Sakinleştirici Bitki Çayları

sakinleştirici bitki çayları
sakinleştirici bitki çayları

Sakinleştirici Bitki Çayları Hangileridir

Stresli yaşamdan kaynaklanan ve birçok hastalığa sebep teşkil eden psikolojik sorunlar, çağımızın en temel sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Özellikle kadınlar arasında görülen aşırı stres, gergin ruh hali, depresyon gibi sorunlar için tıbbi tedavinin yanında alternatif tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Bu anlamda sinir sistemi sağlığının gelişmesi, bedenin rahatlaması, gevşemesi için sakinleştirici bitki çayları yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle kronik bir rahatsızlığınız ya da devamlı olarak kullandığınız bir ilaç var ise sakinleştirici bitki çaylarını kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmanız ve onay almanız gerektiğinin unutmayınız.  Bu yazımızda sakinleştirici bitki çaylarını sizler için araştırdık. Keyifli okumalar dileriz. İşte karşınızda yüzyıllardır kaygı giderici, yatıştırıcı, stresi yok edici özellikleri ile şifa dağıtan sakinleştirici bitki çayları;

papatya çayı
papatya çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı papatya: Papatya çayı asırlardır kas spazmlarını tedavi edici özelliği nedeniyle birçok kültürde kullanılmıştır. Özellikle günümüzde stresi azaltmak ve bedeni dinlendirmek amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kurutulmuş 2 yemek kaşığı papatya yapraklarını kaynar su içine atın ve 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Sakinleştirici papatya çayınızı tatlandırmak için dilerseniz bir miktar bal katabilirsiniz.
kediotu çayı
kediotu çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı kedi otu: Sakinleştirici bitki çayları arasında en etkili olanı kedi otu çayıdır. Kaygı ve stresi azaltan kedi otu çayı uyku problemlerini de ortadan kaldırarak uykuya geçişi kolaylaştırmaktadır. Konuyla ilgili olarak  uykusuzluğa ne iyi gelir konu başlıklı yazımız okumanızı öneririz. Kaynamış olan bir demlik suya 1 – 2 kaşık kedi otu kökünü atın ve 10 – 15 dakika bekleyin. Çayı içtikten birkaç saat sonra sakinleştiğinizi hissedeceksiniz.
çarkıfelek çayı
çarkıfelek çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı çarkıfelek: Çarkıfelek bitkisi ile hazırlanan sakinleştirici bitki çayıdır. Stres ve kaygı düzeyini azaltan, sinirleri yatıştıran çarkıfelek çayı hazırlaması da gayet basittir. 2 bardaklık kaynar su ile dolu demliğe 2 çay kaşığı kurutulmuş çarkıfelek bitkisi atıp 15 dakika boyunca demlenmesini sağlayın. Günde en fazla 2 ya da 3 bardak tüketilmesi tavsiye edilir.
melisa çayı
melisa çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı melisa: Melisa çayı da yine stresi azaltan ve depresyon tedavisinde kullanılan sakinleştirici bitki çayları arasında yer almaktadır. Bir fincan kaynamış olan suya 2 çay kaşığı kurutulmuş melisa otu katın ve 15 dakika bekleyin. Süzdükten sonra dilerseniz bal ile tatlandırarak afiyetle içebilirsiniz. Melisa çayı ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz melisa otu faydaları nelerdir adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
lavanta çayı
lavanta çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı lavanta: Özellikle uykusuzluk gibi ciddi problem yaşayan kişilerin lavanta çayını tüketmesi önerilmektedir. Hoş kokusu ile gerginliği alan, sakinleştiren ve stresi azaltan lavanta çayı aktarlarda hazır paketlenmiş halde de satılmaktadır.
adaçayı
adaçayı
 • Sakinleştirici bitki çayı adaçayı: İnsan sağlığına birçok katkısı olan adaçayının diğer bir faydası ise sakinleştirici özelliği olmasıdır. Sinirlere iyi gelmesi ve uykuya geçişi kolaylaştırmasının yanı sıra gaz ve hazım problemlerini gideren, antioksidan özellikleri ile toksinlerin atılmasını sağlayan adaçayı düzenli olarak tüketilmelidir. Günde en fazla 2 bardak tüketilmesi tavsiye edilen adaçayınızın içine dilerseniz limon ilave ederek tadını daha aromatik hale getirebilirsiniz. Adaçayı ile ilgili daha detaylı bilgilere adaçayı faydaları nelerdir yazımızdan ulaşabilirsiniz.
sarı kantaron çayı
sarı kantaron çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı sarı kantaron: Günümüzde modern tıp dünyasında orta dereceli depresyon tedavisinde kullanılmakta olan sarı kantaron bitki çayının insan vücuduna sakinleştirici ve yatıştırıcı birçok faydası bulunmaktadır. 1 su bardağı kaynar su içine 1 – 2 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron otunu atın ve demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Birkaç saat içinde etkisini gösteren sarı kantaron çayının sinir sisteminize iyi geldiğini hissedeceksiniz.
ahududu çayı
ahududu çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı ahududu çayı: Ahududu çayı hoş kokusu ve aromatik tadı ile keyif veren ve sakinleştirici bitki çayıdır. 1 çay kaşığı kurutulmuş ahududuları 1 fincan kaynar su içine atın ve 15 – 20 dakika demlenmesi için bekleyin. Dilerseniz bal ile tatlandırarak da tüketebilirsiniz.
ıhlamur çayı
ıhlamur çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı ıhlamur: Ruhsal açıdan birçok olumlu etkileri olan ıhlamur çayı ayrıca sindirim sistemi için de çok önemli bir takviye bitki çayıdır. Ihlamur bitki çayının özellikle baş ağrısına iyi geldiği de bilinmektedir. Ayrıca sinirlerin yatışması ve gerilen kasların rahatlaması için ıhlamur bitki çayının düzenli olarak içilmesi önerilmektedir. Ihlamur yapraklarını kaynar su içine atarak 10 dakika boyunca demlenmesini sağlayın. Günde 3 bardaktan fazla ıhlamur bitki çayını tüketmemeye özen gösterin.
karanfil çayı
karanfil çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı karanfil: Rahatlatıcı kokusu ve içeriğindeki sakinleştirici uyaranlar sebebiyle stresi önemli oranda azalttığı bilinen bir diğer bitki çayı karanfil ile hazırlanmaktadır. Karanfil tanelerinin kaynar su içine atılarak 15 dakika demlenmesi ile karanfil çayı içilmeye hazır hale gelmektedir. Dilerseniz bel veya limon ile karanfil çayının tadını zenginleştirebilirsiniz.
nane limon çayı
nane limon çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı nane limon: Bol miktarda C vitamini deposu olan sakinleştirici bitki çayı nane limonun yorgunluk, baş ağrısı ve sindirim sistemi sorunları gibi birçok sağlık problemine iyi geldiği bilinmektedir. Yarım limo, 1 bardak su ve 1 kaşık kuru naneyi 10 dakika kadar kaynatın. Ilıyan nane limon çayını süzerek sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilmesi tavsiye edilmektedir.
gotu kola çayı
gotu kola çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı gotu kola: Kaygı ve stres tedavisinde uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir gotu kola. İçeriğinde bulunan B vitamini kompleksleri sayesinde sinir sistemini yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır.
kava kava çayı
kava kava çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı kava kava: Bitkinin kök ve sap kısımlarından elde edilen kava kava bitki çayı kas gevşetici birtakım özellikler barındırmaktadır. Düzenli olarak kava kava bitki çayı tüketilerek beden rahatlaması ve sinirlerin yatışması sağlanmaktadır.
sakinleştirici bitki çayı
sakinleştirici bitki çayı
 • Sakinleştirici bitki çayı: Özellikle orta yaş kadınların sinirlerini yatıştırmak ve sakinleşmelerini sağlamaları için kullanmasını önerdiğimiz özel bir bitki karışımını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bunun için eşit miktarlarda olan papatya, alıç otu ve gül yaprağını kaynar su içine atın ve 20 dakika demlenmesini sağlayın. Ilınan sakinleştirici bitki çayını yavaş yudumlarla içmeniz ve günde 1 bardaktan fazla içmemeniz tavsiye edilir.

Sakinleştirici Bitki Çayı Yan Etkisi Var Mıdır 

Sakinleştirici bitki çaylarının yan etkileri kişiden kişiye değişmektedir. Birçok bünyede bilinen yan etkisi yoktur. Ancak bazı hassas ve alerjik bünyelerde yan etki yapabilir. Ayrıca kronik bir rahatsızlığınız varsa ve ilaç tedavisi görüyorsanız herhangi bir yan etkiye karşı doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle hamilelikte bitki çayı kullanımın dikkat edilmelidir. Hamilelikte bitki çayı içilmesi önerilmez eğer yine de bitki çayı içmek istiyorsanız doktorunuza danışmanızda yarar vardır.

Ayrıca çeşitli mide rahatsızlıkları yaşayanlar; (Ülser,reflü,gastrit) bitki çayı kullanımı ve dozajı için doktorlarına danışmalıdırlar.

Kullanılan bitki çaylarının dozunu iyi ayarlamanız gerektiğini unutmayın. Bitki çaylarının aşırı tüketilmesi sonucu baş dönmesi, mide bulantısı, ağız kuruluğu gibi sağlık sorunları görülebilmektedir. Özellikle kronik rahatsızlığı olanlar ve devamlı ilaç kullanan kişiler mutlaka doktorları tarafından onay aldıktan sonra bitki çaylarını tüketmeye başlamalıdır. Bitki çaylarının özellikle emziren ve hamile kadınlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA