Safra Kesesi Taşı Nedir Nedenleri Belirtileri Tedavisi

safra kesesi taş nedir, nedenleri, belirtileri, tedavisi
safra kesesi taş nedir, nedenleri, belirtileri, tedavisi

Safra Kesesi Taşı Nedir

Günümüzde en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olan safra kesesi taşı, oldukça sancılı ağrıları olan bir rahatsızlıktır. Karın sağ üst tarafında kese şeklinde olan safra kesesi pankreas, karaciğer ve bağırsaklara bağlıdır. Safra kesesinin diğer organları ile bağlantıları safra yolu vasıtasıyla yapılır ve safra kesesinin en önemli görevi; yenilen yemeklerin eritilmesi için gerekli olan safrayı salgılamasıdır. Safra kesesi taşı nedenleri çeşitlidir ve yaşa cinsiyete bağlı olmaksızın herkeste görülebilir. Safra kesesi taşı, safra bileşenlerinin birikmesi sonucu oluşur. Bu birikim kristalize bir hale gelir. Safra kesesinde oluşan taşların boyutu birbirinden farklı olabilir. Kum tanesi büyüklüğünde safra kesesi taşı olabileceği gibi bazen golf topu büyüklüğüne kadar safra kesesi taşı da oluşabilir. Safra kesesi taşı oluşumu uzun zaman alır ve safra kesesi taşı tipleri farklı tiptedir. Ayrıca konuyla ilgili olarak böbrek taşı belirtileri ve böbrek taşı nasıl düşer gibi konu başlıkları halinde hazırlanan yazıları incelemek için tıklayınız.

safra kesesi taşı nedir
safra kesesi taşı nedir

Pigment Safra Kesesi Taşı; Vücutta aşırı miktarda bulunan biliburine nedeniyle oluşan safra kesesi taşı tipidir.

Kolesterol Taşları;En sık görülen safra kesesi taşı tipidir. Hastada kolesterol olması durumunda safra kesesinde  taş oluşabilir.

Safra Kesesi Taşı Nedenleri

Kesin nedeni tam olarak bilinmese de safra kesesi taşı oluşumuna neden olan bazı risk faktörleri ve sebepleri vardır.

Kolesterol; Kolesterol hastalığı safra kesesi taşı olma riskini yükseltir. Karaciğer bağlantısı ile fazla kolesterolü vücuttan aran safra eğer bu işlevini tam olarak yerine getiremiyorsa kolesterol birikimi sonucu safra kesesinde taş oluşabilir.

Kırmızı Kan Hücreleri; Bilirubin yüksekliğine neden olan kırmızı kan hücre birikimi de safra kesesinde taş oluşmasına neden olur.

40 Yaş üzeri bireylerde safra kesesi taşı görülme riski artar.

Karaciğer Sirozu; Daha önde karaciğer siroz geçirenler ya da karaciğer sirozu rahatsızlığı olan bireylerde safra kesesi taşı görülme riski yüksektir.

Diyabet; Şeker hastalığı vücutta birçok organı olumsuz etkiler. Bunlardan birisi de safra kesesidir. Şeker hastalığı olan bireyler de risk altındadır.

Şok Diyetler; Kilo vermek için düşük kalorili diyet yapan bireylerde safra kesesi de etkilenir ve safra kesesi taşı görülme riski artar.

Safra kesesi oluşumuna neden olan risk faktörleri şu şekildedir;

 • Hamilelik
 • Östrojen Hormonu
 • Az hareket etmek
 • Aşırı yağlı beslenmek
 • Obezite sınırında aşırı kilolu olmak
 • Aileden birinin safra kesesi taşı sağlık sorununu yaşamış olması
 • Düşük lifli beslenmek
 • Hızlı kilo vermek
 • 40 yaş üzerinde olmak
 • Karaciğer rahatsızlığına sahip olmak

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir

safra kesesi taşı belirtileri
safra kesesi taşı belirtileri

Mide Bulantısı; Sık sık mide bulantısı yaşanması safra kesesi taşında en sık görülen belirtiler arasındadır. Mide bulantısı ile birlikte kusma belirtisi de görülebilir.

Ağrı; Safra kesesi taşı belirtilerinde ağrı oldukça sancılıdır. Karnın sağ üst kısmında gelişen ağrı orta kısımda da görülebilir. Karın ağrısı kimi zaman aralıklarla kimi zaman şiddetli şekilde uzun süre devam eden şekilde görülebilir. Karın ağrısı ile birlikte göğüs ve sırt ağrısı da görülebilir.

Yüksek Ateş; Safra kesesi taşı nedeniyle kişi de enfeksiyon oluşabilir ve bu durum yüksek ateşe neden olur. Ateş ve titreme ile birlikte bağışıklık sistemi de etkilenir ve safra kesesi taşı ağrıları şiddetlenebilir.

İshal; İshale neden olan çok fazla neden vardır. Sindirim sorunları, virüs bunlardan bazılarıdır. Safra kesesinde taş olması da ishale neden olan rahatsızlıklardan birisidir. Daha önce ishal sorunu yaşamadıysanız ve son zamanlarda sık sık ve uzun süreli ishal olması durumunda doktora başvurularak safra kesesi muayenesi yapılmalıdır.

Ciltte ve Gözde Sarılık; Safra kesesinde biriken taş göz içinde ve cilt tonunda sarılık oluşmasına neden olur.

Safra kesesi taşı belirtileri kısaca şu şekilde özetlenebilir;

 • Mide, göğüs ve sırt bölgesinde oluşan şiddetli ağrı
 • Mide bulantısı
 • Gaz ve şişkinlik
 • Hazımsızlık
 • Göz bebeklerinde sararma
 • Yüksek ateş
 • Titreme

Safra Kesesi Taşı Tedavisi

safra kesesi taşı tedavisi
safra kesesi taşı tedavisi

Safra kesesi taşı tedavisine başlanmadan önce doktora başvurulmasının en önemli nedeni dayanılmaz karın ağrılarıdır. Karının sağ üstünde başlayan ağrılar dayanılmaz hale gelir ve kişi doktora başvurduğunda doktor el ile muayene yapar ve safra kesesi ve böbreklerinde görüntüleneceği bir ultrason tetkiki isteyebilir. Safra kesesinde taşın olup olmadığı ultrason ile rahatlıkla görüntülenebilir. Ancak doktor gerekli gördüğü hallerde bilgisayarlı tomografi de yaptırabilir. İdrar ve kan testi de safra kesesi taşı tanısı için yapılacak diğer tetkiklerdendir.

Safra kesesi taşı tedavisinde, taşın bulunduğu bölge ve taşın büyüklüğü önem taşır. Safra Kesesi taşının küçük olması ve safranın akışında bir soruna neden olmaması durumunda cerrahi bir tedavi gerektirmez ve hasta sadece takibe alınır. Bunun için ayrıca bir tedavi gerekmemektedir.

Safra kesesi taşının büyük olması ve safra akışını tıkaması durumunda ise tedavi kaçınılmazdır. Bu durumda tedavi hastanın yaşı, genel sağlık durumuna bağlı olarak doktor tarafından karar verilir. Safra kesesi taşı tedavisinde ilaç tedavi genellikle uygulanmaz. Bunun nedeni ise; safra kesesi taşının tedavisinde ilaçların etkili olmamasıdır.

Kısacası safra kesesi tedavisinde tedavinin ne şekilde yapılacağına doktor muayenesinden sonra karar verilmektedir. İleri düzeyde safra kesesi belirtileri ve komplikasyonları oluşması sonucunda tedaviye başlayacaktır. Safra kesesi taşını eriten ilaç tedavisi nin yanı sıra safra kesesi tedavisinde doktorların uygulayacağı yöntemlerin başında bir de ameliyat gelmektedir. Sık sık safra kesesi taşı oluşmasını engellemek için ameliyat kesin çözüm olarak görülmektedir.

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı

Safra kesesi taşı tedavisinde en sık kullanılan tedavi ameliyattır. Safra kesesi taşı ameliyatı ile safra kesesinde biriken taşlar çıkarılır ve hasta hastaneden 1 gün sonra taburcu edilir. Safra kesesi taşı ameliyatı gelişen teknolojiye bağlı olarak başarısı oldukça yüksektir. Safra kesesinde biriken taşlar temizlenebileceği gibi doktorun gerek görmesi durumunda safra kesesi de alınabilir. Ameliyat sonucunda alınan safra kesesinin yokluğu vücudu tahmin edildiği gibi etkilemez. Safra kesesi olmadan da sindirim sistemi normal şekilde işleyişine devam eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA