Ramazanda Beslenme Tok Tutan Yiyecekler

45
ramazanda beslenme tok tutan yiyecekler
ramazanda beslenme tok tutan yiyecekler

Ramazanda Beslenme

Ramazan ayında sahur ve iftar vakitlerinde en sağlıklı yiyecekleri tüketerek Ramazan ayını en hafif şekilde geçirmek mümkün. Ramazanın yaz aylarına denk gelmesi ile yaklaşık 17-18 saati bulan oruç saatleri nedeniyle susuz kalmamak ve halsiz düşmemek için sağlıklı ve tok tutan yiyecekler seçilmeli. Sahurda tok tutan, susuzluk hissi vermeyen ve lif içeren besinlerin tüketilmesi oruçlu saatlerin daha kolay geçmesini sağlayacaktır. Normal günde 3-4 öğün beslenerek sıvı alınmasına alışkın olan metabolizma Ramazan ayında 18 saati bulan açlık süresi ile halsizlik ve susuzluk hissi gibi belirtiler gösterir. Ancak sağlıklı yiyeceklerin tercih edilmesi hem tokluk hissini arttırır hem de susama hissini azaltır.

Ramazanda beslenme düzenini korumak isteyenler için altın değerinde önerileri bulabileceğiniz bu yazımızda ‘Sahur ve iftarda hangi besinleri tüketerek daha sağlıklı bir ramazan ayı geçirebilirim?’ sorusunun yanıtlarını bulacaksınız. Ramazanın yaz aylarına gelmesinden dolayı öncelikle atlanmaması gereken nokta; bol su ve sıvı alınmasıdır. Vücut  yaklaşık 17 saat susuz kalacağı için iftardan sahura kadar geçen sürede 2- 2,5 litre su içilmesi vücudun sıvı kaybını önlemeye yardımcı olacaktır.

Yağlı ve Kızartmalara Dikkat

Sahur vaktinde gün boy tokluk hissi veren yiyeceklerin tüketilmesi oruç saatinin daha kolay geçmesini sağlayacaktır. Bundan dolayı yağlı ve kızartmalı ürünlerden uzak durmak gerekir. Özellikle hamur işleri tüketmek geçici tokluk vereceği için kısa süre sonra acıktırıp susamaya neden olacaktır.

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

Ramazanda hamur işi, şekerli, yağlı ve kızartmalı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Peki, tok tutan hangi yiyecekler tüketilmelidir. Tok tutan besinler nelerdir? Tok tutan besinler Ramazanda nasıl tüketilir? Bu yazımızda Ramazanda beslenme ile ilgili faydalı bilgileri okuyabilirsiniz. Ramazanda tok tutan besinleri sahur ve iftar vakitlerinde tüketerek daha rahat ve sağlıklı bir Ramazan ayı geçirebilirsiniz.

Tam Buğday Ekmeği; Ekmek sofralarımızın en temel besin kaynaklarından birisidir. İftar ve sahur sofralarında da yerini alır. Ancak ekmek tercih ederken işlenmiş beyaz undan yapılan beyaz ekmek yerine lif oranı daha yüksek olan tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Tam buğday ekmeği lifli yapısı sayesinde sindirime yardımcı olur ve tokluk süresini uzatır daha geç acıktırır. Özellikle sahurda tam buğday ekmeği tercih edilmesi, oruçlu saatlerin daha rahat geçmesine yardımcı olacaktır.

Sütlü Çorba; Sahurda metabolizma için en iyi tercihlerden birisi de sütlü çorbadır. Sahur saatlerinde metabolizma daha yavaş çalıştığı için hafif ve metabolizmanın çalışmasını sağlayacak besinler tüketmesi faydalı olacaktır. Sütlü çorba hem metabolizmayı hızlandırır hem de sütün tok tutma özelliği ile oruç saatlerinde tok hissetmeye yardımcı olacaktır.

Yoğurt; Protein ve kalsiyum zengini yoğurt tok tutma özelliği sayesinde tokluk süresini uzatır. Öte yandan yoğurt susuzluk hissine neden olmaz. Kalsiyum, B vitamini ve Protein zengini olan yoğurt Ramazan ayında sahur ya da iftar saatlerinde tüketilmesi kilo kontrolünü de sağlar.

Kuru Fasulye; Bitkisel protein kaynaklarından olan kuru fasulye aynı zamanda A ve B vitamini zenginidir. Kan şekerinin dengede kalmasını sağlar. Kompleks karbonhidrat içeren kuru fasulye uzun süren tokluk hissi yaratır. Yaz aylarında sahur sofralarında tüketilebilecek alternatifler arasında yer alan kuru fasulye içerdiği faydalı vitamin ve mineraller ile oruç saatlerinde tokluk hissi verir.

Yumurta; Kahvaltı ve sahur sofralarının en vazgeçilmez besinlerinden birisi de yumurtadır. Yumurta anne sütünden sonra en faydalı proteini içermesi ve uzun süre tokluk vermesi ile sahur sofraları için iyi bir tercihtir. Beslenme uzmanları sahurda yumurta tüketilmesini özellikle tavsiye ediyorlar. Çünkü yumurta hem uzun süre tokluk hissi veriyor hem de susuzluk hissini gideriyor. Sahur sofralarında yumurta tercihini çeşitlendirmek için; menemen, omlet, poşe, kaynamış ya da çılbır gibi yumurtanın farklı pişirme yöntemleriyle pişirerek alternatif hale getirebilirsiniz.

Ceviz, Fındık/Yağlı Tohumlar; Omega zengini yağlı tohumlardan olan ceviz, fındık, badem sahurdan iftara kadar tokluk hissi sağlar ve besleyici özelliği sayesinde başta sindirim sistemi olmak üzere, kalp sağlığını korur ve kolesterolü dengeler.

Meyve; Antioksidan ve aminoasit zengini meyveler ramazan sofralarının da vazgeçilmezidir. Sahurda tüketilen meyve oruç saatlerinde susuzluğu azaltır. Doğal şeker kaynağı olan meyveler sahurda 2 porsiyon tüketilebilir.

Peynir; Kalsiyum ve protein içeren ve en faydalı besinlerden biri olan peynir oruç saatlerinde tokluk sağlar ve susamaya engel olur. Yaz saatlerine gelen Ramazan ayının sahur saatlerinde hem hafif hem de tok tutacak besin tüketmek isteyenler için ideal bir tercih olan peynir yaklaşık 60-70 gram tüketilebilir.

Yeşil Çay; Sahur sofralarında siyah çay içmek en eski geleneklerimizden biri olsa da yeşil çay içmek de alternatif içeceklerden birisidir. Uyarıcı etkisiyle yorgunluk hissini alan yeşil çay sahurda içilmesi halinde gün boyu metabolizmanın da çalışmasına yardımcı olur.

Muz; Çok iyi bir potasyum kaynağı olan muz diğer meyvelere göre daha az şeker içerir. Tokluk hissi verir ve susuzluğu giderir.

Avokado; Ülkemizde yavaş yavaş tüketimi artan besinlerden biri olan avokado doymamış yağ asitleri içerdiği için hem kalp sağlığını korur hem de uzun süre tokluk hissi verir.

Ramazanda Tok Tutan Diğer Yiyecekler

  • Kefir
  • Sebze
  • Tarçın
  • Sirke
  • Yulaf Kepeği
  • Hurma
  • Yeşil Mercimek
  • Yulaf
Oruçluyken Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer
Oruç Tutmanın Faydaları,Oruç Hangi Hastalıklara İyi Gelir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA