Saç Yağlanması Çözüm Nasıl Önlenir

saç yağlanması çözüm nasıl önlenir
saç yağlanması çözüm nasıl önlenir

Saç Yağlanması Nedir

Saç derisindeki yağ bezlerinin fazla çalışması sonucu saç tellerine ve saç diplerine yağlı bir görünüm vermesine saç yağlanması denir. Saç yağlanması kişiyi sosyal ilişkilerini direkt olarak etkileyen bir sorundur. Yağlı saçlar görsel açıdan kötü bir görünüm ortaya çıkmasına neden olurken, yağlanma şikayeti yaşayan kişiler tarafından da acil çözüme kavuşturulması gereken bir konu olarak gündeme gelmektedir. Bu nedenle saç yağlanması çözüm ve saç yağlanması nasıl önlenir konularını sizler için araştırdık. Ama önce dilerseniz saç yağlanması neden olur gelin hep birlikte öğrenelim.

Saç Yağlanması Neden Olur

Saç yağlanması neden olur sorusunun tek ve kesin bir cevabı yoktur. Saçların yağlanmasına sebep olan pek çok faktör ve ihtimalden söz edebiliriz. Saç yağlanması sebepleri kişiden kişiye göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin özellikle bazı saç tipleri yağlanmaya sebep olurken yediğiniz içtiğiniz her türlü besinin de saç yağlanmasına etki edebileceğini unutmayınız. Saç yağlanmasını artıran etkenler ve saç yağlanmasına neden olan başlıca faktörler şu şekildedir;

 • Saç derisi ile çok fazla oynanması
 • Deri altındaki yağları harekete geçirecek işlemlerin fazlaca yapılması
 • Saça sürülen bakım kremleri ve spreyler
 • Mevsimsel şartlar ve iklimsel özellikler
 • Aşırı sıcak duş suyu
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Genetik faktörler

Saç Yağlanması Çözüm

Saç yağlanmasına çözüm aramak bu derdi çeken her kişinin öncelikle isteğidir. Saç yağlanmasına çözüm olarak evde kendinizin kolayca hazırlayabileceğiniz bitkisel tarifleri sizler için araştırdık. Hazırsanız başlıyoruz…

saç yağlanmasına karşı sirkeli su
saç yağlanmasına karşı sirkeli su
 • Saç Yağlanmasına Karşı Sirkeli Su; Saç yağlanmasına kesin çözüm olarak kullanılan en ideal tarif olan sirkeli su ayrıca saç kepeklenmesine karşı da birebirdir. Deneyen bir çok kişinin sonuçlardan memnun kaldığı sirkeli su kürünü uygulamak için yapılması gerekenler oldukça basit. Bunun için öncelikle yarım litre ılık su içine 5 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin. Duştan sonra normal bir şekilde yıkayıp duruladığınız saçınıza bu karışımı dökün. Ve 7 – 8 dakika bekletin. Ardından ılık su ile saçlarınızı durulayın. Haftada 3 kere uygulayabileceğiniz sirkeli su kürü ile kısa sürede saçlarınızdaki yağlanmadan kurtulacaksınız.
saç yağlanmasına karşı karbonatlı su
saç yağlanmasına karşı karbonatlı su
 • Saç Yağlanmasına Karşı Karbonatlı Su; öncelikle hemen belirtelim saçların yağlanmasını en ideal şekilde çözüm sunan karbonatlı su karışımını yağlanma şikayeti olan herkesin mutlaka uygulamasını öneriyoruz. Bunun için 3 ölçü suya 1 ölçü olacak şekilde karbonatlı suyunuzu hazırlamanız gerekmektedir. Hazırladığınız karbonatlı su karışımını sprey şişe içine alın. Temiz saça çalkaladıktan sonra güzelce sıkın ve dipten uca saçın her yerine yedirin. 5 dakika bekletin ve durulayın. Dilerseniz bu uygulamayı duşta da yapabilirsiniz. Haftada 2 – 3 kere düzenli olarak uyguladıktan kısa bir süre sonra değişimi hemen fark edeceksiniz.
saç yağlanmasına karşı lavantalı su
saç yağlanmasına karşı lavantalı su
 • Saç Yağlanmasına Karşı Lavantalı Su; Lavantanın hem hoş kokusu hem de yağlanmayı önleyici etkileri sayesinde saçlarınızdaki değişimi kısa sürede fark edeceksiniz. Saç yağlanmasına karşı lavantalı karışımı hazırlamak için öncelikle orta boy bir tencere içine 1 litre su doldurun. İçine bol miktarda kuru ya da taze lavanta katın. Ocakta yaklaşık 9 – 10 dakika boyunca kaynatın. Rengi değişmeye başlayınca ocağın altını kapatın ve karışımı süzdükten sonra ılımaya bırakın. Soğuyunca lavantalı su karışımını sprey şişesine alın ve temiz, kuru saça dipten uca sıkın. Yaklaşık 30 dakika bekleyin ve saçlarınızı durulayın. Düzenli kullanım sonrası saçlarınızdaki yağlanma şikâyetlerinin önemli oranda azaldığını kısa sürede fark edeceksiniz.
saç yağlanmasına karşı biberiye ve kekik
saç yağlanmasına karşı biberiye ve kekik
 • Saç Yağlanmasına Karşı Biberiye Ve Kekik; Saçlarınızdaki yağlanma sorununa bitkisel çözüm olarak bir diğer alternatif yöntem ise biberiye ve kekik karışımıdır. Bunun için birer tatlı kaşığı biberiye ve kekik otunu 1 bardak kaynar su içine atın. 10 – 15 dakika kadar demlenmesi için bekletin. Süzdükten sonra sprey şişesine alıp kuru saçlara dipten uca uygulayın. 30 dakika kadar saçınızda beklettiğiniz karışımı ılık su ile durulayın. En başarılı sonuçları almak için haftada 2 kere olacak şekilde düzenli olarak uygulamayı ihmal etmeyin.
saç yağlanmasına karşı muz ve bal
saç yağlanmasına karşı muz ve bal
 • Saç Yağlanmasına Karşı Muz Ve Bal; Saç yağlanmasına karşı oldukça etkili bir diğer kür tarifinde şimdi de sıra. Bunun için 1 adet orta boy muzu robottan geçirip püre haline getirin. 1 yemek kaşığı bal ilave edip tekrar karıştırın. Karışımı hiç bekletmeden saçlarınıza dipten uca güzelce sürün. Bir bone ya da havlu ile sarıp yaklaşık 30 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Bu şekilde haftada 2 kere uygulayacağınız muz&bal karışımı sayesinde kısa sürede saçlarınızdaki yağlanmadan kurtulacağınızı hatırlatmak isteriz.
saç yağlanmasına karşı aleo vera
saç yağlanmasına karşı aleo vera
 • Saç Yağlanmasına Karşı Aleo Vera; Şampuanınızın içine katacağınız aleo vera ile saçlarınızdaki yağlanmadan kısa sürede kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için yapmanız gereken şey oldukça basit. Bu kürü uygularken yağlı saçlar için şampuan kullanılması başarılı sonuçlar alınmasını iyice artıracaktır. Yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş şampuandan bir çay bardağına 4/3’ünü dolduracak şekilde koyun. Daha sonra içine 1 tatlı kaşığı aleo vera jeli ilave edin. 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyunu da ilave ettikten sonra karışımı güzelce karıştırın. Saç maskesi gibi saçınıza dipten uca olacak şekilde güzelce sürün ve 5 dakika kadar bekletin. Ardından ılık su ile saçlarınızı güzelce yıkayın ve durulayın. Bu kürü haftada 2 ya da 3 kere uygulamayı ihmal etmeyin.

Saç Yağlanması Nasıl Önlenir

Saç yağlanmasını en aza indirmek ve önlemek için dikkatle uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar;

 • Yağlanmayı tetikleyecek her türlü etkenden uzak durun.
 • Aşırı sıcak su ile duş almayın.
 • Saç kremi uygulamasını kesinlikle saç diplerinize yakın değil sadece uç kısımlarına yapın.
 • Deri altındaki yağ hücrelerini aktif hale getirmemek için saç derisini çok hırpalamadan yıkanın.
 • Saç şampuanınızı saç tipinize uygun olarak tercih edin.
 • Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin.
 • Alkol ve sigara kullanımını en aza indirin.
 • Olumsuz hava koşullarından korunun.
 • Saç diplerinize duş sonrası bebe pudrası sürmek de yağlanmayı önleyen bir diğer yöntemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA