Reflü Nedir, Belirtileri Nelerdir,Tedavisi Nasıl Yapılır

reflü nedir,belirtileri nelerdir,tedavisi nasıl yapılır
reflü nedir,belirtileri nelerdir,tedavisi nasıl yapılır

Reflü Nedir

reflü nedir
reflü nedir

Tıp dilinde Gastro Özofageal olarak tanımlanan reflü hastalığı midedeki asit ve safra gibi maddeleri de içeren gıdaların tekrar yemek borusuna gelmesidir. Yani yediğimiz gıdaların çeşitli sebeplerden dolayı yemek borusuna geri çıkmasına reflü hastalığı denir. Reflü, takip ve tedavi edilmesi gereken kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir mide rahatsızlığıdır. Yenilen yemeklerin yemek borusuna tekrar çıkması, belli bir süre sonra yemek borusunda tahriş etmeye başlar.  Midede bulunan yemek asitleri yemek borusunu tahriş ederek kişiye rahatsızlık verir.

Reflü ülkemizde en sık görülen mide rahatsızlıklarından birisidir. Her 5 yetişkinden birisinde reflü problemleri görülmektedir. Reflü belirtileri kendini göstermeye başladığı zaman, tedavi aksatılmamalı gerekli tedbirler alınarak hastalık kontrol altına alınmalıdır. Tedavi edilmediğinde ve reflü ilerlediğinde mide asitleri yemek borusunu tahriş ederek yemek borusu kanseri riskini arttırabilir.

Reflü Belirtileri Nelerdir

Rerflü hastalığının pek çok belirtisi vardır. Ancak en sık görülen reflü belirtileri göğüste ağrı ve boğazda yanma hissidir. Pek çok hasta özellikle yemek yedikten bir süre sonra ağızlarına acı su geldiklerini şikayet ederler. Ayrıca ses kısıklığı, öksürük, diş eti problemleri oluşması reflünün diğer belirtileridir. Bir diğer reflü belirtisi ise midede yanmaların olmasıdır. Özellikle ekşi ve acı yiyecekleri yedikten sonra midede rahatsız edici yanmalar oluşabilir. Ancak her mide yanması reflüyü işaret etmeyebilir. Reflü dikkate alınması gereken bir mide rahatsızlığıdır ve reflü belirtilerini ayrıntılı olarak incelemekte yarar vardır.

Göğüs ağrısı oluşması; Mide asitlerinin yemek borusuna çıkması sonucunda yemek borusunda yanma meydana gelmesinin yanında asitler göğüste de ağrılara neden olabilir. Göğüs ağrıları yemek yendikten sonra mide asitlerinin salgılanmasıyla oluşur. Özellikle midenin sindirmesi daha zor olan fazla baharatlı gıdalar nedeniyle mide daha fazla asit salgılar ve buna bağlı olarak yemek borusu yanması ve göğüs ağrıları artar.  Reflüye bağlı göğüs ağrıları yatay pozisyonda artar.Çünkü yatay pozisyonda mide asitleri daha kolay yukarı çıkar. Bu sebepten dolayı daha dik pozisyon sağlayan reflü yastıkları kullanılabilir.

Mide yanması: Reflüde en sık karşılaşılan belirtilerden biri de mide yanmasıdır. Böyle durumlarda mide içeriğinin sanki yukarı çıktığı hissedilir.

Ses kısıklığı oluşabilir; Mide asitleri yemek borusunu tahriş ederek ses tellerine ulaşabilir. Bu durum belli bir süre sonra ses kısıklığına neden olabilir. Yemeklerden bir süre sonra ses kısıklığı ya da seste çatallaşma yaşanması reflü belirtisi olabilir.

Öksürük;Reflü problemi yaşayan kişilerde nadir de olsa görülen belirti öksürüktür. Yemek yedikten sonra belli bir süre sonra kişi öksürmeye başlar bunun nedeni mide asitlerinin yemek borusuna çıkmasıdır.

Boğaz ağrısı başlaması; Reflü hastalığının soğuk algınlığı ile karıştırılmasına sebep olan belirtisi boğaz ağrısıdır. Mide asitlerinin yemek borusuna doğru çıkması yemek borusunu tahriş ederek boğaz ağrılarına neden olabilir.

Hazımsızlık yaşanması; Reflünün en sık görülen belirtilerinden birisi sindirim güçlüğü yaşanması, yani hazımsızlıktır. Yemek yedikten sonra, mide yediklerini sindirebilmek için sık sık geğirme görülebilir. Karın bölgesi şiş ve serttir kişiye rahatsızlık verir.

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır

Özellikle günümüzde pek çok kişi reflü belirtilerinden yakınmaktadır ve reflü tedavi yolları denemektedir. Reflü tedavisini incelemeden önce reflüye neden olan bazı risk faktörlerine değinmekte yarar vardır.

Reflüye neden olan durumlar; 

 • Çok fazla alkol tüketimi 
 • Çok fazla yemek tüketmek 
 • Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler yemek 
 • Obezite
 • Hamilelik 
 • 60 yaş ve üzeri olmak 

Hamilelikte reflü belirtilerinin görülmesinin nedeni;  gün gün büyüyen bebeğin bölgeye baskı uygulaması ve değişen hormonal dengelerdir. Ayrıca reflü belirtileri yemek yedikten sonra ve geceleri daha çok artar.

Reflü tedavisinde uygulanan ilk ve önemli adım ilaç tedavisidir. İlaç tedavilerinin de cevap vermediği durumlarda ya da uzun süre ilaç kullanımının sakıncalı olması durumunda reflüye cerrahi müdahaleler gerekebilir. Reflü tanısı koymak için hastaya endoskopi uygulanır. Mideye kadar inen kamera sayesinde mide kapağı, yemek borusu ve mide yüzeyindeki durumlar tespit edilir. Ayrıca ph metri ile yemek borusundaki reflü ölçülür. Reflü şikayeti yaşayanların yedikleri besinlere çok dikkat etmesi gerekmektedir. Reflüyü tetikleyecek mide asidini arttıracak yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

Reflü hastalarının dikkat etmesi gerekenler;

 • Aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Asitli ve kafeinli içecekler reflüyü tetikler.
 • Soğan, sarımsak ve çikolata gibi besinler mide asidini arttırır.
 • Öğünlerde yemek porsiyonuna  dikkat edilmelidir. Aşırı yemek tüketilmemelidir.
 • Alkol ve sigara kullanımı asit dengesini olumsuz etkiler.
 • Ağrı kesini ve aspirin kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.
 • Mideyi yormayan mide asidini azaltan yiyecekler daha fazla tüketilmelidir.
 • Reflüye iyi gelen yiyecekler; Muz, Patates, Yulaf ezmesi, Badem, Hardal, Zencefil, Karbonat, Rezene,Maydanoz, Tarçın ve Ananas
 • Ayrıca sakız çiğnemek reflü hastaları için faydalıdır. Çünkü ağız içindeki tükürük miktarını arttırır, mide asidini dengeler.

Reflü Bitkisel Tedavisi 

Reflü şikayetlerini azaltmak için mide asidini dengeleyen bitkisel tedavilerden de yararlanmak mümkün. Özellikle yemeklerden sonra oluşan mide yanmalarını azaltan reflü bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Bir tutam marul ve 4 adet havucun suyunu sıkıp bir bardak su ile karıştırın. Daha sonra karışımı süzün. Elde ettiğiniz karışımı sahaları aç karına içebilirsiniz.

Bir adet yumurta akını 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve gün içinde 2 kere içebilirsiniz.

1 litre kaynamış suyun içine 1 avuç kurutulmuş fesleğen atın. Demledikten sonra süzün ve gün içinde 3 kez birer bardak içebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA