Reyhan Çayının Faydaları, Reyhan Çayı Zayıflatır Mı

reyhan çayı faydaları, zayıflatır mı
reyhan çayı faydaları, zayıflatır mı

Reyhan Bitkisi Nedir

Reyhan bitkisinden yapılan reyhan çayı faydaları ile şifalı çaylardan birisidir. Reyhan çayının faydaları ve reyhan çayı zayıflatır mı bilgilerini okuyabileceğiniz yazımızda reyhan bitkisi nedir kısaca açıklayalım. Reyhan ballıbabagiller ailesinden gelen bir bitkidir. Ferahlatıcı kokusu ile salata ve yemeklerde bolca kullanılır. Sahil şehirlerinde daha çok yetişen reyhan bitkisi iç bölgelerde fesleğen olarak da bilinir. Ferah ve hoş kokusu olan reyhan bitkisi mor, beyaz, ve pembe çiçeklere sahiptir. Reyhan sadece gıda olarak değil, aromatik yağ olarak da kullanılır ve tedavi edici etkiye sahiptir. Reyhan bitkisi değerli antioksidanlar içerir. Ayrıca reyhanda antibakteriyel, anti inflamatuar gibi iltihap giderici bileşenler bulunur.

Reyhan Çayının Faydaları

reyhan çayı faydaları
reyhan çayı faydaları

Reyhan bitkisi, taze ve aromatik yağ olarak kullanılırken, bir diğer kullanım şekli ise reyhan yapraklarından çayının yapılmasıdır. Reyhan çayı hoş kokusu ile ferahlamayı sağlarken sağlık için pek çok fayda içerir. Reyhan çayının faydaları; 

Ağız Kokusunu Giderir; Reyhan bitkisi kendisinde bulunan doğal ferahlatıcı bir kokuya sahiptir. Reyhan çayı içmek yemeklerden ya da sigara içmekten kaynaklanan ağız kokusunu giderir. Soğan, sarımsak ya da ezme yedikten sonra oluşan ağız kokusunu gidermek için reyhan çayı içebilir ya da çiğ olarak reyhan çiğneyebilirsiniz.Ağız kokusu nedenleri ve ağız kokusu nasıl geçeri ayrıntılı olarak incelediğimiz ağız kokusu nasıl geçer yazımız da ilginizi çekebilir.

Sigarayı Bırakmaya Yardımcıdır; Sigara içen ve bırakmak isteyen kişilere önerilen içeceklerden birisi de reyhan çayıdır. Reyhan çayı içtikten sonra sigara içme isteğini azaltıcı etki gösterir. Sigarayı bırakmak isteyenler için en doğal yardımcılardan olan reyhan çayı, düzenli olarak tüketildiğinde sigara içme isteğinde azalma sağladığı görülmüştür.

Sindirim Sistemi; Reyhan çayı içerdiği doğal antioksidan özler sayesinde mide ve bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Midenin rahatlamasını sağlayan reyhan çayı hassas midelerin ise direnç kazanmasını sağlar. Bağırsak faaliyetlerinin daha düzenli çalışmasını sağlar. Düzenli olarak reyhan çayı içmek, kabızlık ve mide gazı gibi sindirim şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur. İshal vücutta suyun ciddi oranda azalmasına neden olur. Reyhan çayı ishal nedeniyle vücuttan su atımını azaltır ve ishalin durmasına yardımcı olur.

Karaciğer Dostudur; Reyhan çayı karaciğerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve safra kesesi rahatsızlıkları riskini azaltır. Safra kesesi iltihaplanmasını geçirmek için alternatif tıp yönteminde kullanılan reyhan çayı safra kesesi ve gastrit gibi rahatsızlıkların daha kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Baş Ağrısını Geçirir; Baş ağrısının çeşitli nedenleri vardır. Günlük hayatta stres ve yorgunluk baş ağrısını tetikleyen nedenlerin başında gelir. Stres ve yorgunluktan kaynaklanan baş ağrısını geçirmek için ilaç içmek yerine rahatlatıcı bitki çaylarından faydalanmak mümkün. Bunlardan birisi de reyhan çayıdır. Reyhan çayı ferahlatıcı kokusu ile baş ağrısını geçirmeye yardımcı olur ve nefes kanallarını açar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Reyhan çayı içerdiği güçlü antioksidan özler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kış aylarında nezle ve gribe karşı korur. Bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalıklara neden olan bakteri ve virüslerle karşı vücudun direncini korur. Kış aylarında nezle ve gribe karşı reyhan çayı içmek hem bu hastalıkların daha kısa sürede geçmesine yardımcı olur hem de tıkanan nefes yollarının açılmasını sağlar.

Sinir Yatıştırıcıdır; Reyhan çayı içerdiği bileşenler ve rahatlatıcı kokusu ile sinir sistemini olumlu etki eder ve sakinleşmeyi sağlar. Günün yorgunluğunu atmak ve daha rahat bir uyku uyumak için uyumadan yaklaşık 1 saat önce reyhan çayı içmek faydalı olacaktır. Sinir köklerini rahatlatan reyhan çayı rahat bir uyku çekmeye yardımcı olur. Sakinleştirici diğer bitki çaylarını da görmek için sakinleştirici bitki çayları yazımızı kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

İştah Açar; Reyhan çayı iştahsızlık sorunu yaşayan bireylerde iştah açarak yemek yemelerini sağlar. Reyhan çayını düzenli olarak içmek iştah açılmasına yardımcı olur.

Toksinleri Atar; Zamanla vücutta oluşan toksin ve ödemlerin atılması için en doğal yardımcılardan birisi de reyhan çayıdır. Reyhan çayı vücuttan ödem ve toksinlerin atılmasını atılmasına yardımcı olur ve vücudun temizlenmesini sağlar.

Reyhan Çayı Diğer Faydaları; 

  • Hücreleri yeniler
  • Adet sancılarının azalmasına yardımcı olur.
  • Mide bulantısını geçirir.
  • Kalp ve damar sağlığını korur.
  • Tıkalı olan üst solunum yollarını açar.
  • Göz Sağlığını korur.

Reyhan Çayı Zayıflatır Mı

reyhan çayı zayıflatır mı
reyhan çayı zayıflatır mı

Sağlık için pek çok faydası olan reyhan çayının  zayıflamaya etkisi olup olmadığı merak edilir. Reyhan çayı vücuttan ödem ve toksinlerin atılmasını sağladığı için zayıflamaya yardımcı bir bitki çayıdır. Zayıflamak için sağlıklı beslenme ve egzersiz ile birlikte şekersiz reyhan çayı içilmesi toksinlerin atılmasını sağlar. Sindirim sisteminin de iyi çalışmasına yardımcı olan reyhan çayı, bağırsak faaliyetlerini düzenler ve kabızlığı giderdiği için zayıflamaya dolaylı olarak olumlu etki sağlar.

Reyhan Çayı Nasıl Hazırlanır

Reyhan çayını hazırlamak için ihtiyaç olan birkaç parça kurutulmuş reyhan yaprakları ve sıcak sudur. Kurutulmuş reyhan yaprakları, aktarlarda ya da organik ürün satan marketlerden satın alınabilir. Ya da evde kendi kuruttuğunuz reyhan yapraklarından reyhan çayı yapabilirsiniz.

Reyhan çayı hazırlanışı; 1 bardak kaynamış sıcak suyun üzerine birkaç tane reyhan yaprağı eklenir ve demlenmesi için 10 dakika beklenir. Demlenen yapraklardan süzülür ve reyhan çayı  içmek için hazırdır. Reyhan çayı günde 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Günde 2 bardaktan fazla tüketilen reyhan çayı alerjiye neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA