Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir

sarımsağın saça faydaları nelerdir
sarımsağın saça faydaları nelerdir

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir

Aslında çok eski çağlardan beri saç bakımında kullanılan sarımsağın özellikle son yıllarda yapılan klinik araştırmalarında saç sağlığı üzerinde pek çok önemli etki yarattığı bilimsel olarak da ortaya konulmuştur. Bu nedenledir ki sarımsak özü katkılı saç bakım ürünleri ve şampuanların üretimine başlanmış ve ister kadın olsun ister erkek her kullanıcıdan olumlu dönütler alınmıştır. Sarımsağın saça faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Sarımsak saçı besler; Saç sağlığında önemli olan bir husus vücudun ve saç tellerinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral desteğinin sağlanmasıdır. Bu amaçla kalsiyum deposu olan sarımsak saç tellerinin güçlendirilmesi için birebirdir. Sarımsak içeriğinde vitamin ve mineraller saçın ihtiyaç duyduğu nemi sağlar ve elastikiyetini güçlendirir.

Sarımsak saça enerji ve canlılık katar: Sarımsağın saça faydalarından bir diğeri ise saça doğal bir canlılık katmasıdır. Sarımsak özleri saçın yapısını canlandırır ve saç tellerinin daha parlak durmasını sağlar. 

Sarımsağın saç tellerinin güçlendirmeye faydası; Saç tellerinin koparak dökülmesini engellemek için sarımsak ile hazırlanan saç bakım kürleri ve maskeleri çok önemlidir. Çünkü sarımsak kolajen üretimini artırır ve yüksek düzeyde C vitamini deposudur. Ayrıca sarımsak, içeriğinde bulunan selenyum gibi etkili bileşen maddeler sayesinde saç tellerini güçlendirir. Saç tellerinin koparak dökülmelerinin önüne geçmek için E vitamini alımına dikkat etmek için sarımsak desteği almak çok önemlidir.

Sarımsağın saç dökülmesine faydası: Sarımsağın içinde bulunan allicin maddesi sarımsağın faydalarını ortaya çıkaran çok önemli bir bileşendir. 2007 yılında yapılan ve ‘Indian Journal Of Dermatology’ adlı bilimsel dermatoloji dergisindeki bir makalede yer alan bilgiye göre sarımsaklı şampuanların kullanılması ya da saç bakımında sarımsak ile hazırlanan saç bakım maskelerinin uygulanması saç dökülmelerini önemli oranda azaltmaktadır. Ayrıca allicin maddesi saçlarda oluşan kepeklenmeyi de azaltır.

Sarımsağın saç derisi hastalıklarına faydası: Saç derisinde egzama ya da sedef gibi cilt problemlerinden kaynaklanan şikayetleri de sarımsak ile azaltmak mümkündür. Sarımsağın içindeki sülfür maddesi saç tellerinin ihtiyacı olan keratini sağlarken aynı zamanda saç derisindeki cilt hastalıkları için de önemli katkılar sağlamaktadır.

Sarımsak mineral ve vitamin kaynağıdır: Sarımsağın saça faydalarını en iyi şekilde sunmasını sağlayan bir de mineral demirdir. Demir minerali saçların beyazlamasından tutun da saç tellerinin koparak dökülmesine kadar saç sağlığını genel olarak korur ve güçlendirir. Ayrıca sarımsak yüksek oranda bakır minerali içerir. Ve bu nedenle sarımsak saçların daha hızlı bir şekilde uzamasına fayda sağlar.

Sarımsağın saça faydaları arasında yer alan diğer konular ise şu şekildedir;

  • Sarımsak saç tellerini kalınlaştırıp hacimleşmesini ve saçların gürleşmesini sağlar.
  • Boyanmış ve çok işlem görmüş saçları onarır ve bakım yapar.
  • Yeni saç tellerinin çıkmasını destekler.
  • Daha dolgun, canlı ve sağlıklı görünen saçlar için sarımsak çok faydalı bir bakım ürünüdür.

Saç Bakımında Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Saç bakımında sarımsak kullanmak için sizlere iki sarımsak kürü tarifi vereceğiz. Sarımsak saç bakımında genel olarak maske olarak kullanılmaktadır. Saça uygulanan sarımsak maskesi en az 10 – 15 dakika bekletilmelidir. En iyi sonuçları almak için sarımsak maskesine en az 1 ay boyunca haftada 1 yapılacak şekilde düzenli uygulamalar ile devam edilmelidir. Saç bakımı için sarımsak kürü tarifleri;

  • Büyük boy 4 – 5 adet diş sarımsağı kabuklarından ayırın ve dilerseniz ezin dilerseniz ortadan ikiye bölün. Sarımsakları saç diplerine masaj yaparak sürün. Dilerseniz bu işlem esnasında elinize eldiven de takabilirsiniz. Saçlarınızı havlu ya da bone ile sarın ve en az 25 – 30 dakika bekleyin. Daha sonra normal bir şekilde şampuanlayın ve durulayın. Daha etkili sonuçlar almak için şampuanınızın sarımsak özlü bitkisel şampuan olması tavsiye edilir. Bu işlemi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.
  • Cam bir kase içine iyice ezilmiş bir diş sarımsağı alın. Ve içine 1 adet yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı bal ve birkaç damla aleo vera özü damlatın. Karışımı çırpıcı yardımı ile iyice karıştırın. Sarımsaklı kürü hiç bekletmeden (saçların temiz olması önemli) saç diplerinin tamamına masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı önce streç film ile sonra da bir havlu ya da bone ile sarın. Ve böylece yaklaşık 30 – 35 dakika bekleyin. İyice duruladıktan sonra saçlarınızı şampuanla yıkayın ve durulayın. Bu kürü haftada 1 kere düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA