Sabah Kalkınca Mide Ağrısı Neden Olur

sabah kalkınca mide ağrısı neden olur
sabah kalkınca mide ağrısı neden olur

Mide, içindeki besinleri kimyasal ve fiziksel olarak parçalamakla görevli olan önemli bir iç organımızdır. Mideye gelen besinlerin mide özsuyu ile birlikte emilimi sağlanır. Emilimi gerçekleşmeyen besinler ise mide kasılma hareketleri ile bağırsağa gönderilir.

Mide sindirim sistemi içinde çok önemli bir organdır. Dolayısıyla sindirim sistemi sağlığı için mide sağlığına da çok dikkat etmek gerekmektedir. Buna rağmen yaygın bir şekilde mide ağrıları görülmektedir. Özellikle sabah kalkınca mide ağrısı insanlar arasında sıkça görülen bir mide ağrısı durumudur.

Sabah kalkınca mide ağrısı çekenler bu durumu genellikle hafife alır ve geçiştirir. Fakat vücudun çeşitli bölgelerinde aniden oluşan bu tip ağrıların birtakım hastalıkların habercisi olabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

Mide ağrıları hareketlerin kısıtlanmasına ve ağrılı sancılara sebep olabilmektedir. Sabah kalkınca mide ağrısı şikâyetleri yediden yetmişe herkeste birçok nedenden dolayı görülmektedir. Örneğin çocuklarda sabah kalkınca mide ağrısı şikâyetlerinin görülmesinin sebebi genellikle zararlı gıda ile aşırı beslenme olduğu söylenmektedir. Yetişkinlerde ise sabah kalkınca mide ağrısı şikâyetlerinin sebeplerini kendi kendimize ortaya koymak zor olacağı için doktor muayenesi gereklidir.

Özellikle sabah kalkınca mide ağrısı şikâyetleri uzun sürüyorsa ve 1 gün boyunca iyileşme eğilimi göstermediyse hemen uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Özellikle mide ağrısının yanı sıra sabah kalkınca baş ağrısı da görülüyor olabilir. Bu tarz geçmeyen ağrıların altında yatan ciddi hastalık belirtileri de olabilir. Bu anlamda mide ağrısı tedavisi için çok önemli olan erken teşhis hayat kurtaracaktır.

Sabah Kalkınca Baş Ağrısı Neden Olur

Sabah Kalkınca Mide Ağrısı Neden Olur

Tabi her hastalıkta olduğu gibi ağrının sebepleri ve nedenleri öğrenmek iyileşme için çok büyük bir adımdır. Bu anlamda sabah kalkınca mide ağrısı neden olur sorusunun cevabını öğrenerek mide ağrısının altında yatan sebepleri araştırmak, tedavi için uygun yöntemi bulmak anlamında çok önemlidir.

Şimdi gelin hep birlikte görelim sabah kalkınca mide ağrısı neden olur?

 • Sabah kalkınca mide ağrısı görülmesine bir önceki gün yapılan ağır egzersizler sebep olabilir.
 • Bir önceki gece yenen börek, mantı gibi ağır ve yağlı hamur işi yemekleri çok fazla yemek sabah kalkınca mide ağrısı yaşanmasına sebep olabilir.
 • Yaşanan hazımsızlık problemleri de sabah kalkınca mide ağrısına sebep olabilir.
 • Mide veya bağırsaklarda yaşanan gaz sıkışması sabah kalkınca mide ağrısı şikâyetlerini artıran etkenlerdendir. Özellikle geceden yenen kuru fasulye gibi gıdalar gaz birikmesine ve sabah kalkınca mide ağrısı yaşanmasına sebep olmaktadır.
 • Sabah kalkınca mide ağrısı yaşamanın sebepleri arasında bazı hastalıkların belirtileri de olabilir. Örneğin glutenli ürünlere alerjisi olan bireylerde görülen çölyak hastalığı sabah kalkınca mide ağrısı şikâyetleri ile ilk belirtilerini gösterebilmektedir.
 • Sindirim kaslarındaki zorlanma sebebiyle oluşan bağırsak sendromu hastalığı sebebine bağlı olarak sabah kalkınca mide ağrısı şikâyetleri artabilir.
 • Laktoz toleransı olan hastalarda yani süt ve süt ürünlerine alerjisi olan kişilerde sabah kalkınca mide ağrısı şikâyetlerinin artmakta olduğu görülmektedir.

Mide Fıtığı Nedir Belirtileri Nelerdir

 • Sabah kalkınca mide ağrılarına sebep olan bir diğer hastalık ise reflüdür. Alçak yastıkta yatmak sabah kalkınca boğaz ağrısı ve mide yanması gibi problemlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu şikâyetleriniz uzun süre geçmiyorsa reflü hastalığı ile ilgili tetkikler yaptırmanız tavsiye edilir.
 • Sabahları kalkınca mide ağrısı tek başına seyrediyorsa ağrının kaynağı sindirim sebepli olduğu söylenebilir. Ancak mide ağrısının yanı sıra ateş, kusma, vücutta kızarıklık ve şişkinlik gibi belirtiler de görülüyorsa acil doktor müdahalesi için tıbbi yardım alınması gerekmektedir.
 • Sabahları kalkınca mide ağrısı kronik ve süreğen bir şekilde görülüyorsa mutlaka uzman bir hekime danışmanız ve gereken tedavi yöntemini uygulamanız tavsiye edilmektedir.

Sabah Kalkınca Mide Ağrısı İçin Öneriler

sabah kalkınca mide ağrısı için öneriler
sabah kalkınca mide ağrısı için öneriler
 • Gece yatmadan en az 3-4 saat önce yeme içmeyi kesin.
 • Mide hassasiyeti olan kişilerin ağır yemeklerden kaçınmaları gerekmektedir.
 • Gece yatmadan önce süt ve süt ürünleri gibi laktoz içerikli ürünlerin tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.
 • Baklagil tüketimini gaz oluşumunu artıracağı için porsiyon miktarına dikkat ederek tüketmekte fayda vardır.
 • Bol su için. Bu sayede sindirim ve hazımsızlık problemlerini azaltarak sabah kalkınca mide ağrısı şikâyetlerini en aza indirebilirsiniz.
 • Özellikle akşam öğünlerinde midenizi çok yormayacak sebze ağırlıklı, hafif yağlı ve az tuzlu beslenmeye dikkat edin. Böylece sabah kalkınca görülen mide ağrılarını önlemiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA