Sabah Kalkınca Baş Ağrısı Neden Olur

sabah kalkınca baş ağrısı
sabah kalkınca baş ağrısı

Her sabah uykudan baş ağrısı ile uyanmak, sabah kalkınca ense ve baş bölgesinde zonklama tipinde ağrı olması cidden sıkıcı ve çok sık karşılaşılan bir durumdur.  Yapılan bir araştırmaya göre her 15 kişiden 1’i sabah kalkınca baş ağrısı şikâyetleri yaşıyor. Ve bu durum kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Eğer siz de sabah kalkınca baş ağrısı ile sık sık karşılaşıyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sabah Kalkınca Mide Ağrısı Neden Olur

İş, özel ve sosyal hayatımızı olumsuz yönde derinlemesine etkileyen ve yaygın bir şekilde karşılaşılan sabah kalkınca baş ağrısının pek çok nedeni olabilir. Sabah kalkınca baş ağrıları sık tekrarlıyor ve uzun süre geçmiyorsa beyin tümörü habercisi bile olabilmektedir. Bu nedenle sabah kalkınca baş ağrılarınız uzun süre geçmiyorsa uzman bir doktora danışmanız tavsiye edilmektedir.

Baş ağrıları genel olarak iki türlü incelenmektedir. Migren, kronik baş ağrıları ve kinetik baş ağrıları tek taraflı ve şiddetli olması açısından birincil baş ağrıları yani primer baş ağrısı olarak nitelendirilmektedir. İkincil baş ağrıları ise beyindeki herhangi bir sorundan kaynaklanan baş ağrılarıdır. İkincil baş ağrıları genellikle sabah kalkınca baş ağrısı olarak görülmektedir. Bunun sebebi ise kafa içi basıncın artışıdır. Özellikle uykuda nefes alıp vermedeki yavaşlama, beyinde yer alan bir lezyonda ödem oluşmasına sebep olur. Sabah saatlerinde ödem seviyesi arttığı için sabah kalkınca baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı ve kusma da görülmektedir. Genellikle baş ağrıları migren ile karıştırılmaktadır.  Ancak sabahları uyandığınızda sık tekrarlayan ve uzun süren baş ağrılarına mide bulantısı ve kusma da eşlik ediyorsa mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Sabah Kalkınca Baş Ağrısı Nedenleri

sabah kalkınca baş ağrısı neden olur
sabah kalkınca baş ağrısı neden olur

Sabah kalkınca baş ağrısı neden olur sorusunun cevaplarını hep birlikte inceleyelim;

 • Sabah kalkınca baş ağrısının görülme sebebinin genel olarak kaygı ve depresyon kaynaklı olduğu söylenmektedir. İngiltere’ de yapılan bir araştırmaya göre kaygı düzeyi yüksek olan kişilerde sabah kalkınca baş ağrısı görülme düzeyinin diğer kişilere göre 2 kat daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca depresyonun ilk belirtileri arasında sabah kalkınca baş ağrısı görülmesi dikkat çeken bir noktadır. Kaygı ve depresyon için kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de sabah kalkınca baş ağrısı şikâyetlerine sebep olduğu bilinmektedir.
 • Sabah kalkınca baş ağrısına sebep olan bir diğer sebep ise uyku apnesidir. Sabah kalkınca baş ağrıları şikâyeti görülen kişilerin % 74’ünde uyku apnesi olduğu yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür. Uyku apnesi, nefes durması nöbetleri, horlamalar, burun tıkanıklığı sebebiyle ağızdan nefes alma sonucunda gece boyu beyne yeterince oksijen gitmemesi sabah kalkınca baş ağrısı şikâyetlerini artmasına sebep olmaktadır. Uyku apnesi tedavi edildiğinde sabah görülen baş ağrılarında da önemli azalmalar tespit edilmiştir.
 • Kronik baş ağrıları ve migren gibi gerilim tipi baş ağrıları uykudan uyandırır şiddette yaşanabilir.Bu gibi ağrılar da sabah kalkınca görülen baş ağrılarına sebep olabilmektedir.
 • Sabah 4 ile 8 saatleri arasında vücudumuzun ürettiği ve salgıladığı doğal ağrı kesicilerin azalması neticesinde sabah kalkınca baş ağrısı şikâyetlerinin daha yoğun bir şekilde yaşanmasına sebep olmaktadır.
 • Hipertansiyon, kan basıncı problemi olan kişilerde sabah kalkınca baş ağrısı görülme riski daha da fazla olmaktadır.
 • Uykusuzluk ya da çok uzun süreli uyumak, uyku saatlerindeki değişiklik ve dengesizlik de sabah kalkınca baş ağrısı şikâyetlerini artıran etkenler arasında yer almaktadır.
 • Gece boyu düşen kan şekeri sabah kalkınca baş ağrısına sebep olmaktadır.
 • Akşamdan alınan alkol miktarının fazla olması sabah görülen baş ağrısı hislerinin artmasına neden olmaktadır.
 • Ergonomik ve ortopedik olmayan yatak ve yastıkta uyumak sabah kalkınca baş ağrısına sebep olmaktadır.
 • Odanın ısısı, nem miktarı, ses geçirgenliği gibi durumlar da sabah görülen baş ağrılarını etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.
 • Vücuttaki magnezyum eksikliği özellikle sabah kalkınca baş ağrısı şikâyetlerine sebep olmaktadır.
 • Sabah saatlerinde endorfin hormon salgılamasının azalması baş ağrılarına sebep olduğu bilinmektedir.
 • Kişide görülen sinüzit, alerjik nezle, çene yapısındaki bozukluklar, burun kemiği eğriliği de sabah kalkınca baş ağrısına sebep olan unsurlar arasında yer almaktadır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Sabah Kalkınca Baş Ağrısı İçin Öneriler

 • Öncelikle baş ağrısının altında yatan bir hastalık olup olmadığını doktora giderek çeşitli tetkik ve tahliller yaptırarak araştırmanız, önce bu hastalığın tedavisini olmanız tavsiye edilmektedir.
 • Uyku düzenine dikkat edin. Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya özen gösterin.
 • Ortalama olarak en az 7-8 saat süreyle kaliteli bir şekilde uyumaya çalışın.
 • Uyuduğunuz odanın nem, ısı, ses ve ışık açısından uygun olmasına özen gösterin.
 • Uyku ve beyin fonksiyonlarını bozan aşırı kafein, alkol ve tütün kullanımından uzak durun.
 • Uyku kalitesini bozan telefon ve bilgisayar gibi araçları yatak odanızdan uzakta tutun.
 • Uyku öncesi rahatlama için meditasyon ve nefes egzersizleri yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA