Saç ve Cilde Hangi Doğal Bitkiler İyi Gelir

saçlarımıza ve cildimize hangi doğal bitkiler iyi gelir
saçlarımıza ve cildimize hangi doğal bitkiler iyi gelir

Saçlarımız ve Cildimize Doğadan Gelen Güzellik

Vücudumuzun beslenmesinde önemli rol oynayan gıda maddelerinin, güzellik ve bakım yönünden de çok önemli rolü vardır. Güzellik ve estetik açısından doğadan gelen ürünleri kullanmak etkili bir bakım için çok faydalıdır. Tek yapmamız gereken; bu doğal ürünlerin ne gibi faydaları var? İçeriğinde hangi etken maddeler var? Nasıl kullanırsam en iyi sonucu alırım? gibi soruların cevabını araştırmak. Bu yazıyı hazırlamaktaki amacımız, doğanın bize sunduğu bu mirası sizlerle paylaşmak.

Saçlarım ve Cildim İçin Hangi Doğal Bitkilerle Bakım Yapmalıyım

Günümüzde üretilen birçok kozmetik ürünlerin hammaddesi olan bitkiler, yağlar ve mineraller tarih boyunca güzellik ve estetik amaçlı kullanılmaktaydı. Tarih boyunca pek çok uygarlık banyolarında güzel kokulu bitkiler, masajlarında şifalı yağlar, doğal saç boyası olarak kınayı kullanmaktaydılar. Yıllar boyunca kullanılan doğal bakım bitkilerini, meyvelerini ve neye faydalı olduklarını yakından tanıyalım…

Gülün Cildimize Faydaları Nelerdir

Bu çiçeğin Rosa Centifolia cinsi ile gül suyu yapılmaktadır. Her cilde faydalı olan gül suyu cildi sıkılaştırır, ferahlatır. Günümüzde gül suyu veya gül yağından yapılmış şampuan, losyon ve maskeler yaygın olarak tercih edilmektedir

Küvetinizin içini bu çiçeğin taç yaprakları ve sıcak su dökerek doldurabilir, cildinizi dinlendiren gül banyosu yapabilirsiniz. Özellikle sıkılaşmaya ihtiyacı olanlar gül banyosundan yararlanabilir. Gül yağı yapmak istiyorsanız taze gülün taç yapraklarını badem yağına batırıp bekletmeniz yeterli olacaktır. Gül yağını özellikle göz çevresindeki kırışıklıkları gidermek için kullanabilirsiniz. Gül yağını göz çevresine sürdükten 20 dakika sonra uygulama bölgesini temizleyebilirsiniz. Gül ile yapabileceğiniz bir başka uygulama ise; taç yaprakları parmağınızla ezip, çıkan öz suyunu tüm yüze sürdüğünüzde cilde iyi gelecektir.

Kilin Cildimize Faydaları Nelerdir

Kil üzerine yapılan inceleme ve araştırma çalışmalarında, içeriğinin demir, silis, sodyum, kalsiyum ve potasyum açısından zengin olduğu ispatlanmıştır. Bu minerallerin cildi beslediği, canlandırdığı ve yenilediği düşünüldüğünde kil cilt bakımında çok önemli bir yere sahiptir.

Genellikle kil maske olarak kullanılmaktadır. Yüze uygulanacaksa uygulanan bölgenin sabunsuz ve temiz olmasına dikkat ediniz. Uygularken göz çevresine sürmemeye özen gösteriniz. Kil ile yapılan maske kuruyuncaya kadar yüz kaslarınızı kullanmamalı, konuşmamalı, mimik yapmamalısınız.

Cam bir karıştırma kabının içine eşit miktarda su ve kil koyun ve iyice karıştırın. Kil miktarı su miktarına göre değişecektir. Karışımınız sulu ise biraz bekletin ve üste çıkan suyu süzün. Maskenize eklemeler yaparak farklı cilt tiplerine uygun hale getirebilirsiniz.

  • Cildi Yağlı Olanlar: Kilin emiciliğini desteklemek için, içerisine cildi sıkıştıran bir losyon veya sebze püresi katarak sürmeli.
  • Cildi Kuru Olanlar: Kil ile su karıştırılır, krema haline gelince içine birkaç damla badem yağı katılıp yüze sürülür.
  • Saç Diplerindeki Yağı Gidermek İçin: Kil su ile karıştırılıp, saç diplerine sürülür. Maske yarım saat bekletildikten sonra saçlar yıkanır.
  • Dişlere: Kil tuz ile karıştırılıp dişler ovulur. Bu işlem dişleri temizler, parlatır, diş etlerini canlandırır.
  • Ayaklara: İnce toz halindeki kille ayaklar ovulur. Bu uygulama kötü kokuyu yok eder, sonrasında talk pudrası sürülebilir.
  • Kuru Şampuan Olarak: Bir miktar kili saç diplerine serpip, parmak uçları ile ovuşturmalı, sonra saçları taramalı.

Mayanın Cildimiz Ve Saçlarımıza Faydaları Nelerdir

  • Vücut ve Yüz Bölgesinde: Yüzünüzü nemlendirmek ve dış etkenlere karşı korumak için mayadan faydalanabilirsiniz. Yüksek dozda protein içeren maya, cilt dokularının yeniden yapılanmasını sağlar. Cildin daha pürüzsüz daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Mayayı sulandırarak krem haline getirin. Karışımı yüzünüze ve vücudunuza sürüp, on dakika beklettikten sonra yıkayın.
  • Saçlarda: Maya özellikle stresli dönemlerde saçların dökülmesini önleyip sağlıklı uzamasını sağlar. İçerdiği B5 vitamini, saç sağlığı için çok önemli olan keratin oluşumuna yardımcı olur. Keratin ise saçların dökülmesini önleyen hacimli ve gür görünmesini sağlayan önemli bir maddedir. Dört çorba kaşığı toz mayayı bir bardak ılık suda eritin. Saç diplerine masaj ile yedirin. Birkaç dakika bekletip iyice durulayın.
  • Ellerde: Maya ellerin de dostudur. Akşamları yatmadan önce bir kahve fincanı ılık süte bir tatlı kaşığı yaş maya ilave edip eriyinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız bu doğal el kremini ellerinize masaj yaparak yedirin. 15dakika sonra durulayın. Özellikle soğuk havalarda ellerinizin yumuşacık olduğunu hemen hissedeceksiniz.

At Kestanesi Faydaları Nelerdir?

At kestanesinin özelliği yanaklarda görülen ince kılcal damarların ve göz kenarlarındaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılmasıdır. At kestanesi, kabuğundan çıkarıldıktan sonra ince ince rendelenip bir kavanoza konur. Üstünü örtecek kadar badem yağı ve saf zeytin yağı ilave edilir. Güneşte bir ay bekletildikten sonra süzülüp kullanılmaya başlanabilir. Özellikle kuru cildi olanlar ve cilt gözeneklerinde açıklık olanlar at kestanesi yağını kullanabilirler.

Biberiyenin Saçımıza ve Cildimize Faydaları Nelerdir?

Kan dolaşımını etkileyen biberiye bitkisi ayrıca saçtaki kepeği yok eder, saça canlılık ve parlaklık verir, saçın uzamasına yardımcı olur. Biberiye suyu (kaynatma yolu ile elde edebilirsiniz) banyoda kullanıldığında bedeni canlandırır. Ayaktaki ödemlere iyi gelen biberiye ile cildi parlatmak ve canlandırmak için yüze buğu banyosu da yapılabilir. Amacınız gözenekleri canlandırmak ise kekik ilave ederek biberiye suyunu hazırlamanız tavsiye edilir.

Çövenin Saçlarımıza Faydaları Nelerdir

Estetik ve güzellikte saç ile ilgili bakım uygulamalarında çöven çok iyi bir şampuan olarak rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle ince saç yapısına sahip insanlar tarafından ve saç dökülmesi şikayeti olanlar kullanmalıdır. Bunun yanı sıra normal saç tipine sahip bireyler de bu şifalı bitkiden yararlanabilirler. İçeriğindeki doğal etkenler sayesinde kimyasal şampuan kadar köpürmez ancak saçlara bakım yaparak saç tellerini yeniler.

Çöven nasıl kullanılır?

Bir miktar çöven havanda dövülerek iyice ezilir. Tencere alınır ve üstünü geçecek kadar su ilave edilir. Yarım saat ocakta kaynatılıp süzülür. Elde edilen sıvı şampuan olarak kullanılır. Süzdükten sonra artan çöven yaprakları başka çöven yaprakları ile karıştırılıp tekrar kullanılabilir. Ayrıca çöven suyu ile sabun ve deterjandan etkilenen ipek gibi hassas kumaşlı giysiler de yıkanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA