Sakinleştirici Bitki Çayları Nelerdir

157
sakinleştirici bitki çayları nelerdir
sakinleştirici bitki çayları nelerdir

Sakinleştirici Bitki Çayları 

Yorucu ve stresli geçen bir günün ardında biraz olsun rahatlamak ve gevşemek isteriz. Bunun için doğanın bizlere sunduğu bitki çaylarından yararlanmak mümkün. Sakinleştirici bitki çaylarını hem temin etmek hem de demlemek çok kolay. Sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri bulunan bitki çaylarının sağlığımıza olan diğer faydaları da cabası.

Toplumumuzda en çok tüketilen çay bilindiği üzere siyah çay. Özellikle yemeklerden sonra hemen hemen her evde en çok tüketilen çayların başında siyah çay geliyor. Ancak siyah çayın dışında içildiği zaman birçok faydası olan, sinirleri yatıştırıcı etkisi bulunan bitki çayları da mevcut. Gün içerisinde çay tüketim alışkanlıklarınızı değiştirerek bitki çaylarının sakinleştirici özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Peki sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği olan bitki çayları hangileridir ve bitki çaylarının özellikleri nelerdir? Bu yazımızda sakinleştirici bitki çayları hakkında merak ettiklerinizi bulabileceksiniz. Eminiz ki yazımızı okuduktan sonra çay tüketme alışkanlığınız da değişecek.

Sarı Kantaron Çayı

sakinleşmek için sarı kantaron çayı
sakinleşmek için sarı kantaron çayı

Göğüs hastalıkları ve baş ağrısına iyi gelen sarı kantaron çayının en büyük etkisi stres azaltıcı özelliğinin olmasıdır. Uzun ömürlü bir bitki olan sarı kantaron, çay olarak tüketildiğinde uykusuzluk problemi çekenler için faydalıdır. Ana vatanı Avrupa’da ve dünyanın pek çok yerinde yetişen kantaron yağı çok eski çağlardan beri alternatif tıpta depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Stresi azaltmak ve sakinleşmek için günde 1 kupa tüketilmesi önerilir. Aktarlardan ve marketlerden rahatça ulaşılan sarı kantaronun demlenmesi de çok kolaydır.

Hazırlanışı: 1 çay kaşığı kurumuş kurutulmuş sarı kantaron yağı üzerine sıcak su ilave ederek 5 dakika demlenmesi için beklenir ve içilir.

Papatya Çayı

sakinleşmek için papatya çayı
sakinleşmek için papatya çayı

Sakinleştirici özelliği olan ve en çok bilinen çaylardan birisi de papatya çayıdır. Papatya çayının çok hoş bir aroması vardır ve içimi de oldukça kolaydır. Papatya çayı kişiyi rahatlatarak stresinin azalmasına yardımcı olur, sinir sistemine iyi gelir ve depresyon etkili ağrıları azaltır.

Melisa Çayı

sakinleşmek için melisa çayı
sakinleşmek için melisa çayı

Uykusuzluk sorunu çekenler için birebir gelen bitki çayı melisa çayıdır. Melisa çayı ferahlatıcı kokusuyla sinir uçlarını rahatlatır. Aynı zamanda stresi azaltıcı etkisi de vardır.

Hazırlanışı: Melisa çayı hazırlamak için 2 dal kurumuş melisa çayı yaprağı bir bardağın içine konur. Üzerine kaynar su ilave edilir ve 10 dakika demlenmesi için beklenir ve içilir.

Melisa Çayı Zayıflatır Mı

Çarkıfelek Çayı

sakinleşmek için çarkıfelek çayı
sakinleşmek için çarkıfelek çayı

Stres azaltıcı ve rahatlatıcı bir çay olan çarkıfelek çayının sakinleştirici özelliği de vardır. Kişiyi rahatlatarak iyi bir uyku uyumasını sağlar.

Hazırlanışı: 1 ya da 2 bardak kaynar suyun içine 2 çay kaşığı çarkıfelek yaprağı atılır. Yaklaşık 5 dakika demlenmesi için beklenir süzülür ve içilir. Eğer tadı sert gelirse içine 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Lavanta Çayı

sakinleşmek için lavanta çayı
sakinleşmek için lavanta çayı

Ferahlatıcı kokusu nedeniyle lavanta çayı uykusuzluğa ve depresyona iyi gelmektedir. Baş ağrısı ve depresyon hastalıklarında lavanta buharı kişide rahatlama sağlar. Ferah ve yumuşak kokusu ile lavanta sakinleştirici etki yaratır.

Oğul Otu Çayı 

sakinleşmek için oğul otu çayı
sakinleşmek için oğul otu çayı

Sinir yatıştırıcı özelliği olan oğul otu çayı iyi bir stres yatıştırıcıdır. Özellikle geceleri yatmadan önce içerseniz daha rahat uykuya geçiş yapmanıza yardımcı olur. Stresle başa çıkmak ve daha sakin kalmak için günde 1 bardak oğul otu çayı içebilirsiniz.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

Sakinleştirici Bitki Çayı Tarifi 

Sakinleştirici bitki çaylarının tarifi çok basittir. Genel olarak aktarlarda bulabileceğiniz sakinleştirici bitki çayını 1 kişi içecekse, 1 ya da 2 çay kaşığı yeterlidir. Üzerine de kaynar su ilave edilerek demlenmesi için çok kısa bir süre beklenir. Ardından sakinleştirici bitki çayı süzülerek içilir.

Sakinleştirici Bitki Çaylarının Yan Etkisi Var Mıdır 

Sakinleştirici bitki çaylarının yan etkileri kişiden kişiye göre değişmektedir. Birçok bünyede bilinen yan etkisi yoktur. Ancak bazı hassas ve alerjik bünyelerde yan etki yapabilir. Ayrıca kronik bir rahatsızlığınız varsa ve ilaç tedavisi görüyorsanız herhangi bir yan etkiye karşı kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle hamilelikte bitki çayı kullanımın dikkat edilmelidir. Hamilelikte bitki çayı içilmesi önerilmez eğer yine de bitki çayı içmek istiyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanızda yarar vardır.

Ayrıca çeşitli mide rahatsızlıkları yaşayanlar; (Ülser, reflü, gastrit) bitki çayı kullanımı ve dozajı için doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA