Saç Dökülmesi Nedenleri, Önlemek İçin Çözüm Yolları

saç dökülmesi nedenleri,önlemek için çözüm yolları
saç dökülmesi nedenleri,önlemek için çözüm yolları

Saç dökülmesi deyip geçmeyin. Mevsimsel değişiklikler, hormon dengesi ile ilgili sorunlar gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkan saç dökülmesinin ciddi hastalıkların habercisi olabildiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu nedenle saç dökülmesini çok da hafife almamak gerekir.

Hem estetik hem sağlık açısından hakkında çok şey öğrenmemiz gereken saç dökülmesi nedir, saç dökülmesi nedenleri, saç dökülmesi önlemek için çözüm yolları gibi konularla ilgili olarak hazırladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Saç Dökülmesi Nedir

saç dökülmesi nedir
saç dökülmesi nedir

Saç dökülmesi nedir diye baktığımızda öncelikli olarak saç telinin ömrü büyüme evresi, dinlenme evresi ve dökülme evresi olarak 3 aşamadan geçtiğini görmekteyiz. Büyüme evresindeki saç teli ortalama olarak ayda 1 cm uzamaktadır. Daha sonra dinlenme evresinde ortalama 3 hafta geçirecektir. Son evrede ise saç teli ile saç folikülünün bağlantısının kopması nedeniyle saç dökülme evresi başlar. Bu evrede olan saç teli 2-5 ay içerisinde dökülmektedir. Saç dökülmesi olarak tanımlanan bu döngü ve her saç teli için saçın ortalama ömrü olan 4-6 yıl boyunca sürmektedir.

Yetişkin bir insanda günde ortalama 50-100tel saçın dökülmesi doğal saç dökülmesidir. Saç dökülme süresi ortalama olarak 2 ay sürmesi beklenmektedir. Kişinin günde 50-100 ‘den fazla saç teli 2 aydan daha uzun bir süre boyunca dökülüyorsa ciddi bir sağlık sorunu belirtisi olabileceği ihtimali düşünülerek uzman yardımı alması tavsiye edilmektedir.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Erkek ve kadınlarda sıklıkla ama farklı etkenlerle görülen saç dökülmesi nedenlerini detaylı bir şekilde inceleyecek olursak;

 • Genetik faktörler saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle erkeklerde görülen saç dökülmesinin temel sebebi genetik faktörlere bağlı olarak gelişen erkek tip hormona duyarlı saç dökülmesidir. Kronik olan bu saç dökülmesi sonucunda kellik gelişir. Ailesindeki bireylerde kellik olmasına bağlı olarak gelişen genetik nedenler sonucunda aşırı saç dökülmesi yaşayan kadınların sayısı son zamanlarda artış göstermektedir.
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları saç dökülmesi nedenleri Saç teli de tıpkı canlılar gibi beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Tek yönlü beslenme, yüksek karbonhidrat alımı, uzun süreli yaşanan açlık, dengeli ve düzenli beslenmemek gibi hatalı beslenme alışkanlıkları saç dökülmesine neden olmaktadır.
 • Vücudun genel vitamin ve mineral eksikliği yaşaması saç dökülmesini hızlandırdığı için saç dökülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. B12, D vitamini, folik asit, demir, biotin, çinko gibi vitamin ve mineraller düşük miktarda olduğunda saç yeterli beslenemediği için saç dökülmesi yaşanmaktadır.
 • Deri ve iç hastalıklar da saç dökülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Sedef hastalığı, egzama, akne, liken, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi cilt hastalıkları saç derisini de etkilemesi sonucunda saç dökülmesi yaşanmasına sebep olmaktadır. Altta yatan deri hastalığı tedavi edildiğinde yaşanan saç dökülmesi de tedavi edilmiş olunacaktır.
 • Hormonsal bozukluklardan kaynaklanan adet düzensizliği, tüylenme, sivilce sayısının artması, hızlı kilo alımı gibi sorunların yanı sıra saç dökülmesi görülüyorsa saç dökülmesinin nedenleri olarak hormonsal dengesizliklerden kaynaklandığı söylenebilir.
 • Depresyon, aşırı gerginlik, anksiyete gibi aşırı stres yükünden kaynaklanan hastalıklar saç dökülmesinin nedenleri arasında sayılmaktadır.
 • Boya-renk açıcı gibi aşırı kimyasal uygulamalar, saçı sımsıkı bağlamak, saçı aşırı fön ve kozmetik işleme maruz bırakmak, iç bone takmak saç dökülmesi nedenleri arasında görülmektedir.
 • Hamilelik sürecinde dökülmeyen saçların doğumdan sonra dökülmesi sebebine bağlı olarak saç dökülmesi görülmektedir.

Hamilelikte Akıntı Neden Olur

 • Saç dökülmesine neden olan diğer bir etken ise kemoterapi sürecinde alınan ilaçların etkisiyle yaşanan saç dökülmesidir. İlaç tedavisinin ardından saç tellerinin tekrardan çıktığı geçici bir saç dökülmesi nedenleri arasındadır.
 • Aniden ortaya çıkan saç kıran veya saç dökülmesinin nedenleri arasında diş çürükleri de sayılmaktadır. Dişteki iltihap saçlar üzerinde etkili olabilmektedir.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Çözüm Yolları

Saç dökülmesini önlemek için çözüm yolları aramak için öncelikle uzman bir dermatolog yardımı almak gerekmektedir. Böylece saç dökülmesinin doğru bir şekilde tanısı konulmuş olacaktır. Dermatolog tavsiyesi ile kişinin saç dökülmesinin nedenlerine uygun olarak saç dökülmesini önlemek için çözüm yolları tedavi amaçlı uygulanmış olacaktır.

Vitamin Eksikliği Nedir Vitaminlerin Faydaları

Öncelikli olarak saçı iyi beslemek ve bakım yapmak, protein ağırlıklı beslenmek saç dökülmesini önlemek için çözüm yollarından en uygun seçeneklerdir. Saç dökülmesinin tedavisinde altta yatan sebepleri iyi araştırmak gerekmektedir. Örneğin; saç dökülmesinin altında yatan sebep vitamin eksikliği olarak tespit edilirse doktor tarafından takviye ilaçlar verilmekteyken saç dökülmesinin sebebi troid gibi bir hastalık ise öncelikli olarak troid hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Saç dökülmesini önlemek için çözüm yolları olarak tavsiye edilenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Bilinçsiz yapılan diyetlerden uzak durmaya özen gösterin. Protein ağırlıklı ve dengeli beslenerek saçlarınızın dökülmesini en aza indirebilirsiniz.
 • Düzenli ve yeterince uyku uyumaya özen göstererek saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Uykusuzluğu Gideren Özel Karışım

 • Stres ve gerginlikten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışarak da saç sağlığınıza önemli katkılar sunabilirsiniz.
 • Folik asit, B12, demir yönünden zengin besinler tüketildiğinde saç teli beslenir ve güçlenir.Böylece saç dökülmesi önemli oranda önlenmiş olur.
 • Genel vücut sağlığının yanı sıra saç sağlığı için de sigara ve alkolden uzak durmanız tavsiye edilmektedir.

Ayrıca saç dökülmesi tedavisi için doktor kontrolünde ilaç tedavisi, saç mezoterapisi, PRP saç tedavisi, saç ekimi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Kişiye uygun tedavi yöntemleri ile ilgili detaylı bilgiyi dermatologunuzdan almanız tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA