Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

saç dökülmesine bitkisel çözüm
saç dökülmesine bitkisel çözüm

Saç Dökülmesi

Saç bakımına kadınlar da erkekler de günlük yaşamlarında çok önem verirler. Gür, hacimli sağlıklı saçlar neredeyse herkesin hayalidir. Ancak zamanla saçlarda yıpranmalar meydana gelebilir ve saç dökülmeleri yaşanır. Aslında cildimiz gibi saçlarımız da stres, mevsimsel değişikler, demir eksikliği ya da saça çok fazla işlem sonucu ( Fön, maşa, boy) etkilenebiliyor ve cansızlaşıp dökülebiliyor. Saçlarımız bir döngüye sahip ve bu döngüde saçlar; uzama, geçiş, dinlenme evresi geçiriyor.

Saç Dökülmesi Döngüsü 100 Telden Fazlaysa Dikkat

Uzmanlara göre başımızdaki saçların yaklaşık %80’i uzama evresinde ve bu süre ortalama 2 ile 6 yıl arasında değişiyor.  Bu süreyi tamamlayan saçlar daha sonra geçiş  ve dinlenme evresine geçiyor. Bu oran ise %20 civarında oluyor. Dinlenme evresinde ise saçlar 4-5 ay kadar kalıyor ve daha sonra saç dökülmesi başlıyor. Bir yandan da yeni saç çıkmaya başlamış oluyor. Bu döngü esnasında günde 100 tel saçın dökülmesi normal karşılanırken günde 100 telden fazla saç dökülmesi yaşanması durumunda ise bir uzmana başvurulması gerekiyor. Günlük yaşantısında fark edilir şekilde saç dökülmesi yaşayan kişilerin bu dökülmenin nedenini öğrenmeleri gerekmektedir.Ardından alınacak önlemler ve uygulanacak bakımlar sayesinde saç dökülmesinin önünde geçilebilir. Saç dökülmeleri normalden fazla yaşanıyorsa, sadece bir bölgede dökülmeler yaşanıyorsa, yastıkta, banyoda dökülen saç miktarında artış varsa her elimizi attığımızda 4-5 tel saç elimize geliyorsa ve dökülmeler 3 ayı geçiyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve gerekli tedavi ve bakım başlatılmalıdır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Saçlara gereken bakımı ve tedaviyi yaptıktan sonra saç dökülmesini ciddi oranda azaltabilirsiniz.  Bunun yanında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır; Örneğin çok sık fön çektirmemelisiniz. Beslenme  ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz.  Beslenme ve uyku saçlar için de çok önemlidir. Yeterli uyku almalısınız ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Islakken saçları havlu ile ovalayarak kurutmaktan kaçınmak gerekiyor.

Saç dökülmesine karşı evinizde bulabileceğiniz malzemelerle doğal saç bakım maske ve kürleri uygulayabilirsiniz.Gelin şimdi evinizde uygulayabileceğiniz birkaç örnek verelim;

Lavanta Suyu 

3 su bardağı su kaynatılır ve içine 1 tatlı kaşığı lavanta atılır. Yaklaşık 5 dakika demlenmesi sağlanır. Kaynatılan karışım ayrı bir kaba süzülür ve dinlendirilir. Önceden yıkayıp temizlenen saç bir kez de lavanta suyu ile yıkanır ve durulanır, daha sonra kurutulur. Lavanta suyu bakımı haftada 2 kez uygulanabilir.

Bal Maskesi 

Malzemeler; 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı tarçın, 2 adet yumurta 1 tatlı kaşığı badem yağı.

Tüm malzemeyi karıştırarak maskeyi saçınıza sürüp 10 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayıp durulayın. Bal maskesi haftada 2 ya da 3 kez uygulanabilir.

Saç Dökülmesine Karşı Maske
Rüyada Saç Dökülmesi Görmek
Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA