Ruşeym Nedir Faydaları Nelerdir

77
ruşeym nedir faydaları nelerdir
ruşeym nedir faydaları nelerdir

Ruşeym Nedir

ruşeym nedir
ruşeym nedir

Sağlıklı beslenmek isteyenler için en iyi tercihlerden birisi de buğday ruşeymidir. Ruşeym buğdayın en besleyici ve faydalı bölümüdür. Buğdayın embriyosu olarak da adlandırılan buğday rüşeymi, tohumun en tepesinde bulunur ve tohumun üremesini sağlar. Ruşeym ne demek, ruşeym nedir, ruşeym buğdaydan neden çıkarılır önce bu sorularımızın cevabını görelim.

Siyez Unu Nedir

Buğdaydan beyaz un elde edilirken buğdayın işlem görmesi sırasında bir çekirdek içinde bulunan ruşeym çıkarılmaktadır ve işlem görmektedir. Bir tahıl ürünü olan unun üretilmesi sırasında unun ekşimemesi için ruşeymi buğdaydan çıkarırlar. Buğdayın işlenmesi sırasında 1 ton buğdaydan yaklaşık olarak 1 kg kadar rüşeym elde edilir.

Ruşeymin buğdaydan çıkarılmasının olumsuz yanları da vardır. Ruşeym buğdaydan ayrıştırıldığında unun besin değerleri düşmektedir. Aynı zamanda buğdayın en faydalı maddesi ola ruşeym iyi bir lif ve E vitamini kaynağıdır. Ruşeym kan değerlerimiz için çok önemli olan demir minerali içerir ve folik asit zenginidir.

Yaklaşık 2 yemek kaşığı buğday ruşeyminde 1,5 gram doymamış yağ bulunur, 2 gram karbonhidrat ve lif içerir. 2 yemek kaşığı buğday ruşeymi yaklaşık 60 kaloridir.

B vitaminleri bakımından oldukça zengin bir tahıl olan ruşeym bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Bildiğiniz gibi tahıl ürünleri genellikle kan şekerini hızlı yükseltir. Ancak buğday ruşeymi kan şekerini dengeler ve kötü kolesterolün yükselmesini engeller. Buğday ruşeymi insan sağlığı için çok faydalı olan mineralleri de içerir. Demir, çinko, selenyum, magnezyum, kalsiyum ve manganez minerallerini buğday rüşeyminden elde edebilirsiniz. Gelin şimdi rüşeymin faydalarını daha yakından görelim.

Siyez Ekmeği Faydaları

Buğday Ruşeymi Faydaları Nelerdir

buğday ruşeymi faydaları nelerdir
buğday ruşeymi faydaları nelerdir

Besin değerleri bakımından zengin bir besin olan buğday ruşeymi içerdiği vitamin ve minerallerle sağlığımız için birçok fayda sağlar.

Ruşeymin faydaları nelerdir;

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Vücut direncimizin ve beden sağlığımızın yerinde olması için vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarız. Mineral ve vitaminlerin bol miktarda olduğu besinlerle beslenmek bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve bizi hastalıklara karşı korur. Buğday ruşeymi en faydalı tahıl gruplarındandır. Bağışıklık sistemi için en faydalı bileşenlerden birisi de antioksidanlardır. Buğday ruşeyminde bulunan ve protein içeriğinden gelen hydrolysates isimli madde antioksidan görevi görür. Buğday ruşeymi hem protein içeriği hem de vitamin ve mineral zengini olmasından dolayı bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir.

Kalp Sağlığımızı Korur; Buğday ruşeymi kötü kolesterol olarak da bilinen kandaki LDL kolesterolünü dengeler. Damar tıkanıklığına sebep olmaz ve kalp sağlığını korur. Doymamış yağ oranı bakımından zengin bir tahıl olan buğday ruşeymi omega-3 yağ asidi de içerir.

Yaşlanma Geciktirici Etki Gösterir; Buğday ruşeymi içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cilt sağlığını korur ve yaşlanmayı geciktirir. Cilt sağlığı için en faydalı vitaminlerden olan E vitamini zengini olan buğday ruşeymi aynı zamanda protein zengini olduğu için ciltte bulunan küçük kasların kendini korumasını sağlar. Kırışmayı geciktirir, güneş yanığı ve egzama gibi kızarıklıkların geçmesine yardımcı olur.

Performans Arttırıcıdır; Sağlıklı beslenmek ve spor yapmak isteyenler için en çok tercih edilen tahıl grubu olan buğday rüşeymi, düzenli olarak tüketildiğinde yüksek enerji sağlar ve egzersizlerde performans arttırıcı etki gösterir. Buğday ruşeymi performans arttırıcı madde olan octacosanol salınımını arttırarak enerji akımını da hızlandırır. Ancak bilmelisiniz ki performans artması için buğday ruşeymi tüketmek tek başına yeterli değildir. Kişinin beden sağlığı ve yaşam biçimi de oldukça önem taşır.

Kas Sağlığını Korur; Spor yapanların en çok dikkat ettikleri konu kas kütlelerini korumak ve arttırmaktır. Kaliteli protein içeren tam tahıllı besinler de kas yapımına katkı sağlar. Aynı zamanda bu besinler sindirim sistemini daha iyi çalıştırır. Kaliteli protein içeren tam tahıllı besinler kas kütlesinin artmasına da katkı sağlar. Buğday ruşeymi kaliteli protein içeren bir besindir. Hücrelerin korunmasının yanında, kas kütlesini arttırmak isteyenlerin de tercih ettiği önemli bir besindir.

Kanserden Korur; Hiçbir besin tek başına kansere karşı etkili değildir. Ancak biliyoruz ki kanseri tetikleyen en önemli sebeplerden biri de beslenme bozukluğudur. Buğday ruşeymi besleyici özelliği yanı sıra vitamin ve mineral zengini olmasından dolayı hücreleri korur. Kanserden koruyuculuğu ise glikoz metabolizmasını azaltmasından gelir. Glikoz metabolizmasını keserek, kanser hücrelerini yükselten sistemi de yavaşlatmış olur.

Siyez Bulguru Pilavı Tarifi

Ruşeym Zayıflatır Mı

Zayıflamak isteyenler için tahıl ürünleri her zaman porsiyon kontrolü yapılarak tüketilen besinlerdir. Buraya kadar da gördüğümüz gibi buğday ruşeymi en faydalı tahıl ürünlerinden biridir.Peki rüşeymin zayıflamaya etkisi bereden gelmektedir? Buğday ruşeymi bol miktarda lif içerir ve aynı zamanda da protein deposudur. Protein kas kütlesinin artmasını sağlayan bir maddedir. Lif ise sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarını azaltır. Lifli besinlerin en önemli özelliklerinden biri de tok tutmasıdır. Ancak her şeye rağmen unutulmamalı ki  buğday ruşeymi de bir tahıldır ve kilo vermek isteyenler tüketirken porsiyon kontrolü yapmalıdır. Zayıflamak isteyenler, diyet yapanlar buğday ruşeymini beyaz unun yerine tercih edebilirler.

Buğday Ruşeymi Zararlı Mı

Peki bunca faydaları içerdiği vitamin ve minerallerle öne çıkan buğday ruşeymi zararlı mıdır? Buğday ruşeymi bir  tahıl ürünüdür ve kalori içerir. Aşırı tüketimi söz konusu olduğunda bazı yan etkileri görülebilir. Ruşeym aşırı tüketildiğinde fazla kalori alımına neden olabilir. İyi bir tahıl grubu olduğu için beyaz un yerine tüketilebilir ancak günlük kalori alımına dikkat edilerek porsiyon kontrolü yapılmasında yara vardır.

Gluten Alerjisi

Faydaları ile öne çıksa da buğday ruşeymi gluten içerir ve gluten hücrelerimiz için zararlıdır. Çölyak gibi rahatsızlıkları olanlar ile gluten alerjisi olanlar için ruşeym yan etkiler gösterir. Gluten alerjisi olanlar için buğday ruşeyminin aşırı tüketimi sindirim sorunları yaşatabilir. Gluten alerjisi olanlar için gluten içermeyen ürünler tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA