Rahim Ağzı İltihabı Nedenleri Belirtileri Tedavisi

rahim ağzı iltihabı nedenleri belirtileri tedavisi
rahim ağzı iltihabı nedenleri belirtileri tedavisi

Rahim Ağzı İltihabı Nedenleri 

Rahim kadınlarda iç üreme organıdır. Kadının hamile kalmasını sağlayan organ rahmidir ve rahmin vajinaya bağlanan kısmına rahim ağzı denir. Rahim ağzının çeşitli sebeplerle doğal yapısının bozulup  iltihaplanmasına rahim ağzı iltihabı tıp dilindeki adıyla servisit denir.Rahim ağzının görevi meninin rahme ulaşmasını sağlamaktır. Rahim ağzı iltihabı günümüzde kadınlar arasında en sık görülen kadın hastalıklarından birisidir ve pek çok nedene bağlı olarak rahim ağzı iltihabı oluşabilir. Rahim ağzı iltihabının en sık görülen nedeni; vajinal enfeksiyonlardır. Ancak rahim ağzı iltihabının tek nedeni bu değildir. Farklı nedenlerden dolayı rahim ağzı iltihabı oluşabilir.

Rahim ağzı iltihabının nedenleri;

Korunmasız yaşanan cinsel ilişki; Cinsel ilişki sırasında virüsler ve bakteriler nedeniyle rahim ağzında iltihap oluşturabilir. Bakteri ve iltihaplar genital siğil, genital herpes , gonore,klamidiya (mantar)  gibi hastalıklara neden olabilir.

Hormonal dengesizlikler; Kadınlarda östrojen hormonunun düşük seyretmesi, vajina ve rahimin hassaslaşmasına neden olabilir ve iltihaplanmalara karşı daha korunaksız olur. Bu durum rahim ağzı iltihaplanmasına neden olabilir.Menapoz döneminde sık görülmesinin sebebi budur.

Temizliğin yetersiz olması; Vücut ve vajina temizliğine dikkat edilmemesi bakterilerin daha çok artmasına, rahim ağzı iltihaplanmasına neden olabilir.

Vajina ve rahmin tahriş olması; Rahim ağzı ve vajinayı tahriş edecek ürünler kullanmak ( kozmetik amaçlı sprey sıkmak,genital temizlik mendilleri, tampon, spiral, pessary gibi tedavi amaçlı yabancı cismlerin varlığı,doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan diyafram,servical cap vb) rahim ağzı iltihaplanmalarına neden olabilir.

Vajinal Mantar Belirtileri Tedavisi

Alerji; Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan prezervatifin hammaddesi olan latexe karşı bazı kadınların rahim ağzı allerjik tepki gösterebilir.Aynı şekilde  kayganlaştırıcı jel ve temizleyiciler de rahim ağzı iltihaplanmalarına neden olabilir.

Rahim Ağzı İltihabı Belirtileri 

rahim ağzı iltihabı belirtileri

Rahim ağzı iltihabı belirtileri genellikle hemen hissedilmez. Beklenmeyen kanamalar, akıntılar rahim ağzı iltihabının en sık görülen belirtileridir. Akıntı ve kanama şikayeti ile jinekologa başvuran kadınlara pap-smear testi yapılır. Rahim ağzında iltihaplanma olup olmadığı pap-smear testi ile ortaya çıkar. Akıntı ve kanamaların dışında rahim ağzı iltihabı belirtileri nelerdir;

 • Vajina bölgesinde kaşıntı kızarıklık olması,
 • İdrar yaparken yanma ve sık sık idrara çıkma,
 • Cinsel ilişkiye girerken ağrı, acı ve yanma olması,
 • Cinsel ilişki sonrasında kanama oluşması,
 • Kötü kokulu ve koyu renkli akıntı olması,
 • İltihabın çok fazla olması durumunda tüm vücuda yayılması ile halsizlik, kasık ağrısı ve yüksek ateş de görülebilir.

Bel Soğukluğu Nedir Belirtileri Tedavisi

Rahim Ağzı İltihabı Tedavisi 

Rahim ağzı iltihabı tedavisinde öncelikle rahim ağzı iltihabına yol açan nedeni belirlemek önemlidir ve tedavi bu yönde yapılır. Rahim ağzı tedavisinde, iltihabı gidermek için çoğunlukla antibiyotik tedavisi uygulanır.

Menopoza girmiş kadınlarda görülen rahim ağzı iltihabı östrojen hormonunun azalmasına bağlı olabilir. Böyle durumlarda hastaya hormon tedavisi uygulanır.

Rahim ağzı iltihabının ileri seviyesi rahim  ağzı yaralarıdır ve bu durumda tedavi şekli ameliyattır. Dondurma ya da yakma işlemleri uygulanır, bir diğer tedavi şekli ise lazer ile ameliyattır. Lazer işlemi ile rahim ağzındaki zararlı dokular alınır.

Rahim ağzı iltihabı tedavisinde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise rahim ağzı iltihabından korunmaktır.

Rahim ağzı iltihabından korunmak için şunlara dikkat edilmelidir; 

 • Vajinal bölgeye iltihap ve akıntıya sebep olacak kozmetik ürünler kullanılmamalı, pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir.
 • Rahim ağzı iltihabına iyi gelebileceği önerilen ilaçların doktor kontrolü olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Cinsel ilişki sonrası vajinal duş yapılmamalıdır.
 • Genital bölge temizliğinde sabun vb. ürünler kullanılmamalıdır.
 • Ağda salonlarında kişisel ürün ve malzeme ile hijyenik koşullarda işlem yaptırmaya özen gösterilmelidir.
 • Sağlıklı bir cinsel hayat ve tek eşliliğe önem verilmelidir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için önlem alınmalıdır.
 • Rahim ağzı iltihabını önlemek için doktorunuza danışarak HPV aşısını yaptırabilirsiniz.
 • Tedavisi yapılmayan ve tekrarlayan rahim ağzı iltihapları rahim ağzı kanserine zemin hazırladığı unutulmamalıdır.
 • Yılda bir kez jinekoloji muayenesi ve her kontrolde pap-smear testi yapılmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavi

Rahim Ağzı İltihabı Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu 

Rahim ağzı iltihabı, sistit ve vajinal akıntı gibi hastalıklar için Prof. Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği soğan kürü tedavisi birçok kadın tarafından uygulanmış başarıya ulaşmıştır. Rahim ağzı iltihaplanmasına karşı doğal antibiyotik soğan kürünü uygulayabilirsiniz.

Soğan Kürü Tarifi: 1 adet orta boy soğan kabukları ile birlikte 4’e bölünür ve 2 bardak su ile kaynatılır. Kaynatılan su  sabah ve akşam 1’er bardak içilir. Soğan kürünün etkisini arttırmak için adet bittikten sonra 7 gün içinde başlanabilir. Soğan kürü 1 ay içinde en fazla 15 gün uygulanabilir. Soğan kürü rahim ağzı iltihaplanmasından kaynaklanan akıntıları azaltır, adet düzensizliğini giderir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA