Saçkıran Nedir Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi

saçkıran nedir, neden olur, tedavisi
saçkıran nedir, neden olur, tedavisi

Saçkıran Nedir

Saçlarımızın kısmi olarak dökülmesini saçkıran olarak tanımlarız. Saçkıran saç derisinde oluşan mantarın sebep olduğu bir hastalıktır. Saç dökülmesine sebep olan bu mantar türü saç derisinde hızla yayılan bir özelliğe sahiptir.  Saçkıran; genellikle saç köklerini olumsuz etkiler ve saçlar yuvarlak ve parça parça şeklinde dökülür. Yani saç dökülmesinin olduğu yerde yuvarlak şekilde alan açılır ve saç derisi görülür.

Saçkıran iki farklı türdedir. Birinci tür; dişi saçkırandır. Dişi saçkıran daha hızlı yayılır ve saça ve saç derisine daha kolay ve kalıcı olarak yerleşen türdür. Erkek saçkıran; daha yavaş yayılır ve saçın her bölgesine aynı hızda etki etmez. Dişi ve erkek saç kıran türleri saçkıranın yayılma türü olarak çeşitlerini ifade eder ve saçkıran insanlarda kadın ya da erkek ayırt etmeksizin görülen bir hastalıktır. Ancak ergenlik ve çocuklukta daha sık görülebilir. Bunun nedeni; bu yaş aralığındaki bağışıklık sisteminin daha zayıf olmasıdır. Çünkü saçkıran bağışıklık sisteminin zayıflaması ve mikrop ve enfeksiyonlara daha dirençsiz olduğu zamanlarda oluşan bir hastalıktır.

Saçkıranın tıp alanındaki ismi; alopesi areata’dır ve saçkıran olarak saç dökülmesine sebep olsa da saçkıran  sakal, kaş, kirpik dökülmesine de neden olabilir.

Saçkıran Neden Olur

saçkıran neden olur
saçkıran neden olur

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla vücut mikroplara daha dirençsiz olur ve saç mantarı saç köklerine yerleşme alanı bulur saçkırana neden olan temel sebep bağışıklık sistemini zayıflaması ve mantar gibi enfeksiyonlara vücudun güçsüz kalmasıdır. Ancak bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla neden bazı bünyelerde saçkıran oluştuğunun nedeni henüz tam olarak bilinmememektedir. Saçkıran oluştuğu durumlarda bağışıklık sistemi zayıftır ve vücudu mikroplara karşı koruyamaz ve vücudu da hırpalar. Akyuvarlarımız saç köklerine saldırır. Bu saldırı sonucu saçlar ve saç köklerini etkiler. Saç dökülmelerine neden olur.

Saçkıranın en yaygın nedenleri arasında genetik faktör vardır. Ailesinde saçkıran olan birisinde saçkıran görülme olasılığı yüksektir. Ailesinde saçkıran dışında, tiroit hastalığı, lupus, romatoid artrit hastalıklarından birisi varsa saçkıran olma riski vardır.

Saçkıranın bir diğer nedeni de strestir. Stres, üzüntü, kaygı gibi ruhsal değişimler vücudu ve bağışıklık sistemini derinden etkiler. Saçkıranın temel sebeplerinden birisi de aşırı strestir. Yaşanan duygusal sıkıntılar, travmalar ve depresyon sonrasında saçkıran görülebilir. Ölüm, yoğun iş stresi, sınav dönemi ve boşanma süreci gibi dönemlerde saçkıran şikayeti görülebilir.

Saçkıran nedeniyle dökülen saçlar yeniden çıkar mı sorusu bu hastalıkla mücadele edenlerin en çok merak ettiği soruların başında gelir. Dökülen saçların çıkma olasılığı bünyeden bünyeye değişmektedir. Saçkıran tedavisi sonrasında bazı kişilerde saçlar yeniden çıkabilirken bazı kişilerde de saçlar yeniden çıkmayabilir. Ayrıca saçkıran sonrasında yeniden saçkıran oluşup oluşmayacağı da kesinlik kazanmış bir durum değildir.

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran tedavi edilerek geçen bir cilt ve deri hastalığıdır. Ancak tedavide kısa sürede başarıya ulaşmak için erken teşhisin de önemi büyüktür. Saçkıran tedavisinde öncelikli olarak saçkırana yani saç dökülmesine neden olan varsa; mantarın kurutulmasına başlanır. Tedavi mantarı yok edici; ilaçlar, toz saçkıran olan bölgeye sürülecek losyon ve kremler şeklinde yapılır.

Saçkıran tedavisinde ayrıca sprey ve iğne tedavisi de  uygulanmaktadır. Düzenli olarak kullanılan minoxil maddesi içeren bu spreyler saçkıran olan bölgeye uygulanır ve oldukça etkilidir.

Saçkıran Nasıl Geçer

Saçkıran bireyin yaşam kalitesini etkileyen rahatsız edici bir saç ve deri hastalığıdır. Saçkıran nasıl geçer sorusuna verilecek en doğru cevap bir dermatolog kontrolünde tedaviye başlamaktır.Saçkıran tedavi şekli iğne,tablet,ilaç,losyon ve krem şeklinde olabilir. Saçkıran tedavisinde kullanılan ilaçların bazıları  dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkarma etkisi olan ilaçlardır. Dökülen saçların yerine çıkan saçlar ilk başta beyaz renktedir ancak zamanla koyulaşır.  Ayrıca saçkıran tedavisinde başarıya ulaşan ve bir daha saçkıran sorunu yaşamayan kişiler olduğu gibi saçkıranı tekrar yaşayan kişiler de vardır.

Saçkıran Bulaşıcı Mıdır

Saçkıran sorunu yaşayan ve ailesinde saçkıran olan kişilerin en çok merak ettiği konu saçkıran bulaşıcı mıdır sorusudur. Saçkıran bulaşıcı değildir. Saçların dökülmesine neden olan bir mantar tespit edilmesi durumunda bu mantar bulaşıcı olabilir. Ancak mantar yoksa saçkıran bulaşıcı değildir. Sadece kişinin saçının dökülmesine neden olur. Saçkıran günlük yaşamda kişinin psikolojisini oldukça etkileyen bir hastalıktır. Saçların yuvarlak parça halinde dökülmesi ve derinin görülmesi kişinin psikolojisini etkileyebilir. Dış görünüş kaygısıyla, beğenilmeme çekici bulunmama gibi hisler içine kesinlikle girmemelisiniz. Saçkıran tedavisi olan bir hastalıktır bazı bünyelerde kısa sürede tedaviye cevap alınırken bazı kişilerde daha uzun sürebilir. Unutulmamalıdır ki saçkıran herkesin başına gelebilir ve  bu yüzden kimse kendini suçlu hissetmemelidir.

Saçkıran Bitkisel Tedavisi

Çeşitli ilaçlar, tıbbi kremler saçkıran tedavisinde kullanılır. Tüm bunların yanında alternatif olarak bitkilerin etkilerinden faydalanarak saçkıran bitkisel tedavi uygulamak mümkündür. Sarımsak uygulaması saçkıran bitkisel tedavi için en yaygın olanıdır. Çünkü sarımsağın kıl köklerini besleyen özelliği vardır. Kadınlar saçlarına bakım yapmak için sarımsak yağı kullanır ya da kaşlarını kalınlaştırmak için de sarımsak sürerler.

Saçkıran İçin sarımsak nasıl uygulanır; Bir orta boy sarımsak ortadan ikiye kesilir.Kesik kısım ile saçkıran olan bölgeye sürülür. Sarımsağın içindeki asit sayesinde cildin hafif kızarması sağlanıncaya kadar sürme işlemine devam edebilirsiniz.. Sarımsak uygulamasını 2 günde bir düzenli olarak yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA