Ramazanda Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı

58
ramazanda kilo almamak için ne yapılmalı
ramazanda kilo almamak için ne yapılmalı

Ramazanda Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı

11 ayın sultanı Ramazan’ın gelmesi ile birlikte beslenme düzeninde 1 ay boyunca değişme söz konusudur. Sahur ve iftar arasının yaklaşık 17 saat süren açlık sonrasında iftarda yenilecek besinlere özellikle çok dikkat edilmelidir. İftarda uzun açlık süresinden sonra boş mideye fazla yemek tüketmek hem metabolizmanın yavaşlamasına hem de kilo alımına neden olabilmektedir. Peki Ramazanda kilo almamak için ne yapılmalı, iftar ve sahur saatlerinde nasıl beslenilmeli? Sorularının detaylarını yazımızda bulabilir ve ramazanda sağlıklı beslenerek hem orucunuzu tutabilir hem de kilonuzu koruyabilirsiniz.

Ramazanda Kilo Alımı

Ramazan ayında sahur ve iftar arasında uzun süre besinsiz kalan mideye iftarda birden yemek ile yüklenilmesi özellikle mide ve metabolizma için bir takım olumsuzluklara neden olabilir. Beslenme uzmanlarının üzerinde durduğu konulardan birisi de iftarda oruç açıldıktan sonra öncelikle 1 kase çorba içilmesidir. Özellikle çorba içilmesini önermelerinin nedeni ise boş mideyi çorbanın rahatlatması, sindirmesi ve ana yemeğe kolay bir geçiş sağlamasıdır. Uzmanların en çok vurguladığı bir diğer konu ise sahura kalkmaktır. Sahura kalkmadan ve sahurda yemek yemeden oruç tutmak oldukça zararlıdır. Sahur yapmadan oruç tutmak, daha uzun süre aç kalarak metabolizmanın yavaşlamasına neden olacağı gibi iftarda da daha fazla yemek yenmesine neden olur. Bu durumda da kilo almak kaçınılmaz olur.

Ramazanda Kilo Almamak İçin Yapılacaklar

Sahur Yapılmalı; Sahura kalkmadan oruç tutanlar genellikle çalışanlar ve iki defa uyu kalk yapmak istemeyenler oluyor. Ancak sahur yapmadan, sadece uyumadan önce tüketilen besinlerle oruç tutmak kilo alımını tetikleyen bir alışkanlıktır. Ramazanda kesinlikle sahura kalkılmalı ve yemek yedikten sonra hemen uyumamalı ve 40 dakika sonra uykuya geçilmelidir.

Lokmalar Uzunca Çiğnenmelidir; Yaz ayında 17 saat süren oruçtan sonra iftarda lokmaların çiğnenmesi daha kısa olabiliyor. Ancak bu oldukça yanlıştır. İftarda besinlerin mide tarafından daha kolay sindirilmesi için lokmalar iyice çiğnenmelidir ve o şekilde yutulmalıdır.

Bol Su içilmelidir; İftar ve sahur arasında vücudun susuzluğunu gidermek için 2,5 litre su içilmesi oldukça faydalıdır. İftardan sonra geleneksel lezzetlerimizden olan çay keyfi birçok kişi tarafından tercih edilmekte ve bazen yeterli miktarda su alımı gerçekleşememektedir. Ancak yaz aylarında vücudun suya olan ihtiyacı unutulmamalı, iftar ve sahur arasında 2,5 litre su içmeye özen gösterilmelidir.

Sütlü Tatlılar; İftardan sonra çayın yanına tercih edilecek tatlı seçimleri de kilo alımına neden olabilir. Ramazanda kilo almak istemeyenler için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise tatlı seçiminin şerbetli ve hamur işi değil, sütlü tatlıların tüketilmesidir. Şerbetli tatlılar daha kalorili ve ağır olduğu için kan şekerini hızlıca yükseltir ve bu durumda kişide ağırlık çökmesine neden olur.

Sebze ve Meyve Bolca Tüketilmeli; Ramazanda 2 öğün beslenileceği için iftar ve sahur arasında tok tutacak ve susamaya neden olmayacak besinlerin tüketilmesi gerekir. Örneğin sahurda yağlı ya da kızartma hamur işi yiyecekler yerine, sebze, protein ve lif içeren gıdalar tüketilmesi hem susama hissini azaltır hem de tokluk verir. Sebzeler lif içerdiği için sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Sahurda 1 porsiyon meyve tüketmek hem tatlı ihtiyacını giderir hem de susuzluğu.

Tam Tahıllı Besinler Tok Tutar; İftar ve sahurda basit karbonhidrat yerine tam tahıllı ve lifli besinlerin tüketilmesi hem sindirim sistemini rahatlatır hem de kilo kontrolü sağlar. Beyaz undan yapılmış pide ve ekmeklerin tüketilmesi ramazanda kilo alımına sebep olduğu unutulmamalıdır.

Bitki Çayı Tercih Edin; Ramazanda geleneksel içeceğimiz siyah çayın yer ayrıdır. Ancak uzun yaz aylarına gelen Ramazanda  özellikle sahurda susuzluğa neden olmaması için bitki çayı içilmesi daha iyi bir tercih olacaktır. Rezene, melisa ve papatya çayı hem sindirim sistemini rahatlatır hem de susuzluğa neden olmaz.

İftariyeliklere Dikkat; İftarda en tehlikeli tabaklarda birisi de iftariyelik tabaklardır. Tereyağı,  yaprak sarma, içli köfte gibi seçeneklerin olduğu iftariyelik tabakların tüketilmesi kilo alımına neden olabilir. Çünkü iftariyeliklerin hem kalorisi yüksektir hem de doyuruculuğu azdır, dolayısıyla kişi iftariyelikleri tükettikten sonra ana yemeği de  tüketince daha fazla kalori alır bu da kilo alımını tetikler. İftariyelikler için dikkat edilmesi gereken dengeli tüketilmesidir.

Yürüyüş; Yaz aylarına denk gelen Ramazanda iftar saatinden 1 ya da 2 saat sonra yürüyüş yapmak kilo alımına önler. İftardan sonra kılınan teravih namazında da kişi hareket halinde olacağı için kalori yakmış olur.

Ramazanda Kilo Vermek 

Ramazan ayında beslenme düzeni değişeceği için bazı bünyelerde kilo vermeye de neden olabilir. Ramazanda kilo vermek bünyeden bünyeye değişiklik gösterir. Ancak tam tahıllı ve lifli besinler tüketmek, protein, sebze ve meyve tüketmek kilo alımının önüne geçer ve kilo kontrolü sağlar.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;
Oruçluyken Baş Ağrısı Nasıl Geçer
Oruç Tutmak Hangi Hastalıklara İyi Gelir
Hacamat Nedir Faydaları 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA