Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Ne Yapılmalı

sağlıklı bronzlaşmak için ne yapılmalı
sağlıklı bronzlaşmak için ne yapılmalı

Bronzlaşmak

Yaz aylarında bronzlaşmak, parlak ve ışıltılı bir cilde sahip olmak kadınların vazgeçemediği bir güzellik seçeneğidir. Ancak bronzlaşmak güzel olduğu kadar dikkat edilmediği zamanlarda ciddi sağlık sorunlarını da  beraberinde getirebilmektedir. Bu yazımızda yaz aylarında  sağlıklı bronzlaşmak için ne yapılmalı, doğal bronzlaşma yollarından bahsedeceğiz.

Son yıllarda özellikle ozon tabakasında meydana gelen  incelmeden dolayı güneş ışınları süzülmeden dünyamıza gelmektedir. Durum böyleyken yaz aylarında saatlerce güneş altında yatmak güneş ışınlarına fazlaca maruz kalmak anlamına gelmektedir. Güneş ışınlarına bilinçsizce maruz kalmanın cilt görünümünde oluşan bozukluklardan tutun birçok deri hastalığına kadar ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu bilinmektedir.  Ancak gerekli  önlemler alarak  ve belli saatlerde güneşten korunarak sağlıklı bronzlaşmak için önemli bir adım atılmış olur ve böylece güneşin zararlı etkilerinden koruma sağlanır.

Güneş ışınları dünyamız için vazgeçilmez bir enerji kaynağıdır. Güneş ışınları yaşama enerjimizi canlı tutan önemli bir faktördür. Güneşli havalar hem psikolojik olarak enerji verirken hem de deride bulunan D vitamini maddesini aktif ederek kemik gelişimine önemli katkılar sunar. Vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum dengesini yüksek oranda sağladığı için özellikle çocuk ve yaşlılar için güneş banyosunun yapılması uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Ayrıca sedef gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisinde de güneş ışınlarından da yararlanılmaktadır. Aynı zamanda güneş ışınları bronzlaşmamızı sağlayan infrared ve ultraviyole ışınlarını da içermektedir. Cildimizin derinliklerine ulaşan ultraviyole ışınları pigment hücrelerine ulaşır. Böylece daha fazla pigment üretilmesine ve pigmentlerin cildin yüzeyine ulaşmasına engel olmaktadır. Üretilen melanin pigmenti cilde ulaşan güneş ışınlarını emerek cildin derinliklerine ulaşmasını kontrol etmektedir. Güneş ışınlarının içerisinde bulunan UV ışınları cildin daha derin tabakalarına ulaşıp daha güzel bir ten görüntüsü oluşturur. Ancak güneş ile olan ilişki dengesini iyi ayarlamak çok önemlidir. Sağlıklı bir bronzlaşma oluşmazsa sonuçları can acıtıcı olabilir. Kısa vadede ciltte soyulmalar kızarıklıklar uzun vadede ise çil, leke, cilt kırışıklıkları ve daha da  kötüsü cilt kanserine  yakalanma riskini arttırabilir. Ayrıca güneş ışınlarına bilinçsiz bir şekilde maruz kalmak cilt elastik yapısını bozarak cildin erken yaşlanmasına sebep olabilmektedir.

Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Ne Yapılmalı

Yaz aylarında güneşten tamamen mahrum kalmak hem imkânsız hem de doğru bir durum değildir. Cilt sağlığı için güneş ışığı gerekirken zararlarından da korunmak gerektiği unutulmamalıdır. Yani güneş ışığından faydalanmak istiyorsanız sağlıklı bronzlaşmak için öncelikle ölçülü olmaya dikkat etmelisiniz.

Sağlıklı bronzlaşmak için ne yapılmalı diye sorduğumuzda karşımıza birçok  alternatif çıktığı görülmektedir.

-Sağlıklı bronzlaşmak için güneşe çıkılmadan öne kesinlikle koruyucu faktörlü kremler kullanılmalı

-Sağlıklı bronzlaşmak için güneşin en dik geldiği saatler yani 11:00-16:00 saatleri arasında bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır. Sabah 10:00’dan önce ya da güneşin zararlı ışınlarının etkisini biraz daha yitirdiği  saat 16:00’dan sonra bronzlaşmayı tercih edin.

– Sağlıklı bronzlaşmak için yani bronzlaşmadan en iyi verimi almak için cildi ölü deriden arındırmak cildin pürüzsüz görünümüne katkı sağlar. Bunun için vücuda kese yapmak ve peeling yapmak cildin homojen bronzlaşmasını sağlarken sağlıklı bronzlaşmak için çok önemlidir.

– Sağlıklı bronzlaşmak için  güneşlenme  zamanlarında alkol ve nikotin tüketiminden kaçınılmalıdır.

– Sağlıklı bronzlaşmak için güneşlenirken bol su tüketilmelidir.

-Sağlıklı bronzlaşmak için güneş banyosu esnasında gözler korunmalıdır. Güneş gözlüğü takılmalıdır.

– Sağlıklı bronzlaşmak için güneş altında 2 saatten fazla durulmamalıdır.

-Sağlıklı bronzlaşmak için güneşlenirken cildi içten beslemek de önemlidir. Özellikle A vitaminin önemli maddesi pletakaroten alınmalıdır. Bunun için  kayısı, bal kabağı ve havuç  bol miktarda tüketilmesi tavsiye edilir.

– Sağlıklı bronzlaşmak için güneşlenirken vücudumuz terlemektedir. Bu  terlemeler cilt lekelerine neden olur. Terleme yaşandığı zaman sık sık soğuk duş  alınması tavsiye edilir.

– Sağlıklı bronzlaşmak için güneşlenmeden önce cilde nemlendirme etkisi yüksek ve parfüm içermeyen kremler uygulanmalıdır.

– Sağlıklı bronzlaşmak için kalorili yiyecekler, hamur işleri ve şekerli gıdalar tüketilmemelidir.

– Sağlıklı bronzlaşmak için güneşlenirken  tuzlu su ve klorlu su ciltte tahriş derecesi yüksek olur. Havuz ve denizden çıktıktan sonra güneşlenme gerçekleşecekse mutlaka duş alınmalıdır.

– Sağlıklı bronzlaşmak için güneşlenme dönemlerinde bolca sebze ve meyve tüketilmelidir. Bronz bir tene sahip olmak için özellikle A vitamini içeren sebze ve meyve tüketilmelidir. Yapılan araştırmalara göre A vitamini ve karoten içeren  gıdalarla beslenen kişiler bu gıdaları daha az tüketen kişilere göre ten renkleri bronz renge daha yakın olduğu  görülmüştür. Daha bronz ve parlak bir cilt ve sağlıklı bronzlaşmak için A vitamini, karoten, kalsiyum ve tirozin içeren ve tüketilmesi tavsiye edilen sebzelere; Ispanak, Peynir, Kavun, Karpuz, Şeftali, Kayısı, ve Havuç örnek olarak verilebilir. Özellikle havuç yüksek karoten içermesinden dolayı bronzlaştırıcı etkiye sahip besinlerin başında gelmektedir.

Bronzlaşmak İçin Doğal Yöntemler

Sağlıklı bronzlaşma için gerekli önlemler alınmasının yanında güneşlenme öncesi ve sonrasında bitkisel  yağları kullanarak da daha kısa sürede ve sağlıklı bir bronzlaşma yaşayabilirsiniz.

Bitkisel Bronzlaşma Yağı

Boş bir kabın içerisine 4 tatlı kaşığı  kayısı yağı, 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 tatlı kaşığı susam yağı ve 1 tatlı kaşığı havuç yağı eklenir. Yağlar  birbirine karıştırılır ve cam bir şişe içerisinde saklanır. Elde edilen  bitkisel bronzlaştırıcı yağ  güneşlenmeden bir saat önce  vücuda sürülür.

Bronzlaştırıcı Frozen

1 adet şeftali, 1 adet yeşil elma, nane yaprağı, 1 adet havuç ve buz.  Tüm malzeme blenderdan geçirilir ve tüketilir.

Mis Kokulu Güneş Yağı

Karanfil yağı, çubuk tarçın, havuç rendesi ve zeytinyağını karıştırarak hazırlayacağınız losyon ile doğal bronzluğu yakalayabilirsiniz.

Beyaz Tenliler İçin Güneş Yağı

2 dal taze nane yaprağı, 1 limon kabuğu rendesi, zeytinyağı ve 1 tutam sarı kantaron çiçeğini karıştırdıktan sonra cam bir kabın içerisine alın. 2 hafta boyunca güneş alan bir yerde bekletin. Sonra karışımı uyguladığınızda kızarmadan bronzluk sağlayabilirsiniz.

Cevizli Güneş Yağı

3 adet soğan kabuğunu suda haşlayın. Haşlanan soğan kabuğu suyunun içerisine 3 yemek kaşığı çay suyu +20’şer gr kayısı, ceviz, havuç yağı + 50’şer gr kakao, susam yağı +10 gram limon yağı eklenip karıştırılır. Dışarı çıkarken bile bronzluk sağlamak istediğiniz bölgeye sürün ve uzunca bir süre yıkamadan bekletin.

  • Tüm bitkisel yağları bronzlaşma amaçlı kullanırken, güneş ışığının en dik geldiği saatler dışında uygulamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA