Sağlıklı Zayıflamanın 5 Altın Kuralı

sağlıklı zayıflamanın 5 altın kuralı
sağlıklı zayıflamanın 5 altın kuralı

Zayıflamak için ilk adım psikolojik engelleri ortadan kaldırmaktır. Zihnen zayıflamaya hazır olmamız gerekir. Daha sonra kaç kilo vereceğimize ve bu süreçte hangi diyet programını uygulayacağımıza, hangi egzersizleri yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Çünkü sağlıklı zayıflama bir plan içinde yapıldığında ve gerçekçi hedefler belirlendiği ölçüde istenilen sonuçları verecektir. Şimdi gelelim bu süreçte nasıl bir diyet programı uygulamalıyız ve ne tür egzersizler yapmalıyız?

Sağlıklı Zayıflamak İçin 5 Altın Kural

sağlıklı zayıflamak için 5 altın kural
sağlıklı zayıflamak için 5 altın kural

Birinci Kural: Alınan Kaloriye Dikkat!

Öncelikle dikkat edeceğimiz ilk şey aldığımız kalorinin yaktığımız kaloriden az olmasıdır. Örneğin, aldığımız kalori 1300 ve yaktığımız kaloride 1600 olsun. Aradaki farka baktığımız zaman 300 kalori vermiş oluruz. Bu fark ne kadar artarsa kilo vermemiz de daha hızlı gerçekleşir. Bunu sağlıklı biçimde yapmak önemlidir. Özellikle doğal yollarla zayıflama bilincindeyseniz, kesinlikle yediklerinizin kalorisine dikkat etmelisiniz.

İkinci Kural: Kilo Vermek İçin Strateji Oluşturmak

Kendimize sağlıklı bir beslenme programı hazırlayıp haftada kaç kilo vereceğimizi ya da ayda kaç kilo vereceğimizi, gerçekçi hedefler belirleyerek planımıza aktarmalıyız. Hedeflerin gerçekçi olması kilo verme yolundaki inancımızı kuvvetlendirecek ve tekrar kilo almamız durumunda ne yapacağımızı önceden bilmenin keyfini yaşatacaktır. Ancak çok hızlı kilo vermenin vücut için sağlıklı olmadığını unutmayın. Şok diyetlerden uzak durmak ve ayda mevcut kilonun yüzde 5’ini vermek sağlıklı zayıflamak için yapılması gerekenlerdir.

Üçüncü Kural: Programa Sadık Kalmak

Oluşturduğumuz sağlıklı beslenme planını düzenli uygulayabiliyor muyuz? Gerekli notlarımızı her gün tutacağız. O gün içerisinde diyetimiz dışında bir ürün tüketip tüketmediğimizin not alınması, uygulamış olduğumuz diyet programının ne kadar işe yaradığını, programdaki eksiklikleri görmemizi sağlar.

Dördüncü Kural: Öğün Atlamamak

Sağlıklı zayıflama için yaptığınız plandaki öğünleri daha hızlı kilo vermek için atlamayın. Mideyi bu şekilde boş bırakarak metabolizmanızın yavaşlamasına neden olacak ve bu şekilde vücutta oluşacak dengesizlik hem sağlığınızı, hem de kilo vermenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Asıl hedefe ulaşmak için yemek yemeyi tamamen kesmek veya tek bir gıdayla beslenmek gibi hatalara düşmeyelim. Diyet listemizde ne yazıyorsa, ona sadık kalmaya çalışalım.

Beşinci Kural: Su ve Yürüyüş

Günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin. Suyu yeterli biçimde tüketmeniz hem midenize tokluk hissi verecek hem de hiç kalori almayacaksınız. Ayrıca su vücudunuzda düzenleyici rol oynar.Diyet yaparken yakılan yağlardan çıkan artık ürünlerin vücuttan atılması için bol su içmelisiniz. Metabolizmanızın hızlı çalışması için sabah kalkar kalkmaz 1 bardak su içerek hem güne daha zinde başlarsınız hem de barsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlarsınız. Bu saydığımız kurallara ek olarak sağlıklı zayıflamak için yapılması gerekenler düzenli egzersiz hareketleri ve günde 45-50 dakikalık tempolu yürüyüş. Egzersizler ve yürüyüşler hem kalori yakımını hızlandıracak, hem de vücut zayıfladıkça sarkmasına engel olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA