Saç Derisi Kuruluğu Nedenleri, Nasıl Geçer

saç derisi kuruluğu nedenleri,nasıl geçer
saç derisi kuruluğu nedenleri,nasıl geçer

Saç derisi kuruluğu özellikle saç ile ilgili sorunların başında gelen yaygın bir problemdir. Saç derisi kuruluğu ölü saç derilerinin birikmesi sonucu oluşmaktadır. Saç derisi kuruluğu beraberinde saç tellerinin kopması, zayıf ve sağlıksız saçlar, kepeklenme gibi birçok saç problemini de doğurmaktadır.

Saç sağlığını kaybettiğinde uzama ve büyüme ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle saç sağlığı açısından gereken önlemlerin alınması tavsiye edilmektedir.

Saç Derisi Kuruluğu Nedenleri

saç derisi kuruluğu nedenleri
saç derisi kuruluğu nedenleri

Saç derisi kuruluğu nedenleri olarak genelde havanın kuru olması ya da kullanılan saç bakım ürünlerinin yan etkisi olduğu söylenmektedir. Özellikle bakımsız kalan saçlarda saç derisi kuruluğu sorunu daha çok görülmektedir. Saç bakımının yapıldığı ürünlerin yüksek alkol içermesi, kalitesiz olması ve aşırı kullanılması da saç derisi kuruluğu nedenleri olmaktadır.

Yıpranmış Saçlara Özel Saç Bakım Maskesi

Saç derisi kuruluğu nedenleri arasında gerginlik ve stres, beslenme hataları, çinko ve demir eksikliği, soğuk ve kuru havalar, saçın çok sık şampuanlanması, vitamin A eksikliği, B ve B kompleks vitamin eksiklikleri, omega 3 eksikliği başlıca yer almaktadır.  Saç kuruluğuna neden olan bazı cilt hastalıkları da vardır. ‘’Sebasöz bez dehidrasyonu’’ olarak nitelenen bu durum hastalıkları kafa derisinde pullanmalara ve saç derisi kuruluğuna neden olmaktadır.

Sedef, egzama, zona, dehidrasyon(vücudun aşırı susuz kalması), deri döküntülü yaralar, alerjik tepkiler saç derisi kuruluğu nedenleri olan hastalıklar arasında yer almaktadır.

Saç Derisi Kuruluğu Nasıl Geçer

saç derisi kuruluğu nasıl geçer
saç derisi kuruluğu nasıl geçer

Yaygın bir şekilde karşılaştığımız saç derisi kuruluğu rahatsızlığının çaresi olan bitkisel çözümler de mümkündür. Bitkisel tavsiyeleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı hatırlatmak isteriz. Saç derisi kuruluğu ile ilgili olarak doktor tavsiyesinde kullanılabilecek ilaç ve losyonlar bulunmaktadır. Saç derisi kuruluğu yaşanması sonucunda kafa derisinde kızarıklık, kaşıntı ve tahrişler görülebilmektedir.

Aloe Vera Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır

Çok hassas olan saç derisi ile ilgili olan sorunları çözmek, saç derisi kuruluğunu önlemek için bazı bitkisel yöntemlerin denenmesinde de fayda vardır. Saç derisi kuruluğu nasıl geçer, saç derisi kuruluğuna bitkisel çözüm önerileri nelerdir birlikte inceleyelim.

  • Saç derisi kuruluğunu önlemek için Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile masajı yaparak kaşıntı şikâyetlerini azaltabilirsiniz. Saç derisine yağ ile masaj yapılarak saç folüküllerine yönelik kan dolaşımını hızlandırılır ve saç derisinin temel besinlerini sağlanmış olur. Oda sıcaklığındaki yağı tüm saç derisine sürün. Havlu ile sarın 2 saat bekleyin. Sonrasında normal şekilde şampuanlayın ve durulayın. Saç derisi kuruluğunu önlemek için tavsiye edilen bu maskeyi haftada 1 kere uygulamanız yeterli olacaktır.
  • Saç derisi kuruluğu nasıl geçer diye sorduğumuzda karşımıza çıkan bir diğer cevap aleo vera seçeneğidir. Cilt nemlendirmesinde mucizevi sonuçları olan aleo vera bitkisinin saç derisi kuruluğunu önlemek için de kullanılması tavsiye edilmektedir. Aleo vera jeli saç derisine uygulanarak 20 dakika bekletilir. Haftada 1 kere uygulanması yeterli olan bu maske sonrası saçlarınızı normal şampuan ile yıkayıp durulayabilirsiniz.
  • Saç derisi kuruluğu için doğal bal kullanarak hazırlanan karışımlar da iyi sonuçlar vermektedir. Enfeksiyon riskini azaltarak saç ve saç derisini besleyen bal ile su karıştırıldıktan sonra hazırlanan karışım saç derisine masaj yapılarak sürülür. 15 dakika beklenir ardından durulama işlemi yapılır. Başka bir yöntem olarak bal ve zeytinyağını karıştırarak da bu işlemi aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Haftada en fazla 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Yumurtanın Saça Faydaları

  • Özellikle egzama, sedef, zona ve kepek kaynaklı olan saç derisi kuruluğu rahatsızlığında oldukça etkili olan bir diğer bitkisel ürün elma sirkesidir. Saç derisindeki kalıntıları, ölü hücreleri temizleyen ve saçın Ph dengesini sağlayan elma sirkesi saç sağlığı için oldukça faydalıdır. Su bardağının 3’te birine elma sirkesi, kalanına su ilave edilerek hazırlanan karışım saç derisine masaj yapılarak uygulanır. Havlu ile sararak 30 dakika süreyle beklenir. Ardından normal yıkama ve durulama işlemleri yapılır.
  • Saç derisi kuruluğu bitkisel tedavisi için çok önemli olan bir diğer unsur da muzdur. Muz içeriğindeki bileşenleri sayesinde saç derisini besler ve saç derisine bakım yapmaktadır. Muzun saç derisinde pullanma, iltihap ve saç kuruluğunun tedavisinde önemli etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle hazırlayacağınız muz maskesi ile saç derisi kuruluğunu önemli oranda azaltabilirsiniz. Muz maskesi için; 2 adet muzu iyice ezin. Saç derisine masaj ile uygulayın. 30 dakika bekletin. Normal bir şekilde yıkayın. Haftada en fazla 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA