Saç Botoksu Keratin Bakımı Nedir, Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

saç botoksu keratin bakımı nedir evde keratin bakımı nasıl yapılır
saç botoksu keratin bakımı nedir evde keratin bakımı nasıl yapılır

Saç Botoksu Keratin Bakımı Nedir, Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda herkes tarafından oldukça merak konusu olan saç botoksu, keratin bakımı nedir ve keratin yüklemesi nasıl yapılır, evde keratin bakımı nasıl yapılır, keratin bakımı ne işe yarar ve keratin bakımı zararlı mı gibi merak edilen bir çok sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Saç ve tırnaklar için çok önemli bir madde olan keratin nedir sorusunu cevaplayarak başlayalım…

Keratin Nedir?

Keratin saç ve tırnak yapısında bulunan çok önemli bir proteindir. İnsan vücudunda sadece saç ve tırnakta değil deri, cilt yüzeyi ve diş minesinde de keratin proteini bulunmaktadır. Keratin miktarı azaldıkça cilt, tırnak ve saç yapısında bozulmalar meydana gelir. Bu nedenle keratin düzeyini bozmamak ve ideal seviyede tutmakta fayda var.

Saç Botoksu Keratin Bakımı Nedir?

saç botoksu keratin bakımı nedir
saç botoksu keratin bakımı nedir

Keratin bakım uygulaması yopranmış saçları canlı, sağlıklı görünüme kavuşturmak için yapılan bir dizi saç bakım uygulamasıdır.

Saçlar çeşitli nedenlerden dolayı zamanla yıpranır. Bu nedenlerin başında kötü hava şartları, yetersiz saç bakımı, beslenme hataları, saç üzerinde yanlış yapılan uygulamalar, aşırı yapılan boya, fön gibi işlemlerden dolayı saçın canlılığını yitirmesi gelir. Hal böyle olunca dışarıdan saça takviye bakım yapmak kaçınılmaz olur. Her saç tipine göre farklı bakım çeşitleri ve uygulanan saç maskesi kürleri de vardır.

Saç açıcı kullanmak, sık sık fön çektirmek, maşa düzleştirici kullanmak ya da saç üzerine yapılan aşırı boya işlemleri sonucunda saç yapısındaki doğal keratin miktarını azalır ve cansız sağlıksız bir görünüm oluşur. Saçlarınızda aşırı derecede dökülme varsa, saç telleri zayıf ve cansız görünüyorsa, saç uçlarında çatallaşma ve tülerme söz konusuysa, saçınız mat ve cansız görünüyorsa doğal keratin miktarı azalmış demektir. Bu aşamda güzellik ve saç bakım uzmanlarının keratin yüklemesi önerdiğini ve keratin yüklemesi yaptıran kişilerin olumlu yorumlar yaptığını da hemen belirtelim.

Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

keratin bakımı nasıl yapılır
keratin bakımı nasıl yapılır

Keratin bakımı güzellik ve bakım merkezlerinde çeşitli aşamalarda yapılan bir keratin takviyesi işlemidir. Keratin bakımı keratin içeren özel şampuan ve saç kremi, saç yağı, saç sütü ya da saç maskesi formundaki içeriklerin saça uygulanmasıdır. Bu noktada unutulmaması gereken keratin bakımının düzenli aralıklarla tekrar edilmesi gerektiğidir.

Keratin bakımı sırasında olduğu gibi keratin bakımı sonrasında da keratin içerikli, sülfatsız ve tuzsuz şampuanlar ile günlük saç bakımına devam edilir. Yani keratin bakımı yaptırdıktan sonra sülfatsız şampuanların kullanılması keratin bakımının ömrünü uzatır. Normal şartlarda bakım sonrası keratin içerikli şampuanlar kullanırsanız 3 ay boyunca bakımın etkilerini saçlarınızda hissedebilirken, piyasada bulunan normal şampuanlar kullanmaya devam ederseniz keratin bakımının etkisi ancak 3 – 4 hafta kadar sürebilir. Keratin bakımının ardından köpüksüz ve sülfatsız saç bakım ürünlerinin kullanılmaya devam etmesi keratin bakımının kalıcılığını artırır.

Keratin bakımı ile saç tellerinde olan yıpranmaların keratin takviyesi ile onarılması amaçlanır. Keratin azalmasından dolayı bozulmuş saç yapısı keratin yüklemesi ile eski canlı ve sağlıklı görünümüne kavuşur. Keratin bakımı sonrası kullanıcılar saçlarının ışıl ışıl parladığını, yumuşacık olduğunu ve daha hacimli, güçlü saçlara sahip olduğunu belirtmişlerdir.

Keratin bakımının hangi aralıklarla yapılacağı saçın yıpranma durumuna göre farklılık gösterir. Örneğin aşırı yıpranmış saçlar ile hafif düzeyde yıpranmış saçlar için uygulanacak keratin bakım sıklığı aynı değildir. Bu nedenle saçlarınıza keratin bakımı yaptırmadan önce işin uzmanına danışmanızda fayda var.

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

evde keratin bakımı nasıl yapılır
evde keratin bakımı nasıl yapılır

Keratin bakımını güzellik merkezleri ya da kuaförlerde yaptırabileceğiniz gibi evde keratin bakımı uygulamasını da rahatlıkla yapabilirsiniz.

Saç botoksu olarak da bilinen evde keratin bakımı ile saçın kaybettiği keratin proteini geri kazandırmak, yıpranmış saçı onarmak mümkündür.

Evde keratin bakımı yapmak istiyorsanız özellikle dikkat etmeniz gereken noktayı belirtelim: Doğru ürünü seçin… Piyasada keratin bakım seti olarak satışı bulunan bir çok ürün bulunmaktadır. Keratin bakımı fiyatları arasında da ciddi oranda farklılıklar göze çarpmakta, hal böyle olunca akıllarda neden bu kadar fiyat farkı var gibi bir soru gelebilir. Fiyat farkının olmasının sebebi ürünün markası, içeriğindeki keratin miktarı ve kalitesidir. Bu nedenle evde keratin bakımı için tercih edeceğiniz ürün hakkında ciddi bir piyasa araştırması yapmanızı ve lisanslı ürünleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca ürün içeriklerinde formaldehit gibi maddelerin bulunmamasına özellikle dikkat edin.

Satın aldığınız ürünün içinde evde saç botoksu nasıl yapılır kılavuzu bulunacaktır. Bu kılavuzda anlatılanları adım adım uygulayarak evde keratin bakımınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Keratin Bakımı Saçı Düzleştirir Mi?

Keratin bakımı Brezilya fönü uygulaması ile karıştırılan bir konudur. Bu karışıklığın sebebi Brezilya fönü uygulamasında da keratin bakımı yapılmasıdır. Keratin bakımı Brezilya fönü gibi süreklilik gösteren bir düzleşme sağlamaz, saçları düzleştirmez. Ancak keratin bakımı sırasında yapılan ısı işlemleri sayesinde kabarmayı ve elektriklenmeyi azalttığı için fön etkisinin olduğu kabul görülmüştür.

Keratin Bakımın Faydaları Nelerdir?

  • Keratin bakımı ile saçın yıpranan bölümleri onarılır.
  • Keratin bakımı sonrası saçlar daha canlı ve parlak görünüme sahip olur.
  • İnce saç tellerini güçlendirir.
  • Saç tellerindeki kırılma ve kopmaları engeller.
  • Saçların sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Keratin Bakımının Zararları Nelerdir?

Piyasada bulunan kalitesi keratin bakım ürünlerinin kullanılması ciddi sonuçlara yol açabilir. Normalde doğal keratin bakımı ürünlerinde herhangi ibir kimyasal bulunmaması gerekir. Bu nedenle kimyasal içerikli keratin bakımı yaptırmak bırakın yararlı olmayı aksine oldukça zararlıdır. Özellikle ısı işlemi ile uygulanan keratin ürünleri formaldehit adı verilen kanserojen madde içerir ki bu madde solunum ve cilt yoluyla ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle keratin bakım ürünlerini titizlikle seçilmeli ve tamamen doğal olan keratin bakım ürünlerini tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA