Reflü Tedavisi Bitkisel Çözüm Ne İyi Gelir

reflü tedavisi bitkisel çözüm, ne iyi gelir
reflü tedavisi bitkisel çözüm, ne iyi gelir

Reflü

Reflü en sık karşılaşılan mide rahatsızlıklarından biridir. Çocuk yaşlardan itibaren pek çok kişiyi etkisi altına alan reflünün bitkisel tedavisi de çok önemli bir meseledir. Reflü şikayeti olan kişiler rahatsızlılarını göğüs bölümünün altında hissedilen yanma veya ateş olarak tarif etmektedirler.

Reflü Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır 

Reflü rahatsızlığı mide asidinin yemek borusundan yukarı doğru çıkması sonucu oluşmaktadır. Yanma hissi göğüs bölgesinde yoğun olarak hissedilse de bazı kişilerde boğaz, boyun ve çene bölgelerine kadar yanma hissi çıkmaktadır. Reflü alkol kullanımı, hamilelik, aşırı kilo, uzun süre aç kalmak, aşırı yağlı ve baharatlı gıdalar ile beslenmek gibi pek çok etkenden kaynaklanabilir.

Reflü tedavisi bitkisel çözüm için yapılması ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Reflü rahatsızlığını hissettiğinizde özellikle dik pozisyonda oturmaya ve hemen gidip yatmamaya dikkat edin. Bunun yanı sıra reflü rahatsızlığının oluşamaması için basit önleyici tedbirler de alabilirsiniz.

Reflü İçin Ne İyi Gelir

Reflü gibi kişinin günlük işlerini ve ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen mide sorunlarından kurtulmak için öncelikle tüketilen yiyeceklere dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle kavun, ananas, sakız, rezene, tarçın, kimyon, meyan kökü, gibi yiyecek ve baharatlar da reflü için ne iyi gelir sorusuna verilecek cevaplar arasında yer alan gıdalardır.

Ayrıca sigara ve alkol kullanımı azaltmak, fazla kiloları vermek, gece yatmaya yakın beslenme alışkanlığını bırakmak, yastık eğimini yükseltmek, aşırı yağlı, baharatlı, şekerli ve asitli gıdalardan uzak durmak reflüden korunmak için tavsiye edilen uygulamalardır.

Reflünün kişiye oldukça rahatsızlık veren etkisini en aza indirmek için tüketilmesi gereken ve reflü için ne iyi gelir sorusuna cevap olarak verilebilecek yiyecekler ise şu şekildedir;

Karbonat: Eğer reflü şikayetleriniz sık sık oluyorsa düzenli olarak karbonatlı su içerek mide asidinizin dengelenmesini sağlayabilirsiniz.

Muz: Muzun faydalarından biri de reflü gibi mide sorunlarına iyi gelmesidir. Bunun için ister yemeklerden önce ister yemeklerden sonra yiyeceğiniz bir adet muz ile reflü şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz.

Aleo vera: Bir çay bardağının yarısından biraz az olacak şekilde aleo vera suyunun tüketilmesi de reflü şikayetlerini azaltacaktır. Sindirim sistemini iyileştiren aleo vera suyunun yemeklerden yarım saat önce aç karnına içilmesi tavsiye edilmektedir.

Zencefil: Oldukça zengin içeriğe sahip bir baharat olan zencefilin faydaları saymakla bitmiyor. Sıcak su içine bir miktar zencefil kökü ya da toz halini atarak hazırlanan karışımın içilmesi mideyi rahatlatır. Reflüden kaynaklanan şikayetleri önemli oranda azaltır.

Elma: Reflü ve mide yanmasına karşı en etkili yiyecekler arasında yer alan elma; sindirim sisteminin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle reflü şikayeti olan kişiler tarafından düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Maydanoz: Maydanozun özellikle çiğ olarak düzenli tüketilmesi mideyi rahatlatır ve sindirimi kolaylaştırır.

Hardal: Ekmeğinize sürdüğünüz bir miktar hardal ya da 1 çay kaşığı hardal tohumu ilave ettiğiniz suyu düzenli olarak tüketerek reflü kaynaklı oluşan yanma hissini kısa sürede azaltabilirsiniz.

Papaya: Bu tropikal meyve sindirim sisteminin çalışmasını düzenlerken mide yanması ya da ekşimesi gibi şikayetleri de kısa sürede ortadan kaldırır.

Badem: Özellikle çiğ bademi düzenli olarak tüketerek mide asidinizi dengeleyebilir ve dolayısıyla reflü şikayetlerini önemli oranda azaltabilirsiniz.

Yulaf ezmesi: Reflüye iyi gelen yiyeceklerden biri de yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesini özellikle kahvaltı öğününde ya da ara öğünde yoğurt veya süt içine katılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Patates: Reflü şikayetlerinizi azaltmak için çiğ patatesi rendeleyin. Çıkan suyu süzün ve için. Çiğ patates suyu reflü kaynaklı yanma hissinin önemli oranda azalmasını sağlayacaktır.

Elma sirkesi: Elma sirkesi midedeki asit ve ph dengesini ideal seviyede tutar. Reflüden kaynaklanan mide sorunlarını en aza indirir.

Reflü Tedavisi Bitkisel Çözüm

Yazımızın bu bölümünde tamamen doğal malzemeler kullanarak reflü tedavisinde bitkisel çözüm yöntemlerini öğreneceksiniz.

  • Reflü tedavisinde bitkisel çözüm olarak tavsiye edilen bu uygulama için aktarlardan rahatlıkla bulabileceğiniz bir miktar pelin otu bitkisini kaynayan sıcak suyun içine atın. Ocağın altını kapatın. Kabın ağzı kapalı olacak şekilde bir süre demleyin. Kahvaltılardan önce aç karnına için.
  • Reflü tedavisinde bitkisel çözüm olarak önerilen bir diğer tarif ise fesleğen ile hazırlanmaktadır. Bu tarif için 1 litre kaynar su içine 20 gram kadar fesleğen ilave edin. 10 dakika demlenmesini sağlayın. Günde 3 kez yemeklerden hemen sonra tüketmeniz tavsiye edilen bu tarifi her defasında taze olarak hazırlamayı unutmayın.
  • 3 adet marul yaprağını, bir tutam maydanozu, 1 su bardağı içme suyunu ve 3 – 4 adet havucu blender içine atın ve iyice öğütün. Oluşan karışımı süzün ve sabahları aç karnına için. Düzenli kullanım sonrasında reflüden kaynaklanan şikâyetlerinizin ciddi oranda azaldığını göreceksiniz.
  • 3 – 4 adet hurmayı 1 su bardağı suyun içine atın ve bir süre bekletin. Hurmanın özünü saldığı bu suyu düzenli olarak içerek mide yanması şikayetlerinizi kısa sürede azaltabilirsiniz.
  • Reflü tedavisinde bitkisel çözüm olarak önerilen bir diğer tarif ise ada çayı ile hazırlanmakta. Yaklaşık 20 gr ada çayını ve 20 gr limon otunu karıştırın. Hazırladığınız karışım otundan 1 çay kaşığı alın. Sıcak su içine atın ve bir süre demlenmesi için bekleyin. Her gün tok karnına 1 bardak için.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA