uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Probiyotik alımı öncesinde mutlaka uzman bir hekime danışılması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA