Samed Behrengi Kimdir, Hayatı, Kitapları

samed behrengi kimdir hayatı kitapları
samed behrengi kimdir hayatı kitapları

Samed Behrengi Kimdir

Samet Behrengi İranlı öğretmen yazar olarak tanınan dünyaca ünlü bir yazardır. En çok bilinen ve tanınan eseri ise Küçük Kara Balık’tır. Genellikle çocuklara yönelik hikâye yazarı olarak bilinse de aslında aynı zamanda bir halk masalları derleyicisidir kendisi. İran bölgesinde yaptığı geziler ile Fars ve Azeri kültürüne ait halk masallarını incelemiş ve tekrardan yorumlayarak derlemiştir.  Samed Behrengi kitapları için çocuklara yönelik eserler şeklinde yorumlansa da aslında içeriğinde hak, eşitlik, adalet gibi değerleri ve sorgulamayı öğütleyen yetişkinler için de yazılmış metinlerin yazardır.

En çok tanınan ve bilinen eseri Küçük Kara Balık başta olmak üzere bir çok eseri ile sadece zamanının çocuklarına değil tüm zamanların çocuk ve yetişkinlerine yönelik olarak yazılmış evrensel metinler bırakmıştır Samed Behrengi… Kısa süren ömrü boyunca bir yandan öğretmenlik yaparak diğer yandan Tebriz Edebiyat Fakültesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde dersler almaya ve çocuklar için yazmaya da devam etmiştir.

Samed Behrengi Hayatı

Samed Behrengi 1939 yılının Haziran ayında Güney Azerbaycan olarak bilinen bölgede yer alan Tebriz’de dünyaya gelmiştir. Samed Behrengi, ilkokulu bitirdikten sonra “Debiristan-i Terbiyet” ve “Danişsera-yi Ali” öğretmen okuluna gitmiştir. Mezun olduktan sonra çeşitli köy okullarında görev yapmıştır.

Köy okulunda öğretmenlik görevini yerine getirirken köy çocuklarına her konuda rehber olmuş ve İngiliz dili ve edebiyatı derslerine de katılmış bir yandan da Azeri halk kültürünü inceleyerek dilden dile dolaşan masalları araştırmış, incelemiş ve derlemiştir. Sadece Azeri halk kültürü değil İran eğitim sistemi üzerine de çeşitli araştırmalar yapmış ve eleştirel bakış açısıyla eğitim sistemi üzerine çok yönlü çözümler getirmiştir. Zamanın Şah yönetimine karşı eleştirilerini masal ve hikâyelerinde de yer vermiştir. Özgürlük, eşitlik, direniş gibi kavramları eserlerinde işlemesi sebebiyle Samed Behrengi kitapları kendi ülkesinde ve birçok ülkede sakıncalı görülmüştür. Samed Behrengi’nin kitaplarında insana dair tüm bu değerlerin yanı sıra umudun ve geleceğe inancın kaynağı olan her şey vardır.

Samed Behrengi 1968 yılında henüz 29 yaşında iken Aras Nehri’nde yüzerken boğularak hayata veda etmiştir. Kısacık ömründe çocuk hikâye yazarlığı, gazete köşe yazarlığı ve masal derleyiciliği gibi çok yönlü işler yapmış, geleceğe umudunu hiçbir zaman kaybetmemiş, başta ülkesinin çocuklarına ve tüm insanlığa bugün bile zevkle okunan eserler bırakmıştır.

Samed Behrengi Kitapları

Samed Behrengi kitapları şu şekildedir;

 • Bir Varmış Bir Yokmuş
 • Bir Şeftali Bin Şeftali
 • Bu Gelen Köroğludur
 • Küçük Kara Balık
 • Püsküllü Deve
 • Sevgi Masalı
 • Uldız Kız’ın Konuşan Bebeği
 • Uldız Kız’ın Kargaları
 • Kel Güvercini
 • Bir Aşk Masalı
 • Bir Günlük Düş Ve Gerçek
 • Pancarcı Çocuk
 • İnatçı Kediler
 • Yıldız Ve Kargalar

Tüm bunların dışında Samed Behrengi’nin çocuk edebiyatı hakkında yazdığı makaleleri, derleme masal kitapları, İran ve Azerbaycan halk kültürüne ait inceleme ve gözlem makaleleri de bulunmaktadır.

Yazımızı Samed Behrengi’nin çocuklar için yazmasının önemini ve geleceğe olan umudunu kanıtlayan şu sözleri bitirelim;

Çocuklar, bu toplum babalarınızın size miras bıraktığı toplumdur. Yaramazlıklarınızı aza indirmeli ya da hatta tümüyle bırakmalısınız. Bu toplumun sorunlarının üstesinden gelecek çözüm araçlarını aramalı, bulmalı ve de hastalıkları yok etmelisiniz.
Toplumu tanımanın birkaç yolu vardır. Bu yollardan biri kitap okumaktır. Kitapların hem en iyisini seçmeliyiz, hem de bizim çeşitli sorularımıza yanıt verenlerini. Kitap toplumumuzu ve öteki ulusları bilgilendirmek ve bize toplumsal hastalıkları göstermek zorundadır.
Öyküler bizlere, toplumumuzun gerçek bir resmini çizebilir; sorunlarını ve nedenlerini açıklayabilir. Öyküler, okuyanları yalnızca eğlendirmez. Bu yüzden ben de akıllı çocukların öykülerimi yalnızca hoş vakit geçirmek için değil, öğrenip bilgilenmeleri için okumalarını istiyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA