Sarımsak Çayı Faydaları, Nasıl Hazırlanır, Zayıflatır Mı

sarımsak çayı faydaları, nasıl hazırlanır, zayıflatır mı
sarımsak çayı faydaları, nasıl hazırlanır, zayıflatır mı

Sarımsak Çayı Nedir

Kilo vermek için uygulanan diyetlerde zayıflamaya yardımcı olan içeceklerden birisi de sarımsak çayıdır. Sarımsak doğal antibiyotiktir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Sarımsak çayı içmek kilo vermeye yardımcı olurken bunun yanında mide sağlığını korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Sarımsak geçmiş çağlarda da tıbbı tedavilerde kullanılan bir besin olmuştur. Sarımsak özellikle Antik Yunan’da yaraların iyileşme sürecini hızlandırdığı için sıklıkla kullanılırken, yemeklere vermiş olduğu lezzet ile de hep vazgeçilmez doğal besinlerden biri olmuştur. Günümüzde pek yaygın olmasa da özellikle yaşı ileri olan büyükler her sabah aç karnına sarımsak yuttuklarını söylerler ve büyüklerimizin kronik rahatsızlıkları da oldukça azdır. Sarımsağın faydalarından yararlanmak için sarımsağın çiğ tüketilmesi tavsiye edilmektedir, böylece sarımsağın etkisi daha da artar. Ancak sarımsağı her sabah çiğ olarak yutmak istemeyenler ya da yutamayanlar aynı faydayı görmek için sarımsak çayı içilebilir.

Sarımsak Çayı Faydaları

sarımsak çayı faydaları
sarımsak çayı faydaları

Sarımsak çayı içilmesi sağlık için birçok fayda sağlar. Vücudu temizleyen ve detoks etkisi gösteren sarımsak çayı kalp ve damar sağlığını korur ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlar. Sarımsak çayı faydaları; 

Kalp Sağlığı; Kalp sağlığı üzerinde koruyucu etkisi olan sarımsak çayı, damarları da korur ve kan akışının daha düzenli olmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olan sarımsak çayı böylece kötü kolesterolün yükselmesini önler.

Antibiyotik İçerir; Sarımsağın faydaları ile ilgili en yaygın olan bilgi doğal bir antibiyotik olmasıdır. Sarımsak doğal bir antibiyotik olduğu için hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de vücuttan zararlı toksin ve iltihabın atılmasına yardımcı olur. Sarımsak çayı içmek de vücuttan iltihabın atılmasını sağlar ve kişiyi rahatlatır. Düzenli olarak sarımsak çayı içmek kış aylarında virüs ve bakterilerin neden olduğu, nezle, soğuk algınlığı ve gripten koruma sağlar.

Mideyi Korur; Sarımsak doğal antibiyotik olduğu için midedeki zararlı parazitlerin yok edilmesini sağlar. Mide parazitleri ile savaşan sarımsak çayı midenin zararlı parazit ve bakterilere karşı daha güçlü olmasını da sağlar.

Vitamin Deposu; Sarımsak çayı vitamin deposu bir çaydır. 1 bardak sarımsak çayında A, B1,B2 ve C vitamini bulunur. Sarımsak çayı bağışıklık sistemini güçlendiren faydalı vitaminler içerdiği için oldukça faydalıdır. 1 bardak sarımsak çayında  bol miktarda antioksidan bulunur. Antioksidanlar vücutta serbest radikallerle mücadele ederek hastalıklardan korurlar.

Sarımsak Çayı Diğer Faydaları; 

Sindirim sistemini rahatlatır.

Antibakteriyel özelliği ile tıkalı olan sinüslerin açılmasına yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandırır.

Sarımsak çayı buharı, tıkalı olan burun  kanallarının açılmasına yardımcı olur.

Mide gazının ve mide şişkinliğinin azalmasını sağlar.

Sarımsak Çayı Nasıl Hazırlanır

sarımsak çayı nasıl hazırlanır
sarımsak çayı nasıl hazırlanır

Kilo vermeye yardımcı olması, ödem söktürmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesine kadar pek çok yararı bulunan sarımsak çayını hazırlamak oldukça kolaydır. Sarımsak çayını hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler;

1 diş sarımsak

1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı limon suyu

1 bardak su

Sarımsak çayını hazırlamak için 1 bardak su kaynatılır. Kaynayan suyun içine bir diş sarımsak küçük küçük rendelenir. Daha sonra zencefil ilave edilir. Elde edilen karışım 20 dakika kaynatılır ve ocaktan alınır. Ocaktan alınan sarımsak çayı karışımı 10 dakika demlenmesi için beklenir. Demlenen sarımsak çayının içine bal ve limon suyu eklenir ardından süzülür. Ilımaya bırakılan sarımsak çayı içmeye hazırdır.

Sarımsak çayını kullanmak için sabah saatleri en ideal olan saatlerdir. Sabahları uyandıktan sonra bir bardak sarımsak çayı içilir ve ardından kahvaltı edilebilir. Böylece etkisini daha kısa sürede gösteren sarımsak çayı sanılanın aksine kokusu rahatsız edici değildir. Demlenme aşamasında ilave edilen limon ve zencefil sarımsağın kokusunu bastırarak rahatsız etmez

Sarımsak Çayı Zayıflatır Mı

sarımsak çayı zayıflatır mı
sarımsak çayı zayıflatır mı

Sarımsak çayının öne çıkan faydalarından birisi de kilo verdirmesidir. Sağlıklı beslenerek sarımsak çayı içmek kilo verdirir. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak çayı vücuttan toksin ve ödemlerin atılmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur. Sarımsak çayı aynı zamanda antibakteriyel etki ettiği için vücudun temizlenmesini sağlar ve yağların daha çabuk çözülmesine yardımcı olur. Sarımsak çayının metabolizma hızlandırma özelliği olduğu için kilo vermek isteyenler günde 1 bardak sarımsak çayı içebilirler. Sarımsak çayı içerek kilo vermek isteyenlerin unutmaması gereken nokta sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmaktır. Günde 1 saat yürüyüş yapmak ya da planlı bir egzersiz planı yapmak sarımsak çayı içerek kilo vermede daha da etkili olacaktır. Günlük alınan kalori miktarına dikkat etmemek ve egzersiz yapmamak kilo vermeyi zorlaştırır. Böyle bir durumda sarımsak çayının da etkisinden söz edilemez.

Sarımsak Çayı Zararları

Sarımsak çayı faydaları ile öne çıkar. Sarımsak çayının zararları incelendiğinde bazı yan etkiler oluşturabilecek risk faktörleri vardır. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler sarımsak ve sarımsak çayı tüketmemelidir. Kan inceltici ilaçlar kan pıhtılaşması rahatsızlığı ile savaşır bunun yanında sarımsağın etken maddeleri etkileşime geçerek olumsuz etkilere neden olabilir. Sarımsak tüketemeyen kişiler tarafından tercih edilen sarımsak tabletlerini kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız önerilir.Tablet olarak satılan sarımsak; ishal ve kusma gibi yan etkilere neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA