Sarımsağın Cilde Faydaları

sarımsağın cilde faydaları
sarımsağın cilde faydaları

Sarımsağın Cilde Faydaları Nelerdir

Tıpkı saç sağlığına sunduğu faydalar gibi sarımsağın cilt sağlığına faydaları da çok fazladır. Özellikle antibiyotik, antiseptik ve antioksidan etkileri sayesinde sarımsak insan sağlığı için çok önemli bir besindir. Sarımsak güçlü bileşenleri sayesinde mikroplara karşı kalkan etkisi ile kullanıldığı pek çok alandan biri de cilt sağlığıdır. Sarımsağın cilde faydaları şu şekildedir;

cilt bakımında sarımsak
cilt bakımında sarımsak
 • Sarımsak alisin maddesi içermektedir. Bu madde anti mikrobiyal, anti bakteriyel özelliklerinin yanı sıra anti fungal etkiler gösterir. Bu nedenle sarımsak özellikle yaygın bir şekilde karşılaştığımız cilt rahatsızlıkları olan mantar, egzama ve sedef gibi cilt problemlerinden kaynaklanan şikayetleri önemli oranda azaltır.
 • Yapılan araştırmalar cilt üzerinde oluşan lekelerin giderilmesinde sarımsağın önemli etkiler gösterdiğinin ortaya koymuştur. Cilt lekelerinin üzerine ezilmiş sarımsak sürmek ya da sarımsak yağı kullanmak tavsiye edilen bir uygulamadır.

Evde Doğal Krem Yapımı

 • Sarımsağın cilde faydalarından bir diğeri de akne ve sivilce oluşumlarını tedavi etmesi ve de cilt yüzeyindeki sivilce, akne gibi oluşumları engellemesidir.
 • Sarımsak yağı güçlü bir sinekkovar etkisi gösterir. Örneğin kolunuza veya bacaklarınıza bir miktar sarımsak yağı sürdüğünüzde yanınıza hiçbir sineğin yaklaşmadığını fark edeceksiniz.
 • Zaman zaman görülen ufak kazalar sonucunda cilt üzerinde şişlikler ve de ağrılar oluşabilir. İşte tam da bu anlarda şiş ve ağrı olan cilt yüzeyine sarımsak sürmek şişliği ve ağrının şiddetini hemen azaltacaktır.
 • Ayak mantarı şiddetli kaşıntılara sebep olabilir. Bu nedenle ayak mantarındaki kaşıntıdan kurtulmak için sarımsak tedavisi önerilir. Bunun için bir kova suyun içine birkaç damla sarımsak yağı ya da iyice dövülmüş sarımsakları katın ve karışımı hazırlayın. Ayaklarınızı bu su içinde bir süre bekletin, ovalayın. Ayaklarınızdaki kaşıntının hafiflediğini ve rahatlattığını fark edeceksiniz.
 • Cilt üzerindeki yaraların tedavisinde de sarımsak çok etkilidir. Bunun için yaralı bölgeyi ezilmiş ve iyice dövülmüş sarımsak ile sarın ve bandajlayın. Böylece sarımsak cilt yüzeyindeki yaranın iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 • Sarımsağın cilde faydalarından bir diğeri de siyah noktalar ile etkin mücadele etmesidir. Yağlı cilt tipine sahip kişilerde daha yaygın olarak görülen siyah noktalardan kurtulmak için birkaç diş sarımsağı ezin. Üzerine bir miktar bal ilave edin. Daha sonra birkaç damla limon suyu ve çay ağacı yağı ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı siyah noktalı bölgeye uygulayın. Düzenli kullanım sonrasında siyah noktalarınızın önemli oranda azaldığını göreceksiniz.

Sivilce Lekelerine Doğal Çözüm

 • Cilt çatlaklarından kurtulmak için de sarımsak çok önemlidir. Cildinizdeki çatlak görünümlerinden kurtulmak ezilmiş birkaç diş sarımsağın suyu ya da sarımsak yağı ile masaj yapmanız yeterlidir.
 • Sarımsağın içinde bulunan antioksidanlar cildin yaşlanmasını ve yıpranmasını önler. Yaşlanma karşıtı etkiler göstererek cildin genişleyen gözeneklerini küçültür. Sağlıklı bir cilt yapısı için gerekli olan kolajen üretimini artırır ve cildin elastikiyetini destekler. Cilde daha genç bir görünüm kazandırır.
 • Ciltte özellikle dudak kenarında görülen uçukların doğal tedavisi için sarımsak önerilmektedir. Bunun için yapmanız gereken tek şey sarımsağı ikiye bölün ve uçuk üzerine sürün. Bu şekilde uçuğun acısını azaltabilir ve sarımsak ile doğal tedavisini yaparak uçuğu geçirebilirsiniz.

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir

Cilt Bakımında Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Sarımsağın içeriğindeki doğal özler ve güçlü vitamin & mineraller sayesinde cildinize hem bakım yapmak hem de cildinizi onarmak için harika bir sarımsaklı cilt bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak, ciltteki fazla yağı temizlemek, cilt nem dengesini sağlamak, pürüzsüz bir cilde sahip olmak için her cilt tipine uygun olan sarımsaklı bakım maskesini düzenli olarak uygulamanızı tavsiye ederiz.

Sarımsaklı cilt bakım maskesi için gereken malzemeler;

 • 4 diş sarımsak
 • 2 – 3 yemek kaşığı beyaz kil
 • 3 yemek kaşığı süzme bal
 • Gül suyu (göz kararı)

Sarımsaklı cilt bakım maskesinin yapılışı;

Sarımsakları havanda iyice ezin. Suyu ile birlikte cam bir kase içine alın. Bal ve beyaz kili de ilave ettikten sonra iyice karıştırın. Macun kıvamına gelinceye kadar azar azar gül suyu ilave edin. Temizlenmiş cilde uygulayın. Maskeyi tüm yüz (Göz çevresine sürmekten kaçının.) ve boyun bölgesine kadar ince bir tabaka halinde sürün. Yaklaşık 30 dakika maskeyi yüzünüzde bekletin. Sonrasında soğuk su ile yüzünüzü durulayın. Normalde de kullandığınız krem ile cildinizi nemlendirin. Bu maskeyi haftada 2 kere düzenli şekilde uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA