Saç Bakımında Kullanılan Doğal Ürünler Nelerdir

saç bakımında kullanılan doğal ürünler
saç bakımında kullanılan doğal ürünler

Doğal Saç Bakımı

Binlerce yıldır insanlar doğal saç bakımına çok özen göstermiştir.  Tarih boyunca insanlar doğal saç bakımı için neler yapılabileceği ile ilgili çözüm arayışlarına girmişler ve bu konuda günümüze kadar olan süreçte çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Tüm bu araştırmalar incelendiğinde insanların saç bakımı için öncelikli olarak doğal ürünlerden yaralanmış olması dikkat çeken bir noktadır. Çünkü saç; rengi, boyu, tipi ile bizi diğer insanlardan ayıran temel bir fiziksel özelliktir. Ayrıca saç insanların temel kişilik özelliklerin yansıması olarak da görülebilir. Dış görüntü anlamında birçok önemi vurgulanmasından dolayı günümüzde de insanlar saçlarına ve saç bakımına doğal yollarla özen göstermeye devam etmekte ve bu anlamda doğal tamamlayıcı ve destekleyici ürünler kullanmaktadırlar. Araştırmaların bir diğer göstergesi ise tarih boyunca saç bakımında kullanılan doğal ürünlerin çeşitlilik göstermesinde başlıca sebep olarak kültürel özellikler ve yaşanılan coğrafi şartlar belirleyici olmuştur.

Saç Bakımında Kullanılan Doğal Ürünler

Yıllardır insanlar tarafından saç bakımında kullanılan doğal ürünler olarak birçok ürün söylenmiştir. Yapılan bilimsel araştırmalar ışığında derlenen yazımızda çeşitli saç hastalıklarında ve saç bakımında kullanılan doğal ürünlerden kısaca bahsedeceğiz.

Doğal Saç Bakımında Sarımsak

Hint Dermatoloji, Veneroloji ve Leprology isimli tıp araştırmaları dergisinde 2007 yılında yapılan araştırma sonuçlarına göre; İran’da dermatolojik araştırmacılar tarafından bir deney yapılmıştır. Bu deneye göre saç dökülmesi hastalığı olan hasta grubunun birine saç dökülmesinin gerçekleştiği yerlere sarımsak sürülerek uygulanmış, diğer hasta grubuna sarımsak uygulanmamıştır. Elde edilen sonuçlara göre; sarımsak sürülen hasta grubundaki insanların saçlarının dökülerek kelleştiği bölgelerde tüylerin yeniden oluşumunu sağladığı keşfedilmiştir. Sarımsak yeni saç çıkışına yardım ettiği gibi var olan saç tellerini de güçlendirdiği görülmüştür.

Doğal Saç Bakımında Soğan Suyu

Kulağa hoş gelmediğini düşünebilirsiniz ancak soğan bilimsel araştırmalarla da desteklenmiş önemli bir saç bakımı ürünüdür. Saç bakımında soğan suyu kullanarak yenilenmiş, güçlenmiş ve canlanmış saçlara sahip olmak hayal değil. Soğan içerdiği sülfür maddesi sayesinde saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca saç bakımında soğan suyunu kullanarak da saçlarınızın erkenden beyazlamasının da önüne geçmiş olacaksınız.

Soğan Suyu Nasıl Hazırlanır?

Özellikle de bakteri ve mantar oluşumuna önleyici olarak çok önemli olan soğan suyunun nasıl uygulandığı çok önemlidir. 1 su bardağı su (200 ml) ve 1 adet kabuğu soyulmuş soğanı cezve gibi bir kapta kaynatıp süzün. Ardından ılımaya bırakın. Ilınmış olan soğan suyunu saç diplerinize yumuşak hareketlerle sürün. Havluya sarıp 15-20 dakika bekleyin. Ardından şampuan ile yıkayın. Bu işlemi haftada iki kez gönül rahatlığıyla uygulamaya devam ederseniz saçlarınız hızla ve sağlıklı bir şekilde uzayacaktır.

Yeşil Çay İle Kepeklere Son

Yeşil çay ile kepeklere son vermek mümkün. Nasıl mı? Tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan yeşil çayın faydaları saymakla bitmez. Yeşil çay ile yapılan saç bakımı, bitkinin içeriğindeki güçlü antioksidanlar sayesinde çok önemli sonuçlar vermiştir. Yeşil çay ile yapılan saç ve saç derisi bakımları neticesinde özellikle kepeklenme oranını önemli miktarda önleme ve var olan kepek sorununda önemli düzeyde azalmalar sağlamıştır. Hazırladığınız doğal yeşil çayı ılınması için bekleyiniz. Ilındıktan sonra saç diplerine sürünüz. Haftada iki kez tekrar edebilirsiniz. İstikrarlı bir şekilde uygulamaya devam ettiğinizde kepek sorununuz kalmayacaktır.

Saç Dökülmesine Çözüm Aloe Vera

Birçok insanın saç ile ilgili en temel sorunlarından biri olan saç dökülmesi için yapılan dermatolojik araştırmalar sonucunda saç dökülmesine çözüm aloe vera olarak tespit edilmiştir. Saç bakımı için sık kullanıldığında saç gelişimine olumlu katkılar sağladığı görülmüştür. Aloe vera içeriğindeki vitamin, aminoasit gibi iyileştirici ve onarıcı yapılar sayesinde saç derisi hastalıklarında da etken madde olarak kullanılmaktadır. Saç dökülmesine çözüm olarak aloe vera saç maskesi yapabilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle aloe vera yaprağının içindeki jel yapıyı çıkarmak. Mikserde su gibi oluncaya kadar iyice çırpın ve saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar sürüp yaklaşık 1 saat kadar bekletin. Saçınızı yıkayın.

Ada Çayı İle Saç Bakımı

Ada çayı ile saç bakımı nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir? Ada çayı çok etkili bir yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Bu anlamda çok iyi bir saç toniği görevi görür. Saç ve saç derisine düzenli olarak uygulanması sonucunda deride ve saçta canlılık, parlaklık, güçlülük sağlayacaktır.

Ada Çayı Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Ada çayı maskesi için gereken malzemeler; bir miktar biberiye ve bir miktar ada çayı 3 dakika suda kaynatılır. Ve 3-4 dakika demlenmeye ve ılımaya bırakılır. Saçlı deriye yavaşça ve masaj yaparak uygulanır. Biraz bekletildikten sonra saç yıkanır. Haftada bir kez uygulama tekrar edilebilir.

Saç Bakımında Bitkisel Yağlar Hangileridir

Jojoba Yağı: Yağlı saçlardaki sebumun atılmasına katkı sağlarken, saçın canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı: Çok işlemden dolayı zarar görmüş saçların kendini yenilemesi için çok önemli bir yağdır. Saçtaki protein kaybını önlerken, saç için ideal nemlendirmeyi sağlamaktadır.

Argan Yağı: Kuru, mat ve kıvırcık saçlara sahip bireylerin yaşadığı sorunları bu saç yağı kullanımı ile oldukça azaldığı görülmektedir.  Saça doğal rengini verirken, saçı güneş ışınlarının zararlı etkilerinden ve diğer çevresel faktörlerden korumaktadır.

Badem Yağı: İçeriğinde barındırdığı asitler sayesinde saçı beslediği ve güçlendirir. Tarih boyunca halk arasında saç bakımı, güçlenmesi  için uzmanlar tarafından önerilen badem yağı, saç dökülmesi ve çabuk kırılan saç telleri sorunu yaşayan insanlar ve kepek sorunu olanlar tarafından sıklıkla kullanmaktadır.

Zeytin Yağı:  Doğal sızma yöntemi ile elde edilmiş olan zeytin yağı saç ve saç derisi bakımında önemli olan bir diğer bitkisel yağdır. Düzenli olarak saçlı deriye uygulanan zeytin yağının dış faktörlerden etkilenmiş saçlarda zamanla görülen saç dökülmesini önlediği, saçlı deri hastalıklarını onardığı, saç yapısını iyileştirdiği ve güçlendirdiği, matlaşmayı gidererek daha parlak canlı bir görünüm sağladığı bilinmektedir.

*Tüm ürünlerin doğal da olsa kullanımlarının saç tipine, yaş, cinsiyet, hormon özelliklerine bağlı olarak değişebileceğini ve yine bu ürünler doğal da olsa kullanılmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA