Saç Ekimi Nedir Nasıl Yapılır

saç ekimi nedir nasıl yapılır
saç ekimi nedir nasıl yapılır

Saç ekimi, saç dökülmesine bağlı olarak günümüzde pek çok kişinin yaptırdığı bir uygulamadır. Son yıllarda gittikçe rağbet gören estetik uygulama için farklı teknikler de uygulanmakta.

Ülkemizde gittikçe artan saç ekimi operasyonları sayesinde saç ekimi konusunda epey yol aldığımızın kanıtı. Saç ekimi öncesi ve saç ekimi sonrası gözle görülen farklar nedeniyle pek çok kişi saç ekimi kararı veriyor.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Peki, uzmanlar neleri tavsiye ediyor, saç ekimi konusunda dikkat edilmesi gereken konular neler?

Bu gün sizler ile faydalı olmasını temenni ettiğimiz saç ekimi nedir ve saç ekimi nasıl yapılır konu başlığı ile ilgili araştırma yazısını paylaşıyoruz… İyi okumalar diliyoruz… 

Saç Ekimi Nedir

saç ekimi nedir
saç ekimi nedir

Saç ekimi saç kaybı yaşayan çoğunlukla erkeklerin tercih ettiği bir estetik operasyonudur.  

Saç ekimi ya da diğer adı ile saç nakli dökülmeye karşı oldukça dirençli sayılan ense arkası, göğüs, genital gölge, bacak ve kollardan alınan kıl köklerinin saç dökülmesi yaşanan bölgeye taşınmasını kapsayan işlemine verilen isimdir.

Saç Dökülmesi Nedenleri, Önlemek İçin Çözüm Yolları

Erkeklerde ense arkasındaki kıl kökleri dökülmelere karşı en dirençli bölge olduğu için genellikle bu bölgedeki saç kökleri tercih edilir. Bu arada hemen belirtelim; kadınlarda yapılan saç ekimi işlemleri yeni nakil edilen saç köklerinin dökülme ihtimali daha yüksek olduğu için erkeklerde yapılan saç ekimi işlemlerinin başarı şansı daha yüksektir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır

saç ekimi nasıl yapılır
saç ekimi nasıl yapılır

Saç ekiminin başarılı bir şekilde nakledilmesi uzmanlık gerektirir. Saç köklerinin zarar görmeden dökülme yaşanan bölgeye taşınması işleminin doktorlar tarafından yapılması tavsiye edilir.

Saç ekiminde; 1 – 4 saç hücrelerini barındıran saç köklerinin nakledilmesi için uzman bir ekip çalışması gerekir. Son günlerde 1 – 4 hücreli saç köklerinin topluca ve hızla alınmasını kolaylaştıran ileri teknoloji FUT tipi saç ekimi daha sık tercih edilmektedir.

Saç nakli yapıldıktan sonra unutulmaması gereken bir diğer husus da nakil yapılan saçların zaman içerisinde genetik faktörlerden kaynaklı olarak dökülebileceği ihtimalidir. 

Saç Ekimi Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

saç ekimi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar
saç ekimi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar
 • Saç ekimi profesyonel bir çalışma gerektirir. Bu nedenle saç ekimi yapan doktor ve ekibi işinde uzman olmalı.
 • Saç ekimi işlemlerinde saç tellerinin doğru açılar ile ekilmesi gereklidir. Eğer doğru açılar ile saç ekimi gerçekleşmez ise görünüm doğal olmayacaktır.
 • Ayrıca saç ekimi gerçekleşmeden önce mutlaka üzerinde titizlikle çalışılması ve bir planlama yapılması gerekir. Aksi halde saç telleri kafa yapısına uyum sağlamaz ve kabarık görünür.
 • Saç köklerinin alınması esnasında oldukça dikkat edilmelidir. Zarar gören saç kökleri saç ekiminin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açacağı gibi saç dökülmelerine de sebep olur. Saç dökülmelerinden kaynaklı o bölgede bir daha saç çıkmayacağı için bu konu üzerinde hassasiyetle durulması ve asla ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Saç Dökülmesine Karşı Maske

 • Saç ekim fiyatları da dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Piyasa değerinin oldukça altında ucuz saç ekimi diyerek merdiven altı uygulamalar ile maalesef saç ekimi başarısızlıkla sonuçlandığı gibi kalıcı kelliğe de davetiye çıkarılmış oluyor. Bunun için güvenilir olmayan yerlerde ve işinin ehli olmayan kişilere itimat edilmemelidir.
 • Saç ekimi konusunda yapılan herhangi bir yanlış uygulamanın telafisinin olmadığını unutmamak gerekir.

Saç Ekimi Yan Etkileri

Tarihçesi oldukça eski yıllara dayanan saç ekimi konusunda merak edilen bir diğer konu ise saç ekimi işleminin olası yan etkileri nelerdir. Saç ekimi sonrası kişide belli başlı komplikasyonlar görülebilir. Bu yan etkilerin bazıları normal kabul edilse de bazıları hatalı uygulama olduğunu gösterir. Bu nedenle doktorunuzu durumdan haberdar etmeniz tavsiye edilir;

 • Saç foliküllerinin alındığı ve taşındığı bölgede hafif bazlı kanamalar görülebilir. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaçlar operasyon öncesinde alınmamalıdır.
 • Kafa dersinde kabarcıklı görünüm oluşabilir.
 • Dermoid kist oluşumu gözlemlenebilir.
 • Saç ekimi olan bölgede enfeksiyon görülebilir. Doktorunuzu bu durumdan hemen haberdar edin. Doktorunuz yapılan tetkiklerin ardından antibiyotik tedavisine başlayabilir.
 • Cilt yapısı yatkın olan kişilerde kafa derisi yaraları oluşabilir.
 • Saç tellerinin uzama yönünde terslikler görülebilir.
 • Diğer saç tellerinin dökülmesi de saç ekimi işleminin olası komplikasyonları arasında yer alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA