Rota Virüsü Nedir, Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır

rota virüsü nedir, rota aşısı ne zaman yapılır
rota virüsü nedir, rota aşısı ne zaman yapılır

Rota Virüsü Nedir

Genellikle 5-6 yaşlarındaki çocuklarda görülme olasılığı yüksek olan rota virüsünün neden olduğu semptom akut ishaldir. Dünya’da 5 yaşındaki çocukların büyük bir bölümünde görülebilen rota virüsü ishallerin en büyük nedenlerini oluşturmaktadır. Özellikle sağlık koşullarının gelişmediği ülkelerde daha sık görülen rota virüsü; yüksek ateş, ishal ve kusma gibi belirtiler gösteriyor. Sadece çocuklarda değil yeni doğan bebeklere de bulaşma ihtimali yüksek bir virüs olan rota virüsü 2 ve 5 gün gibi kısa sürede kuluçka dönemini yaşar. Rota virüsü yüksek ateş ve kusma gibi belirtiler gösterir. Ancak ishal belirtisi yaklaşık 10 gün daha devam edebilir.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır

Rota virüsü, virüsü taşıyan kişi ile direkt ya da indirekt temas yoluyla bulaşır. Rota virüsü hasta olan çocuktan el ya da oyuncak temasıyla bulaşabilir. Ayrıca yiyecek ya da içeceklerden ya da dışkı yoluyla da rota virüsü bulaşmaktadır.

Rota virüsünün kış aylarında bulaşma olasılığı daha yüksektir. Özellikle çocuklarda tuvalete çıktıktan sonra ellerin yıkanması gereklidir. Çünkü özellikle ellerin yıkanmaması virüsün bulaşma olasılığını arttırır. Bebeklerin daha korunmasız olması nedeniyle çok dikkat edilmelidir. Rota virüsünden korunmak için dikkat edilmesi gereken nokta temizliğin sağlanmasıdır. Tuvaletten çıktıktan sonra eller yıkanmalıdır. Çünkü virüs ellerden daha çabuk bulaşır.

Rota virüsünde görülen aşırı ishal, vücudun susuz kalmasına neden olur ve ciddi sıkıntılar yaşanmasına yol açar. Yüksek ateş, ishal, karın ağrısı ve kusma gibi şikayetler görüldüğü taktirde vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir.

Rota virüsü teşhisi için genel belirtiler gözlemlenir ve dışkı tahlili yapılarak dışkı incelemesi yapılır.

Rota Virüsü Tedavisi

Çocuklara bulaşan rota virüsü tedavisi için öncelikle beslenme çok önemlidir. Vücut direnci düştüğü için besleyici besinler yenmelidir. Çorba gibi içimi kolay yiyecekler yenebilir. Vücudun tuz ihtiyacını karşılamak için ılık su içerisine 1 çay kaşığı tuz eklenerek ılık ılık içirilmelidir.

Ağır ve yağlı yiyecekler yenmemelidir.

Temizlik koşullarına çok dikkat edilmeli,eller ve yiyecek kapları sıcak suyla temizlenmelidir. Rota virüslü dışında aynı kaptan başka bir çocuk yemek yememelidir. Özellikle çocukların temizliğine çok önem verilmelidir. Kusmayan çocukların beslenmesi ise sık aralıklarla ve az porsiyonlarda olmalıdır.

Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır

Rota virüsünden korunmak için temizlik koşullarına çok dikkat edilmesinin yanı sıra rota virüsü aşısı da yapılmaktadır. 6 aydan küçük olan bebeklerde 4 ile 8 hafta arasında 2 doz şeklinde uygulanırken, bebeğiniz 6 aylıktan büyük ise 1 doz şeklinde uygulanır. Rota virüsü yapılacağı zaman bebeğin 6 aydan büyük olmaması gerekir.

Rota virüsü için ideal aşı zamanı bebeğin 2 ya da 3 aylık olmasıdır. Rota virüsünde uygulama ağız yolundan damla şeklinde verilmektedir.Rota virüsü aşısından sonra diğer aşılar da yapılabilir çünkü rota virüsü aşısı geçimli bir aşıdır. Aşı yapıldıktan sonra beslenme yapılabilir. Bazı bebekler aşı yapıldıktan sonra aşıyı kusabilir ancak bebek kussa bile aşının etkisi geçmez ve virüsten koruyuculuğu devam eder.

Rota Virüsü Aşısı devlet tarafından karşılanmaz ve eczanelerde ücret ödeyerek satın alınabilir ve sağlık merkezi ya da sağlık ocağında yaptırılabilir. Ülkemizde 2 firmanın rota virüs aşısı satılmaktadır. Rotarix ve Rotateq ismiyle satılır.

Rota Virüsü Aşısı Yaptırılmalı Mı

Rota virüsünden korunmanın tek yolu rota virüs aşısıdır. Çünkü virüs bulaştıktan sonra antibiyotik tedavisi virüs ile savaşamaz. Bu aşı sayesinde bebeğin vücudu bağışıklık kazanır ve virüse karşı vücudu korur.

Rota virüsü vücuda girdikten sonra, tedavisi antibiyotikler ile yapılmaz. İshal ile birlikte vücut ciddi oranda su kaybettiği için su ve tuz alımı yapılmalıdır. Rota virüsüne yakalanan çocuğa bol bol su içirmek gerekir. Muz, patates, pirinç ve yoğurt gibi yiyecekler yedirilmelidir.Bu yiyecekler ishale de iyi gelmektedir.

Rota virüsü yakalanan bebeğiniz ise emzirmeye devam edebilirsiniz. Vücut direncini arttırma için serum takviyesi de yapılabilir. Bunun dışında ishal için bir ilaç kullanımı önerilmez.

Rota Virüsü Aşısı Yan Etkileri

Rota virüsü aşısının ağır bir yan etkisi bulunmamaktadır. Üstelik rotavirüs aşısının koruma gücü %100’dür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA